Polacy niechętnie biorą kredyty

AIP
Choć kredyt nie był tak tani od lat to tylko, jedno na dziesięć gospodarstw planuje zaciągnięcie w przyszłości pożyczki. Wartość portfela kredytów konsumpcyjnych ze 102 mld zł. w styczniu 2015 r. wzrosła do 105,7 mld zł. na koniec maja tego roku - podaje Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych (KPF).

– Umiarkowana, ale dodatnia dynamika może być konsekwencją poprawy sytuacji gospodarstw domowych. Zmniejszające się wskaźniki bezrobocia i poprawa dochodów z jednej strony zwiększa zdolność kredytową i potencjalnie sprzyja zaciąganiu zobowiązań, z drugiej natomiast – malejące ceny oraz niskie oprocentowanie depozytów zachęcają do finansowania zakupów własnymi siłami – zauważa dr Mirosław Bieszki, doradca ekonomiczny KPF. -Pozytywne oceny zarówno gospodarstw domowych jak i banków w zakresie sytuacji gospodarczej i na rynku pracy, mogą skłaniać kredytodawców do formułowania bardzo optymistycznej prognozy wzrostu portfela kredytów konsumpcyjnych w 2015 roku – planowany poziom tego wzrostu to 13,4 proc., a zatem aż 4-krotnie więcej niż w roku 2014 - dodaje Bieszki z KPF.

W tej chwili, zgodnie z badaniami KPF 9,8 proc. badanych gospodarstw domowych deklaruje chęć zaciągnięcia pożyczki gotówkowej. W tej grupie znajdują się zarówno te, które w ogóle nie posiadają jeszcze zobowiązania finansowego w postaci kredytu czy pożyczki gotówkowej, jak i te, które są już zadłużone w instytucjach finansowych, ale zamierzają zaciągnąć kolejny kredyt. W II kwartale 2015 roku odsetek gospodarstw,należących do pierwszej z wymienionych kategorii wyniósł 7,6 proc., co oznacza spadek w stosunku do analogicznego okresu 2014 r, kiedy to znajdował się na poziomie ok. 10 proc. Obecne dane są bliskie średniej z lat 2007 – 2013. Jednocześnie w III kwartale 2015 r. aż do 13,4 proc. (z 7,5 proc.) wzrósł udział osób deklarujących duże problemy w spłacie zobowiązań. W tej grupie, opóźnienia w wywiązywaniu się z zobowiązań są nawet dłuższe niż pół roku. Zdaniem doradcy ekonomicznego KPF, grono gospodarstw domowych już deklarujących posiadanie zadłużenia i zarazem chęć jego zwiększenia w sytuacji pogarszającej się oceny gospodarstw domowych co do bieżącej obsługi zobowiązań, klienci tacy stają się klientami podwyższonego ryzyka kredytowego. Według statystyk Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej, do połowy sierpnia 2015 r., liczba ogłoszonych przez sądy wobec osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej upadłości osiągnęła 900 wyroków. Dla porównania, pod rządami poprzedniej ustawy, obowiązującej od 2009 do końca 2014 r., takich przypadków odnotowano zaledwie 60. - Na koniec I półrocza 2015 r. w bazie Rejestru Dłużników ERIF najwięcej gospodarstw domowych miało kłopot z regularną spłatą zaciągniętych zobowiązań w przedziale kwotowym od 1 tys. do 3 tys. zł. Są to kwoty, z których spłatą można sobie poradzić przy dokładnym planowaniu swojego budżetu domowego – dodaje Edyta Szymczak prezes zarządu Rejestru Dłużników ERIF BIG. - Takie wnioski z analizy danych mogą potwierdzać, że będzie się utrzymywał silniejszy popyt gospodarstw domowych raczej na krótkoterminowe kredyty celowe, na przykład finansujące zakup ratalny dóbr trwałych lub krótkie pożyczki gotówkowe – zauważa Andrzej Roter dyrektor generalny KPF.

Fala upadłości dopiero przed nami?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie