Jakub Maj
Jakub Maj
Bramka Milika w meczu z Atalantą
Bramka Milika w meczu z Atalantą PAP/EPA/ALESSANDRO DI MARCO
Miniony weekend nie był najlepszy w wykonaniu reprezentantów Polski. Niewielu naszych kadrowiczów zaliczyło dobre spotkanie, natomiast nie brakowało występów słabych i fatalnych. Najjaśniejszą postacią ostatniej kolejki ligowej był Arkadiusz Milik, który strzelił bramkę w meczu z Atalantą.

Włochy: Piątek obszedł się smakiem; słodko-gorzki wieczór Polaków w Turynie

Dwóch z trzech Polaków wzięło udział w derbach walczącej o utrzymanie Salernitany z zmierzającym po Scudetto Napoli. Tym pechowcem bez minut okazał się Bartosz Bereszyński, którego konkurent, Giovanni Di Lorenzo zdobył bramkę na 1:0. Piotr Zieliński zszedł z murawy w drugiej połowie, do końca pozostał za to Krzysztof Piątek i właśnie tuż przed ostatnim gwizdkiem był bliski strzelenia kontaktowego gola. Po jego próbie bramkarz odbił piłkę na prawy słupek.

Mecz Juventus - Atalanta był jednym z najbardziej emocjonujących spotkań w 19. kolejce Serie A. Na gole nie musieliśmy długo czekać - już w 5. minucie Lookman pokonał Wojciecha Szczęsnego strzałem z ostrego kąta. Polak odbił piłkę rękami, ale skierował futbolówkę do własnej bramki. W 25. minucie Di Maria wyrównał z rzutu karnego. 10 minut przed przerwą cudowną bramką popisał się Arkadiusz Milik. Na docenienie zasługuje fakt, że 28-latek strzelał ze swojej słabszej, prawej nogi. Ostatecznie mecz zakończył się remisem 3:3 - "Juve" zajmuje obecnie 9. miejsce.

Niemcy: Kamiński wziął udział w rozbiciu wicelidera; rollercoaster w meczu Augsburga

Po przeszło dwóch miesiącach wróciła Bundesliga - jako ostatnia z pięciu topowych lig. Miejsca w jedenastce Wolfsburga nie oddał Jakub Kamiński. Skrzydłowy wprawdzie nie strzelił gola, ani zaliczył asysty za to jego zespół wygrał z dotychczasowym wiceliderem aż 6:0.

Robert Gumny oraz Rafał Gikiewicz brali udział w prawdziwym piłkarskim rollercoasterze. FC Augsburg przegrał z Borussią Dortmund 3:4, ale ekipa z Bawarii do samego końca walczyła o pełną pulę. Kiedy drużyna BVB wychodziła na prowadzenie, ich rywale natychmiast doprowadzali do wyrównania. Ostatecznie podopieczni Enrico Maaßena nie odpowiedzieli na trafienie Reyny z 78. minuty. Obaj Polacy zagrali pełne 90 minut.

Hiszpania: Przymusowy odpoczynek Lewandowskiego

Z powodu dyskwalifikacji Barcelonie na Camp Nou nie pomógł Robert Lewandowski. Mecz z Getafe okazał się dla niego drugim z trzech, w który musi karnie pauzować. Do ligi powróci na początku lutego, natomiast wcześniej, już w środę (25 stycznia) wystąpi w ćwierćfinale Pucharu Króla przeciw Realowi Sociedad. W sierpniu trafił go dwukrotnie, Barca wygrała na wyjeździe 4:1.

Weekendowe występy reprezentantów Polski, uczestników MŚ 2022

Bramkarze:

• Wojciech Szczęsny (Juventus FC) - grał 90 minut w meczu z Atalantą (3:3)
  • Łukasz Skorupski (Bologna FC) - mecz z Cremonese odbędzie się 23 stycznia
  • Bartłomiej Drągowski (Spezia Calcio) - grał 90 minut w meczu z Romą

Obrońcy:

• Jan Bednarek (Aston Villa) - poza kadrą w meczu z Southampton (1:0)
  • Bartosz Bereszyński (Napoli) - na ławce rezerwowych w meczu z Salernitaną (2:0)
  • Matty Cash (Aston Villa) - wszedł na boisko w 81 minucie w meczu z Southampton (1:0)
  • Kamil Glik (Benevento) - poza kadrą w meczu z Genoą (1:2)
  • Robert Gumny (Augsburg) - grał 90 minut w meczu z Borussią (3:4)
  • Jakub Kiwior (Spezia Calcio) - poza kadrą w meczu z Romą
  • Mateusz Wieteska (Clermont) - nie grał ze względu na pauzę w rozgrywkach
  • Nicola Zalewski (AS Roma) - grał 90 minut w meczu ze Spezią

Pomocnicy:

• Krystian Bielik (Birmingham City) - grał 90 minut w meczu z Preston (1:2)
  • Przemysław Frankowski (Lens) - wszedł na boisko w 79 minucie w meczu z Brest (3:1)
  • Jakub Kamiński (VfL Wolfsburg) - grał do 68 minuty w meczu z Freiburgiem (6:0)
  • Grzegorz Krychowiak (Al Shabab) - grał 90 minut w meczu z Al-Taawon (1:1)
  • Damian Szymański (AEK Ateny) - grał do 63 minuty w meczu z Ionikos (2:1)
  • Sebastian Szymański (Feyenoord Rotterdam) - grał do 81 minuty w meczu z Ajaxem (1:1)
  • Piotr Zieliński (Napoli) - grał do 85 minuty w meczu z Salernitaną (2:0)
  • Szymon Żurkowski (Spezia Calcio) - nie grał w meczu z Romą

Napastnicy:

• Robert Lewandowski (FC Barcelona) - nie grał w meczu z Getafe z powodu zawieszenia
  • Arkadiusz Milik (Juventus) - grał do 74. minuty w meczu z Atalantą, bramka (3:3)
  • Krzysztof Piątek (Salernitana) - grał 90 minut w meczu z Napoli (0:2)

Pozostali reprezentanci Polski (z MLS, PKO Ekstraklasy i ligi duńskiej) obecni na Mundialu w Katarze jeszcze nie wrócili do gry o stawkę.