Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pogoda w Łodzi: W poniedziałek zaczęła się zima meteorologiczna

twojapogoda.pl
JAROSLAW JAKUBCZAK/POLSKAPRESSE
1 grudnia oficjalnie rozpoczyna się meteorologiczna zima, która potrwa przez 3 miesiące do 28 lutego 2015 roku. Oczywiście jest to tylko pojęcie statystyczne, służące klimatologom do określania, jaka będzie lub była dana pora roku. Nie ma więc nic wspólnego z tym, co akurat mamy za oknami.

Przed rokiem, gdy informowaliśmy, że zaczyna się meteorologiczna zima, nikt nie mógł w to uwierzyć, bo padał deszcz, wiało, a temperatura sięgała 5 stopni na plusie. Dzisiaj jest jednak o wiele bardziej zimowo z uwagi na mróz.

Jeśli porównamy wschodnie krańce Polski do zachodnich, to przy granicy z Ukrainą i Białorusią pokrywa śnieżna leży 2,5 raza dłużej i jest 2 razy wyższa, a temperatura spada poniżej minus 10 stopni C aż 4 razy częściej, niż przy granicy z Niemcami.

Co jeszcze mówią statystyki klimatologiczne? Termiczna zima najwcześniej rozpoczyna się na Podlasiu - już 30 listopada. W pozostałych regionach wschodniej Polski pomiędzy 5 a 10 grudnia, w centrum i na południu kraju około 15 grudnia, a na zachodzie pomiędzy 20 a 30 grudnia. Najpóźniej termiczna zima rozpoczyna się przy granicy z Niemcami, 10 stycznia.

Jeśli weźmiemy pod uwagę cały kraj, to średnia temperatura w okresie zimowym wynosić będzie około minus 1 stopnia C, pokrywa śnieżna utrzymuje się średnio przez 55 dni, a jej wysokość to około 9 cm. Zimy najbardziej mroźne i śnieżne są we wschodniej Polsce oraz na terenach górzystych, a najcieplejsze i najmniej śnieżne na krańcach zachodnich i nad Bałtykiem.

A jakie są prognozy na nadchodzącą zimę? Prognozy naukowców z Rosji, USA i Europy wieszczą zimę mieszczącą się w kategoriach tych łagodnych. Jest więc spora szansa, że to będzie to druga z rzędu zima z temperaturą powyżej normy, po czterech z rzędu zimach z odchyleniem ujemnym.

Nie oznacza to jednak, że nie będzie śniegu i mrozu, bo one pojawiały się nawet podczas najcieplejszych zim w historii. Po prostu wszystkiego, co zimowe, będzie mniej, przez co w ogólnym rozrachunku zima powinna się okazać łagodniejsza. Oczywiście tak będzie tylko wtedy, gdy sprawdzą się prognozy. Przed rokiem okazały się trafne. Czy tym razem będzie podobnie?

A jaka będzie pogoda w najbliższych dniach?

Początek nadchodzącego tygodnia jeszcze pod znakiem zimowej aury. Liczymy na coraz więcej pogodnego nieba. Najzimniej będzie na północnym wschodzie, a najcieplej na zachodzie i południu kraju.

W drugiej połowie tygodnia wiatr zmieni kierunek ze wschodniego na południowy, co oznacza, że w górach pojawi się halny, który diametralnie podniesie temperaturę. W regionach, gdzie halny się zaznaczy, termometry pokażą blisko 10 stopni. Szczególnie ciepło będzie u stóp Karpat. Poza strefą działania halnego, na północy i północnym wschodzie, za dnia poniżej zera.

W przyszłym tygodniu temperatura znów sięgnie blisko 10 stopni. Najcieplej będzie nad morzem, gdzie spodziewamy się silniejszego wiatru z zachodu, a także w górach, gdzie nadal będzie dawał się odczuć halny. Najzimniej, poniżej zera nawet za dnia, będzie na wschodzie kraju.

W połowie grudnia znów czeka nas ochłodzenie, największe w regionach północno-wschodnich, gdzie temperatura może w najcieplejszym momencie dnia nie wzrastać do więcej niż minus 10 stopni. Nocami mróz będzie tęgi. Na zachodzie i południu kraju popołudniami mrozu nie będzie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany