Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pogoda na weekend. Astronomiczna jesień zacznie się od załamania pogody. Prognoza pogody długoterminowa na wrzesień i październik

(MJ)
Początek jesieni w Łodzi
Początek jesieni w Łodzi Grzegorz Gałasiński
Choć meteorologiczna jesień trwa już od początku września, nikt jej dotąd nie zauważył. Pogoda w tym miesiącu dotąd była godna upalnego lata. Jutro natomiast nieubłaganie przyjdzie już jesień astronomiczna. Rozpocznie się dokładnie 23 września o godzinie 3.54 i potrwa dokładnie 90 dni – do 21 grudnia do godziny 23.22.

Pożegnanie lata z deszczem i wichurami

Przed nami równonoc, czyli dzień i noc trwające po 12 godzin. Po niej Słońce będzie coraz słabiej oświetlać półkulę północną, a bliżej niego będzie biegun południowy. Dni staną się coraz krótsze aż do zimowego przesilenia. Pełnia Księżyca nastąpi 25 września.
- Żegnamy lato, które przejdzie do historii jako jedno z najbardziej gorących i suchych od kilkudziesięciu lat – podkreśla Zdzisław Cyganiak, obserwator przyrody z Wartkowic. - Moje przewidywania potwierdziły się. Upalne wrześnie mieliśmy też w latach 1999, 2006 i 20016, ale takich wysokich temperatur jak w tym roku – nie notowaliśmy. Na pewno potwierdzą to wkrótce analizy meteorologów z instytutu w Warszawie. Wczoraj jeszcze w Łodzi temperatura sięgała 29 stopni C, ale to był już ostatni taki dzień.
Dziś już znacznie chłodniej - słupek rtęci wskaże o kilkanaście stopni mniej.

- Nastąpi gwałtowne załamanie pogody – dodaje Zdzisław Cyganiak. - Będzie 16-17 stopni, w niedzielę spadnie deszcz, powieje silny wiatr do 60 km na godzinę. W nocy z niedzieli na poniedziałek będzie bardzo zimno, a w nocy z czwartku na piątek w przyszłym tygodniu temperatura spadnie do 4-5 st. C i pojawi się pierwszy szron.

Jesień widać w przyrodzie

Lato żegnamy potworną suszą. Wegetacja roślin przyspieszona jest o 18-21 dni. Złote liście mają już m.in. akacje, lipy, klony, topole. Od dwóch dni trwa babie lato – pająki rozpinają swe sieci, a wiatr porywa ich białe nitki. Pożegnaliśmy białe i czarne bociany, kukułki, wilgi, słowiki, jaskółki brzegówki i dymówki. W stada 500-1000 osobników już łączą się już szpaki i gołębie grzywacze. Żurawie tworzą zlotowiska i jeszcze żerują na polach po skoszonej kukurydzy. Niestety maksymalnie wysuszonych. Z powodu suszy nie ma też w lasach grzybów. I niestety długo nie będzie. Choć w najbliższych dniach popada, noce będą jednak już bardzo zimne, za zimne dla grzybni.

Prognoza pogody na jesień
Ostatni tydzień września będzie znacznie chłodniejszy – temperatura maksymalna w dzień wyniesie 22 st. C, minimalna – 14 st. C. Pierwsza dekada października przyniesie maksymalnie 18 st. C, minimalnie – 8 st. C, druga – odpowiednio: 15 – 9 st. C; trzecia – 14 – 5 st. C. W listopadzie spodziewać się należy temperatur w granicach 3-10 st. C. Wciąż będzie dość sucho.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany