Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pogoda w Łodzi. Będzie ponuro, spadnie śnieg z deszczem

ei24, twoja pogoda.pl
W dzień zachmurzenie duże. Do południa i wieczorem możliwe słabe opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna około 2°C.

Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni i południowy.
***
Tegoroczny styczeń w części naszego kraju zapisał się jako jeden z cieplejszych. Ostatnio tak wysokie temperatury notowano w najzimniejszym miesiącu w 2008 roku, czyli aż 6 lat temu.

W niektórych regionach passa do zimnych styczniów została właśnie przełamana. Po raz pierwszy od 6 lat w województwach zachodnich i południowych styczeń okazał się bardzo ciepły.

Średnie odchylenie temperatury miesięcznej od normy wyniosło tam około 2 stopni. We Wrocławiu, który był jednym z najcieplejszych miast, średnia temperatura osiągnęła 1,2 stopnia i była wyższa od normy wynoszącej minus 0,7 stopnia o 1,9 stopnia.

Ostatnie niecałe 2 tygodnie zmniejszyły znaczne odchylenia temperatury od normy 30-letniej, szczególnie w województwach północnych i wschodnich. Tam styczeń okazał się dużo chłodniejszy, ale mimo to zapisał się cieplej niż w ubiegłym roku.

Cieplej natomiast było tam w 2012 roku i ostatecznie styczeń można uznać za najcieplejszy od zaledwie 2 lat. W Suwałkach, jednym z najzimniejszych miast, średnia miesięczna temperatura wyniosła minus 5,4 stopnia i była niższa od normy wynoszącej minus 4,0 stopnia o 1,4 stopnia.

Natomiast w Warszawie średnia miesięczna temperatura wyniosła minus 2,6 stopnia i była niższa od normy wynoszącej minus 1,8 stopnia o 0,8 stopnia. W polskiej stolicy pierwszy miesiąc 2014 roku okazał się lekko zimny.

Dotychczas najcieplejszym styczniem pozostaje ten z 2007 roku, zaś najzimniejsze stycznie, w zależności od regionu, notowane były w znacznej mierze przed połową dwudziestego wieku i podczas małej epoki lodowej, w tym m.in. w latach 1803, 1848 i 1940.

Najniższą temperaturę odnotowano o poranku 24 stycznia w Białowieży w woj. podlaskim, gdzie były minus 24 stopnie, a przy gruncie minus 29 stopni. Najwyższą temperaturę zmierzono 10 stycznia w Zakopanem w woj. małopolskim, gdzie było plus 15 stopni i zabrakło jedynie 2 stopni do rekordu ciepła wszech czasów dla stycznia w skali całej Polski, który odnotowano w 1993 roku w Jeleniej Górze na Dolnym Śląsku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany