Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policjanci i strażnicy uczyli się języka migowego na EURO

(em)
Lekcja języka migowego dla policjantów i strażników miejskich.
Lekcja języka migowego dla policjantów i strażników miejskich. Policja
Pięciu łódzkich strażników miejskich i czterech policjantów podczas zakończonego dzisiaj doskonalącego kursu języka migowego uczyło się znaków przydatnych w czasie kontaktów ze słabo mówiącymi bądź niemymi kibicami.

- W Łodzi podczas turnieju piłkarskiego EURO 2012 będą funkcjonowały dwie strefy kibica. W mieście jest około 2 tys. osób głuchych, które porozumiewają się przy pomocy języka migowego. Spodziewamy się także przyjazdu osób niesłyszących z zagranicy. Policjanci i strażnicy, jeśli zajdzie taka potrzeba, muszą umieć porozumieć się z nimi - mówi ks. Wiesław Kamiński, archidiecezjalny duszpasterz głuchych, główny organizator szkolenia.

Kurs, który obejmował naukę pokazywania znaków typowych dla rozgrywek w piłkę nożną, trwał dwa dni. Zajęcia prowadził również strażnik miejski Marek Marusik, który jest biegłym tłumaczem języka migowego. Funkcjonariusze, którzy uczestniczyli w kursie doskonalącym, w czerwcu ubiegłego roku ukończyli kurs podstawowy. Poznali wówczas zwroty niezbędne w codziennej komunikacji z osobami "migającymi".

- Języki migowe używane w poszczególnych krajach różnią się. Bardzo ważną sprawą jest zatem opanowanie umiejętności odpowiedniego sposobu komunikowania się - zaznacza duszpasterz.

W języku migowym słowo "kibicować" pokazuje się w ten sposób, że palce lewej i prawej dłoni są ułożone w literę "V" na wysokości oczu. Wykonuje się nimi energiczne ruchy w górę i do przodu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany