Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Polacy boją się korzystać z internetu? Oto powody, dla których lepiej zadbać o swoje bezpieczeństwo w sieci. Jak nie paść ofiarą cyberataku?

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Co ciekawe, 47 proc. badanych niepokoją zagrożenia wynikające z dokonywania płatności przez Internet.
Co ciekawe, 47 proc. badanych niepokoją zagrożenia wynikające z dokonywania płatności przez Internet. pixabay
27 proc. użytkowników Internetu deklaruje, że ma obawy związane z korzystaniem z sieci. Taki sam odsetek przyznaje, że nie posiada antywirusa na swoim komputerze. Polacy obawiają się cyberzagrożeń i wynikających z nich konsekwencji, do których między innymi należy utrata pieniędzy z konta bankowego, atak wirusa, kliknięcie w link, który zainfekuje sprzęt, bycie szpiegowanym, czy kontrolowanym. Prawie połowa badanych obawia się zagrożeń wynikających z dokonywania płatności przez internet. – Wyniki te pokazują, że świadomość Internautów powoli, lecz systematycznie rośnie. Jednak nadal wiele osób surfujących w sieci nie zdaje sobie sprawy ze stopnia zagrożenia, na jakie jest narażonych – komentuje ekspert.

27 proc. osób biorących udział w badaniu „Bezpieczeństwo w Internecie” Europ Assistance Polska przyznało, że ma obawy związane z zagrożeniami, jakie wynikają z dostępu do Internetu. Od czasu poprzedniej edycji badania, z 2017 roku, odsetek ten wzrósł o 2pp.

Czego najbardziej obawiają się internauci?

Niemal co drugi badany (48 proc.) obawia się cyberzagrożeń wynikających z nich konsekwencji, do których między innymi należy utrata pieniędzy z konta bankowego, atak wirusa, kliknięcie w link, który zainfekuje sprzęt, bycie szpiegowanym, czy kontrolowanym. Identyczny odsetek badanych (48 proc.) wskazał na bezpieczeństwo najmłodszych w sieci.

Co ciekawe, 47 proc. badanych niepokoją zagrożenia wynikające z dokonywania płatności przez Internet. Obawy respondentów najczęściej wiążą się z dokonywaniem operacji/płatności na fałszywych witrynach. Polacy, boją się także, że w sieci pozostaną ich dane osobiste lub że ich karty zostaną sklonowane.

Obawy Polaków dotyczą także braku możliwości kontrolowania wszystkich swoich danych osobowych umieszczonych w Internecie (49 proc.). Polacy niepokoją się, że ich dane wykorzystane zostaną do otworzenia rachunku bankowego, czy przysłużą się do innej nielegalnej działalności.

– Wyniki te pokazują, że świadomość Internautów powoli, lecz systematycznie rośnie. Jednak nadal wiele osób surfujących w sieci nie zdaje sobie sprawy ze stopnia zagrożenia, na jakie jest narażonych. Znaczna część Internautów ma przekonanie, że w sieci jest bezpieczna i anonimowa, a wszelkie niebezpieczne sytuacje ich nie dotyczą – mówi Marcin Zieliński, Dyrektor Departamentu Sprzedaży w Europ Assistance Polska.

Jak się bronimy przed cyberzagrożeniami?

73 proc. badanych posiada antywirusa zainstalowanego na komputerze. W przypadku smartfona takiego zabezpieczenia używa 62 proc. Polaków, a na tablecie antywirusa instaluje 39 proc. osób. Z kolei co dziesiąty ankietowany deklaruje, że nigdy nie zmienia hasła lub danych uwierzytelniających, a 1/3 robi to rzadko. Ponadto, 1/4 Polaków używa kilku haseł dla wszystkich stron internetowych i portali społecznościowych.

Świadomość bezpieczeństwa w sieci coraz wyższa

Większość Polaków (75 proc.) uważa, że bezpieczeństwo cybernetyczne jest ważne. Ponad połowa badanych (52 proc.) jest zainteresowana usługami zwiększającymi bezpieczeństwo w sieci, a 35 proc. deklaruje chęć zakupu takiego rozwiązania. Według badanych najbardziej wiarygodne instytucje, które mogą oferować takie rozwiązania to banki (81 proc.), serwisy płatnościowe typu BLIK, Pay-Pal, PayU, dotpay (71 proc.) i firmy ubezpieczeniowe (58 proc.).

– Konsekwencje wynikające z zagrożeń cybernetycznych, w tym nieuczciwego lub szkodliwego wykorzystania danych osobowych, czy finansowych mogą mieć nieoczekiwany skutek, zarówno materialny, jak i niematerialny. Dlatego większość osób deklaruje potrzebę ochrony na taką okoliczność– dodaje ekspert.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany