Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Polacy mają dość niedostępności mieszkań. Chcą działań rządu i wprowadzenia regulacji

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
72 proc. Polaków jest zdania, iż ceny nieruchomości osiągnęły poziom niedostępny dla większości osób żyjących w naszym kraju.
72 proc. Polaków jest zdania, iż ceny nieruchomości osiągnęły poziom niedostępny dla większości osób żyjących w naszym kraju. Jakub Steinborn
Rosnące ceny mieszkań sprawiają, że wiele osób musi chwilowo zapomnieć o własnym „M”. Co więcej, warunki przyznawania kredytów hipotecznych sprawiają, że wielu z nas nie może skorzystać z tej formy pożyczki. Polacy mają dość takiej sytuacji i chcą, aby rząd wprowadził w tej kwestii stosowne regulacje.

Spis treści

Mieszkania drożeją, rynek wtórny też nie rozpieszcza

W październiku mieszkania w sześciu największych miastach - Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Łodzi, Wrocławiu i Poznaniu - zdrożały średnio o 9 proc. rok do roku (rdr) – wynika raportu serwisu Domiporta.pl.

U ujęciu rocznym mieszkania najbardziej zdrożały w Poznaniu – średnio o 16 proc. i we Wrocławiu - 14 proc. rdr. Z kolei najmniejszy wzrost odnotowano w Krakowie i Łodzi – o 4 proc. w skali roku.

Na rynku wtórnym w ujęciu rok do roku sytuacja wypadła podobnie. Średni wzrost dla sześciu miast wyniósł 8,3 proc. Tutaj także największą zwyżkę zaobserwowano w Poznaniu - 13 proc. i Wrocławiu - 11 proc. rdr. Najmniej zdrożał metr kwadratowy mieszkania w Łodzi - o 4 proc. rdr.

Pocieszający do pewnego stopnia może być fakt, że od września tego roku ceny mieszkań – zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym – pozostają na stabilnym poziomie lub są nieznacznie niższe.

Polacy mają dość i chcą regulacji

Wrześniowe badanie kluczowych trendów wśród konsumentów GfK - którego wyniki jako pierwsza opisała „Rzeczpospolita” - pokazało, że już 72 proc. Polaków jest zdania, iż ceny nieruchomości osiągnęły poziom niedostępny dla większości osób żyjących w naszym kraju.

Co więcej, 56 proc. badanych uważa, że państwo powinno uregulować kwestie wzrostu cen nieruchomości – i ta grupa wciąż rośnie. Z kolei 60 proc. Polaków nadal jest zdania, że zakup nieruchomości opłaca się bardziej niż najem.

Trudniej także o kredyt – nowe wytyczne KNF

Jednak rosnące ceny mieszkań to nie największy kłopot osób marzących o własnym „M”. Z odczytu BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe, przedstawionego na początku października, wynika, że we wrześniu o kredyt mieszkaniowy wnioskowało łącznie 13,58 tys. potencjalnych kredytobiorców, w porównaniu do 41,94 tys. rok wcześniej – jest to spadek aż o 67,6 proc. ( porównaniu do sierpnia 2022 r. liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy jednak wzrosła o 9,6 proc.).

Jeszcze bardziej spadła liczba zapytań. O rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych informuje wartość BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe (BIK Indeks – PKM).

Wartość Indeksu oznacza, że we wrześniu 2022 r., w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę niższą o 68,7 proc. w porównaniu do września 2021 r.

Eksperci Związku Firm Pośrednictwa Finansowego wskazują, że spadek dotyczący kredytów mieszkaniowych to efekt podwyżek stóp procentowych oraz rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego, która zmieniła zasady wyliczania zdolności kredytowej.
I podkreślają, że powodu nowej rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego do końca marca 2022 r. banki musiały wprowadzić w życie nowe wytyczne.

ZFPF tłumaczy, że jedna z najważniejszych zmian mówi o tym, iż przy wyliczaniu zdolności kredytowej klientów banki mają brać pod uwagę zmianę poziomu stopy procentowej o nie mniej niż 5 pp. a nie, jak to było wcześniej – 2,5 pp.

Ponadto, w procesie analizowania zdolności kredytowej mają przyjmować wyższe, niż to miało miejsce przed zmianami, koszty utrzymania gospodarstwa domowego.

Nowelizacja została wywołana wzrostem stóp procentowych. Podwyżki spowodowały, że siła nabywcza i zdolność kredytowa wielu konsumentów uległa znacznemu pogorszeniu, co z kolei przełożyło się na wzrost ryzyka braku spłaty zaciągniętych kredytów.
Wprowadzając nowe zasady obliczania zdolności kredytowej, KNF chciała pomóc bankom ograniczyć to ryzyko w przyszłości. W konsekwencji w II kw. można było obserwować gwałtowne ograniczenie dostępności kredytów hipotecznych dla wielu potencjalnych kredytobiorców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polacy mają dość niedostępności mieszkań. Chcą działań rządu i wprowadzenia regulacji - Strefa Biznesu

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany