Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polacy nie rozumieją co zawierają rachunki za gaz

Maciej Badowski (AIP)
Dla niemal 40 proc. dorosłych Polaków otrzymywane rachunki napisane są niezrozumiałym językiem. Zatem czego możemy się dowiedzieć z rachunków?

- Rachunki to nieprzyjemny, ale stały element rzeczywistości Polaków. Na naszą niechęć wpływa nie tylko fakt płacenia, ale także frustracja spowodowana niezrozumieniem informacji, które znajdują się na fakturach za media takie jak np. gaz. Okazało się jednak, że to właśnie zrozumienie poszczególnych pozycji jest kluczem do obniżenia wysokości płatności. Tylko wtedy możemy wybrać najlepszego dostawcę gazu – tłumaczy Anna Maraś, ekspert bm.pl.

Na fakturach przysyłanych przez dostawcę gazu lub prądu możemy znaleźć takie pozycje jak opłata dystrybucyjna stała i zmienna, abonament, taryfa a także wielkość zużycia. Na pierwszy rzut oka rachunek może wydawać się zbyt skomplikowany, aby zrozumieć, co się w nim znajduje.

Życzenia urodzinowe

Rachunek za gaz składa się z 11 elementów. Jednak opłaty za gaz, który zużyliśmy stanowią zwykle 50 - 60 proc. całego rachunku. Pozostała część to tzw. opłaty stałe, które zależą od dostawcy paliwa. Mając tego świadomość możemy po pierwsze wybrać dostawcę, który ma niższe stałe opłaty, ale także kontrolować zużycie tego surowca.

Badanie TNS dla Krajowego Rejestru Długów (KRD) pokazuje, że niemal 25 proc. Polaków zapomina o opłatach. Ponadto prawie połowa z nas nie zawsze płaci je w terminie.

– Technologia może nam pomagać w opłacaniu rachunków w terminie – po pierwsze coraz czyściej otrzymujemy je w formie elektronicznej lub są dostępne online. Dlatego też nawet w czasie wyjazdu możemy je uregulować – wystarczy mieć dostęp do Internetu. Pomimo to, Polakom nadal zdarza się o nich zapominać, w takim wypadku można zawsze korzystać z robotów finansowych, które opłacają rachunki za nas – mówi Anna Maraś, ekspert bm.pl.

Krzysztof Rutkowski: Strzelba to konieczny wakacyjny ekwipunek [x-news]:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany