Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pogoda w Łodzi. Wstępna prognoza Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Jaka będzie wiosna 2024?

Magdalena Rubaszewska
Magdalena Rubaszewska
Wiosna meteorologiczna zacznie się 1 marca.
Wiosna meteorologiczna zacznie się 1 marca. Archiwum
Przedwiośnie zaczęło się w tym roku wyjątkowo wcześnie. Rzadko zdarza się, by leszczyny zakwitły w pierwszej połowie lutego. Wcześniej niż zwykle przyleciały z zimowisk ptaki - żurawie i skowronki, w Łodzi ktoś słyszał szpaki. Chociaż w różnych prognozach pobrzmiewają groźby powrotu śnieżyc i mrozu, to zima w regionie łódzkim już nie nastanie.

Pogoda w Łodzi. Zapowiedź dość ciepłej i mokrej wiosny

Jaka będzie wiosna? - taka kwestia teraz absorbuje łodzian. A meteorologiczna wiosna zaczyna się za niespełna miesiąc, astronomiczna 20 marca o godz. 4.06. W oczekiwaniu na jej przyjście można śledzić zapowiedzi o zbliżającej się porze roku. Na przykład Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie, który opracował eksperymentalną prognozę pogody. Według niej wiosna będzie w miarę ciepła, ale i deszczowa.
- Już teraz jest duży zapas wody w stawach, rowach, na mokradłach i bagnach. A w Nerze jej poziom również jest wysoki. Dzięki obfitej w opady zimie, nie grozi nam wiosenna susza glebowa, która występowała nie raz - mówi Zdzisław Cyganiak, obserwator pogody.

Więcej

W łódzkim "botaniku" kwitną leszczyny, to oznaka przedwiośnia.

Do regionu łódzkiego wróciły skowronki i kormorany, w "botan...

Eksperymentalna prognoza od marca do czerwca

Pod względem temperatury marzec nie powinien odbiegać od typowych dziesięciu obserwowanych tych samych miesięcy w latach 1991 - 2020. A średnia miesięczna temperatura powietrza w Łodzi wynosi od 2,6 do 4,3 st. C. Natomiast pierwszy miesiąc wiosny zapowiada się deszczowy. Ma napadać powyżej normy. Miesięczna suma opadów atmosferycznych wynosi od 31,1 do 42,9 litra na metr kwadratowy.
W kwietniu nadejdzie chłód. W Łodzi temperatura będzie niższa od średniej miesięcznej temperatury wynoszącej od 8,2 st. C 9,3 st. C. Nadal ma dość obficiej padać, miesięczna suma opadów atmosferycznych najprawdopodobniej będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. W Łodzi wynosi ona od 26,5 do 40,5 l na m kw.
Ale w maju temperatura i opady będą w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Średnia miesięczna temperatura powietrza wynosi od 13,2 do 14,3 st. C. Opady też w normie, czyli od 46,6 do 63,1 l na m kw.
A w czerwcu, w którym zaczyna się lato, znowu widać zmianę. Prognozowany miesiąc będzie cieplejszy, jak i bardziej mokry od co najmniej 20 obserwowanych tych samych miesięcy w latach 1991-2020. W Łodzi średnia miesięczna temperatura wynosi 16,6 - 17,6 st. C, a miesięczna suma opadów od 40,1 do 72,6 l na m kw.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany