Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Łódzka w szanghajskim rankingu uczelni wyższych z całego świata

Magdalena Jach
Magdalena Jach
W ostatnim tygodniu maja br. opublikowano wyniki jednego z najbardziej prestiżowych i najważniejszych rankingów światowych - Global Ranking of Academic Subjects (GRAS). Politechnika Łódzka, podobnie jak w ubiegłym roku, została w nim sklasyfikowana w dwóch dyscyplinach – mechanika (Mechanical Engineering) oraz biotechnologia (Biotechnology).
W ostatnim tygodniu maja br. opublikowano wyniki jednego z najbardziej prestiżowych i najważniejszych rankingów światowych - Global Ranking of Academic Subjects (GRAS). Politechnika Łódzka, podobnie jak w ubiegłym roku, została w nim sklasyfikowana w dwóch dyscyplinach – mechanika (Mechanical Engineering) oraz biotechnologia (Biotechnology). mat.Pł
W ostatnim tygodniu maja br. opublikowano wyniki jednego z najbardziej prestiżowych i najważniejszych rankingów światowych - Global Ranking of Academic Subjects (GRAS). Politechnika Łódzka, podobnie jak w ubiegłym roku, została w nim sklasyfikowana w dwóch dyscyplinach – mechanika (Mechanical Engineering) oraz biotechnologia (Biotechnology).

Politechnika Łódzka w rankingu szanghajskim Global Ranking of Academic Subjects (GRAS)
Mechanika i biotechnologia w światowej klasyfikacji

W ostatnim tygodniu maja br. opublikowano wyniki jednego z najbardziej prestiżowych i najważniejszych rankingów światowych - Global Ranking of Academic Subjects (GRAS). Politechnika Łódzka, podobnie jak w ubiegłym roku, została w nim sklasyfikowana w dwóch dyscyplinach – mechanika (Mechanical Engineering) oraz biotechnologia (Biotechnology). W dyscyplinie mechanika sklasyfikowano w sumie 6 polskich uczelni, wszystkie z nich znalazły się ex aequo w przedziale 301-400. W dyscyplinie biotechnologia sklasyfikowano tylko dwie polskie uczelnie – Uniwersytet Warszawski (przedział 301 – 400) i Politechnikę Łódzką (przedział 401-500).

ShanghaiRanking Global Ranking of Academic Subjects (GRAS) uwzględnia 54 dyscypliny przyporządkowane do 5 dziedzin: nauk przyrodniczych, medycznych, społecznych, nauk o życiu oraz nauk technicznych i inżynierskich. W zestawieniach dla poszczególnych dyscyplin uwzględniono w sumie 1800 uczelni z 93 krajów. Najlepiej wypadł Harvard University, który stanął na najwyższym miejscu na podium aż 15 razy. Massachusetts Institute of Technology zwyciężył w 6 dyscyplinach.

ShanghaiRanking zaczął publikować rankingi by subject już w 2009 roku, ale w 2017 roku pierwszej publikacji doczekał się Global Ranking of Academic Subjects (GRAS), ranking przygotowany według nowej metodologii. Obecnie, metodologia rankingu uwzględnia pięć kryteriów: liczbę artykułów naukowych - PŁ zajęła 3. miejsce w Polsce, wpływ cytowań mierzony wskaźnikiem Category Normalized Citation Impact (CNCI), odsetek publikacji powstałych we współpracy międzynarodowej - tu PŁ zajęła 1. miejsce wśród polskich uczelni, liczbę artykułów w najważniejszych czasopismach - PŁ zajęła 3. miejsce w Polsce oraz liczbę znaczących nagród naukowych.

Ranking GRAS jest tworzony, podobnie jak ranking szanghajski ARWU przez Uniwersytet Jiao Tong w Szanghaju.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany