Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pogoda w Łodzi. Tak ciepłego lutego nie było od 6 lat

twojapogoda.pl
Waldemar Wylegalski
Na tak ciepły, słoneczny i suchy luty przyszło nam czekać długo, ale się doczekaliśmy. Prawie w całym kraju ostatnio równie wysokie temperatury notowaliśmy 6 lat temu, a na Dolnym Śląsku nawet 12 lat temu.

Pogoda bywa złośliwa, ale też bardzo przyjemna. W ubiegłym roku wiosnę nam opóźniła, a w tym sezonie zdecydowanie przyspieszyła. Luty w większości regionów naszego kraju był tak ciepły, jak zazwyczaj marzec.

Cieszyliśmy się wyjątkowym ciepłem, mimo, że luty na tle lat zapisał się jako drugi najzimniejszy miesiąc w roku. Średnia temperatura miesięczna wahała się od zera stopni na północnym wschodzie przez 2-4 stopnie C na przeważającym obszarze kraju do nawet 5 stopni C na południowym zachodzie.

Odchylenie średniej temperatury powietrza od normy wieloletniej przeważnie przekraczało 2,5 stopnia, natomiast miejscami na zachodzie i południowym zachodzie do 4 stopni.

W Suwałkach, gdzie średnia miesięczna temperatura wyniosła zero, była o 2,5 stopnia wyższa od normy. W Warszawie średnia wyniosła 1,8 stopnia i również była o 2,5 stopnia wyższa od normy. Natomiast we Wrocławiu średnia osiągnęła 4,9 stopnia, a więc o 4,5 stopnia powyżej normy.

Na całym obszarze kraju tak ciepłego lutego nie mieliśmy od 2008 roku, a więc o 6 lat, zaś na południowym zachodzie (m.in. we Wrocławiu) od 2002 roku, czyli od 12 lat.

We Wrocławiu, który był jednym z najcieplejszych miast w Polsce, średnia temperatura maksymalna wyniosła 10 stopni i była najwyższą od 1990 roku, a więc aż od 24 lat. To efekt wyjątkowo ciepłych popołudni w stosunku do zimnych poranków.

Temperatura maksymalna przekraczała 10 stopni C przez 15 dni, osiągając najwyżej 14 stopni C. Co ciekawe, nawet w najchłodniejszym dniu temperatura maksymalna nie spadła poniżej 6,9 stopnia C. Tymczasem temperatura minimalna spadała poniżej zera tylko przez połowę dni w miesiącu.

Pokrywa śnieżna na zachodzie i południu kraju znikła w pierwszych dniach lutego, zaś na pozostałym obszarze przed końcem pierwszej dekady miesiąca. Najpóźniej białe krajobrazy ustąpiły na północnym wschodzie, mniej więcej w połowie lutego. Na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie przez cały luty stacje meteorologiczne nie notowały pokrywy śnieżnej, co miało miejsce w lutym po raz pierwszy od wielu lat.

Luty był nie tylko bardzo ciepły, lecz również nadzwyczaj suchy. W większości regionów Polski nie spadła więcej niż połowa miesięcznej normy opadów, po raz pierwszy w lutym od 11 lat. Najbardziej sucho było na zachodzie, gdzie spadło tylko 10-20 procent wieloletniej normy opadów, a miejscami jeszcze mniej.

Co więcej, luty był też jednym z zaledwie kilku najsuchszych miesięcy spośród ponad 1800 miesięcy na tle ostatnich 154 lat pomiarowych. Teraz patrzymy w przyszłość i mamy nadzieję, że marzec będzie równie ciepły i słoneczny, co zazwyczaj kwiecień, a prognozy są ku temu bardzo optymistyczne i oby się nie zmieniły.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany