Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pogrzeb komunikacji MPK w Łodzi. Przed Urzędem Miasta Łódź protestowali mieszkańcy miasta, zapłonęły znicze, złożono kwiaty ZDJĘCIA

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
Wideo
od 16 lat
Łódzcy społecznicy z takich organizacji jak "Łódź Cała Naprzód", "Tak dla Łodzi", "Zieloni - Łódź", "Miej Miejsce" postanowili zorganizować pogrzeb komunikacji miejskiej w Łodzi. Przed Urzędem Miasta Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 104 zapłonęły znicze, i nekrologii, rozbrzmiewała pogrzebowa muzyka.

Pogrzeb komunikacji to odpowiedź łodzian na paraliż tramwajowy w piątek 16 czerwca i poniedziałek 19 czerwca, gdy łodzianie mieli problem zarówno z dojazdem do pracy jak i z powrotem do domów po jej zakończeniu. Społecznicy, którzy od lat zwracają uwagę na zaniedbania w obszarze komunikacji miejskiej. Na ulicy Piotrkowskiej zebrało się kilkadziesiąt osób, które w czasie oryginalnego happeningu opowiadały o pogarszającej się sytuacji komunikacji miejskiej.

Jesteśmy tutaj po to, żeby zwrócić uwagę władz Łodzi na fatalną sytuację komunikacji miejskiej w Łodzi. I nie jest to stan z ostatnich miesięcy tylko lat - mówi Piotr Salata-Kochanowski "Łódź, cała naprzód".

Fatalna polityka transportowa urzędników z każdym dniem coraz bardziej odkrywa swoje prawdziwe oblicze - cięcia kursów, ograniczenie liczby zajezdni (w tej chwili funkcjonuje tylko jedna przy ul. Telefonicznej, stamtąd wyjeżdżają tramwaje we wszystkich kierunkach miasta), spóźnione i nieskoordynowane inwestycje, odbiór fuszerek, itd. Mieszkańcy Łodzi (część ubrana w stroje pogrzebowe: czarne sukienki, garnitury, białe koszule z czarnym krawatem) zebrali się przed Urzędem Miasta Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 104, gdzie ustawili symboliczną trumnę, zapalili znicze, czy rozłożyli nekrologii z wypisanymi hasłami: "Czy ten rozkład jest dziś aktualny?", "Krańcówka przy ulicy Srebrzyńskiej RiP", "Bilet 4,40 zł za dwa przystanki?" i wiele innych.

Społecznicy apelowali w ten sposób do władz Łodzi o sumienne realizowanie założeń planu transportowego dla komunikacji miejskiej, przyjętego w 2018 roku, w tym przede wszystkim w zakresie:

  • poprawy jakości komunikacji miejskiej, tj. punktualność (przewidywalność), częstotliwości, wygoda, czystość
  • wprowadzenia na skrzyżowaniach priorytetu dla tramwajów i autobusów (tzw. zielona fala)
  • stałych badań ruchu i ich wyników dostępnych online dla mieszkańców
  • budowy parkingów P+R w pobliżu węzłów komunikacyjnych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany