Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polacy kupują tony złota

AIP
Paweł Łacheta
Transakcje zakupu złota cieszą się coraz większym zainteresowaniem a obrót złotem przestaje być domeną instytucji rządowych i banków.

Coraz częściej biorą w nich udział osoby fizyczne, koszt najtańszej sztabki 1 gramowej to zaledwie około 170 złotych.
W ubiegłym roku Polacy kupili około 5 ton złota inwestycyjnego w postaci sztabek oraz monet. Dla porównania Narodowy Bank Polski posiada rezerwy nieznacznie tylko przekraczające 100 ton.
Inwestycje w złoto są dobrym sposobem na dywersyfikację oszczędności, zabezpieczenie przed ewentualną inflacją oraz problemami sektora bankowego, takimi jak zamknięcie dostępu do depozytów (jak w Grecji w lipcu br.), czy też po prostu bankructwa banków (jak np. niedawna upadłość SK Banku). Na rynku pojawia się też coraz więcej podmiotów oferujących zainteresowanym transakcje związane ze złotym kruszcem. Aby ulokować bezpiecznie swoje pieniądze należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach związanych z kupnem złota inwestycyjnego.

Najlepiej jest kupować złoto u sprawdzonych dostawców, którzy mogą wykazać się doświadczeniem rynkowym i cieszą się już ustaloną renomą na rynku. Należy unikać ofert wystawianych na portalach aukcyjnych i nieznanych sklepach internetowych. Nie powinno ulegać się przy tym pokusie atrakcyjnej niskiej ceny. Oferowane w ten sposób transakcje niosą za sobą bardzo duże ryzyko dla potencjalnych kupujących. Ceny zakupu takich podmiotów są na tyle wysokie, że ich ostateczna wartość nie powinna różnić się znacząco od ofert innych dealerów i nie ma praktycznie możliwości, aby rzetelny sprzedawca mógł na takich transakcjach uczciwie zarobić. Kupno kruszcu po „okazyjnej cenie” może skutkować tym, że finalnie kupujący otrzyma falsyfikat złota, zostanie z pustymi rękami, lub z podatkiem do zapłacenia. Zakup złota od osoby nie prowadzącej działalności gospodarczej z tym związanej może bowiem spowodować, że kupujący kruszec o wartości minimum 1000 zł będzie musiał zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2 proc.

Najwięksi dilerzy złota inwestycyjnego w Polsce mają w swojej ofercie produkty znanych światowych mennic, takich jak szwajcarski Argor-Heraeus, austriacka Münze Österreich, amerykańska United States Mint, australijska Perth Mint czy Royal Canadian Mint. Kupując produkty tych producentów mamy pewność co do ich wysokiej jakości, a także możliwości ich zbycia w każdym miejscu na świecie. W przypadku sztabek każda z nich jest zapakowana w specjalne opakowanie będące równocześnie ponumerowanym certyfikatem, natomiast monety muszą spełniać odpowiednie parametry odnośnie grubości, średnicy oraz wagi i są sprawdzane za pomocą specjalnej linijki. Decydując się na złoto fizyczne należy jednak pamiętać o tym, żeby nie kierować się przy tym jego walorami artystycznymi. Kupując złoto pod kątem inwestycji należy raczej wystrzegać się biżuterii. Produkty biżuteryjne w przeciwieństwie do złota inwestycyjnego obłożone są podatkiem VAT, co znacznie podnosi koszt zakupu. Ponadto najbardziej znane firmy jubilerskie stosują marże sięgające nawet kilkuset procent, i w efekcie w znakomitej liczbie przypadków taki zakup będzie wiązał się ze stratą. Wyjątkiem od tej reguły jest zakup używanej biżuterii oferowanej przez niektórych dystrybutorów złota inwestycyjnego.

Tego typu produkty nie podlegają opodatkowaniu VAT, a z racji tego, że są skupowane po cenach niższych niż giełdowe kursy złota mogą stanowić atrakcyjną alternatywę inwestycyjną. Podobnie raczej nie rekomendowany jest zakup numizmatów, których wartość ma przede wszystkim charakter kolekcjonerski i dla mniej doświadczonego inwestora może być niezwykle trudne do zidentyfikowania które emisje numizmatów mogą przynieść zyski, a które straty. Planując zakup fizycznego złota inwestycyjnego kupujący powinni brać więc raczej pod uwagę dwa rodzaje produktów, markowe sztabki złota i monety bulionowe. W przypadku mniejszych inwestycji właściwsze wydają się być monety bulionowe. Ponadto są one rekomendowane jeśli kupujący planuje sprzedać je poza Unią Europejską. Natomiast przy planowaniu większych zakupów (powyżej 20 tys. złotych) warto wziąć pod uwagę sztabki, których cena w znacznie większym stopniu jest zbliżona do kursów giełdowych.
– Rozważając inwestycję w złoto kupujący powinni wybrać przede wszystkim sprawdzonych dostawców. Nie tak dawno temu w mediach głośno było o różnych nieuczciwych podmiotach działających na zasadzie piramidy finansowej. Ponadto wielu mniejszych dealerów oferujących produkty w bardzo niskich cenach zbankrutowało, nie dostarczając swoim klientom towaru. Warto więc upewnić się komu powierzamy nasze oszczędności. Należy też przemyśleć, w jaki konkretnie produkt chce się zainwestować i pamiętać, że tego typu inwestycje przynoszą zysk przynajmniej w terminie 1-5 lat – przekonuje Bartłomiej Knichnicki, Dyrektor Zarządzający Mennicy Skarbowej S.A.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany