Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polacy nadal boją się o miejsce pracy

Maciej Badowski (AIP)
Z rynku pracy w dalszym ciągu płyną pozytywne sygnały, jednocześnie Polacy boją się o stabilność swojego zatrudnienia

Stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce na koniec września spadła poniżej 10 proc. do poziomu 9,9 proc. Ożywienie na rynku pośrednictwa pracy oraz szereg statystyk Głównego Urzędu Statystycznego podpowiadają, że sytuacja w obszarze zatrudnienia ulega poprawie, choć proces ten przebiega powoli i stopniowo. Dane “Monitora Rynku Pracy” przygotowanego przez Randstad dopełniają ten obraz: rotacja pracowników już drugi kwartał utrzymuje się na poziomie 27 proc.

Dodatkowo pozytywnych sygnałów na temat sytuacji Polaków na krajowym rynku pracy dostarcza analiza przyczyn zmiany pracodawców. Głównymi czynnikami przejścia do innego przedsiębiorstwa było poszukiwanie lepszych warunków zatrudnienia (30 proc.) oraz osobiste pragnienie zmiany (27 proc.) Dopiero na trzecim miejscu podium znalazły się zmiany w strukturach firmy (22 proc.).

- Rotacja pracowników częściej wynika z ich własnych decyzji i poszukiwań pracodawcy lepiej spełniającego ich oczekiwania, niż woli samych pracodawców. Widzimy to też we współpracy z klientami, którzy coraz częściej borykają się z potężnymi problemami w pozyskaniu kandydatów. Ofert pracy na rynku jest wiele i stawki wynagrodzeń tez wzrosły. Dlatego coraz więcej pracowników odważa się poszukiwać zatrudnienia, które będzie nie tylko przynosiło dochód, ale tez więcej satysfakcji, czy realizacji w codziennej pracy - mówi Agnieszka Bulik, Dyrektor ds. prawnych i public affairs agencji pracy tymczasowej i doradztwa personalnego Randstad. W

Wyniki badania sugerują, że w nadchodzących miesiącach dynamika rynku pracy nie powinna słabnąć, Wskaźnik mobilności, pokazujący gotowość badanych do zmiany pracy wyniósł 107 punktów. Na tle naszego kontynentu przewyższają nas tylko Brytyjczycy (113) i Francuzi (118).

76 proc. badanych stwierdzało, ze w ciągu półrocza będą w stanie znaleźć jakiekolwiek zatrudnienie. Z kolei 70 proc., że będzie to praca podobna do wykonywanej dotychczas. Większymi optymistami w Europie byli w tym kwartale tylko Czesi i Brytyjczycy.

KSW 32 TRANSMISJA NA ŻYWO STREAM [GDZIE OBEJRZEĆ]
- Wskaźniki dotyczące są generalnie spójne z dobrymi odczytami wskaźników obrazujących sytuacje na rynku pracy. Bezrobocie spadło poniżej 10 proc., a zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw osiągnęło rekordowy poziom niemal 5,6 mln mln osób. Jednak w kolejnych miesiącach dynamika wzrostu zatrudnienia wyhamuje, a nawet może wystąpić widoczne pogorszenie, wynikające nie tylko z czynników sezonowych. Od 1 stycznia 2016 roku wchodzi w życie nowy wymiar płacy minimalnej oraz niekorzystne dla pracodawców regulacje dotyczące zatrudnienia na czas określony. To wszystko może spowodować pogorszenia warunków zatrudnienia na tyle istotne, że jego poziom spadnie. Niepewność na rynku pogłębiają jeszcze ewentualne efekty wyborów parlamentarnych. Wiele propozycji z kampanii jest zdaniem pracodawców bardzo szkodliwych i wysokie prawdopodobieństwo ich wprowadzenia może istotnie ograniczyć skłonność do zwiększania zatrudnienia - tłumaczy Grzegorz Baczewski, Dyrektor Departamentu Dialogu Społecznego i stosunków Pracy Konfederacji Lewiatan.

Pomimo pozytywnych sygnałów, które płyną z rynku pracy, Polacy nadal są w szóstce (z 19) badanych krajów europejskich, gdzie pracownicy wskazywali na wyższy lęk przed utratą aktualnej posady. Choć sytuacja się poprawia, wielu pracowników nie ma poczucia bezpieczeństwa i stabilności życia zawodowego. W trzecim kwartale br. zwolnienia obawiało się 32 proc. badanych oraz do 11 proc. poszerzyła się grupa deklarujących silną obawę o możliwość utrzymania ich dotychczasowego zatrudnienia. Jest to wyraźny sygnał, że nie wszyscy pracownicy korzystają już z poprawy na rynku pracy.

Ruchliwość pracowników – po części napędzana małą elastycznością negocjacyjną menedżerów i przedsiębiorców – widoczna jest od dawna. Jednak poprawa na rynku pracy wcale nie musi oznaczać jeszcze większej rotacji i mobilności. Skakać na nowe miejsca będą częściej ci, którym dobrze się wiedzie, ale jednocześnie ci na niższych szczeblach ekonomicznej drabiny po prostu rzadziej będą tracić pracę, co może nieco uspokoić wspomniane wskaźniki – podsumowuje Łukasz Komuda, ekspert rynku pracy Fundacji inicjatyw Społeczno – Ekonomicznych i redaktor portalu Rynekpracy.org.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany