Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poleski Ośrodek Sztuki - willa Plihala - w nowej odsłonie - jak dziś wygląda? Kiedy koniec remontu?

Magdalena Jach
Magdalena Jach
Dawna willa karolewskiego fabrykanta Karola Plihala przechodzi metamorfozę. W odrestaurowanym budynku przy ulicy Krzemienieckiej 2a powstaną m.in. pracownie kreatywne, nowe sale wystawiennicze oraz przestrzeń do działań plenerowych.

- Remont Poleskiego Ośrodka  jest już na finiszu. Mam nadzieję, że w październiku otworzymy ośrodek i zaprosimy do korzystania z zupełnie nowej oferty programowej. W chwili obecnej trwają pace wykończeniowe przy elewacji oraz we wnętrzach wilii – mówi Aleksandra Podębska, dyrektor Poleskiego Ośrodka Sztuki w Łodzi.

W Poleskim Ośrodku Sztuki powstanie pracownia ceramiczna, wyposażona m.in. w koła garncarskie i piec do wypalania ceramiki. Ponadto przebudowane zostały ciągi komunikacyjne, by z pracowni mogły korzystać osoby z  niepełnosprawnościami. W ramach remontu odnowiony został taras od strony ogrodu, na którym powstanie letnia scena oraz kino plenerowe.

- Nie był to łatwy remont. Dużo pracy poświęciliśmy przy odkrywaniu zabytkowej elewacji. Wymieniliśmy wszystkie instalacje w budynku, ociepliliśmy dach i wybudowaliśmy  podjazdy dla wózków inwalidzkich. Wymieniliśmy posadzki i schody na tarasie. Dzięki tej inwestycji znacząco poprawi się komfort odwiedzających ośrodek – dodaje Łukasz Jabłoński z firmy Amer Bud.
W ramach projektu ośrodek wzbogaci się o dodatkowy sprzęt, dzięki któremu wyposaży pracownię ceramiczną. Zakupiony zostanie również sprzęt do kina plenerowego m.in. ekran mobilny, zestaw nagłośniający i projektor.

Rezydencję przy ul. Krzemienieckiej 2A wybudowano około 1935 roku dla Karola Plihala, młodszego syna Leona według projektu Augusta Furhelma. Willa Plihala to przykład architektury modernistycznej „skomercjalizowanej”. W latach 1989-1990 budynek przejęła gmina Łódź i przeznaczyła ją na Poleski Ośrodek Sztuki.

Willa Karola Pilhala to jeden z najciekawszych przykładów łódzkiego modernizmu.  Obiekt na planie wydłużonego prostokąta, a półkoliste zakończenia bocznych elewacji, jak i dwa półkoliście zakończone ryzality od ogrodu to nawiązanie do tzw. stylu okrętowego, modnego w architekturze polskiej lat 30. XX wieku.

W willi odnajdziemy częściowo dobrze zachowaną stolarkę okienną i drzwiową, a w salonach od strony południowej dwuskrzydłowe przesuwne szklane drzwi, duży murowany kominek oraz sztukaterie o zgeometryzowanych formach na suficie.
Z dawnego wyposażenia zobaczymy we wnętrzach willi obszerną szafę ścienną z lustrem, dużą szafę w stylu mebli gdańskich oraz szafkę rogową służącą kiedyś do przechowywania broni myśliwskiej.

Inwestycja przy ulicy Krzemienieckiej 2A realizowana w ramach projektu „Nowa kultura. Zwiększenie atrakcyjności i dostępności łódzkich domów kultury” obejmuje inwestycje w trzech łódzkich domach kultury (wkład UMŁ: 2 786 051,62 zł):
Dom Kultury „502” (ul. A. Sacharowa 18) – koszt inwestycji: 2 495 000 zł
Poleski Ośrodek Sztuki (ul. Krzemieniecka 2A) – koszt inwestycji: 2 706 000 zł
Ośrodek Kultury „Górna" (ul. Siedlecka 1) – koszt inwestycji: 2 214 000 zł
Całkowity koszt projektu to 8 mln zł, w tym dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej: 5 213 948, 38 zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Danuta Stenka jest za stara do roli?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany