Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pogoda na wakacje. Zapowiada się gorące i deszczowe lato

ei24
Janusz Kubik
Rekord Polski w opadach deszczu: 558 litrów wody na mkw. spadło w lipcu 1980 roku na Kasprowym Wierchu. Rekord w mieście: 385 litrów wody na mkw. spadło w lipcu 1966 roku w Bielsku-Białej. Rekord łódzki: 62 litry wody na mkw. spadły 6 lipca 1997 roku.

To już prawie lato! Zapowiada się udane. Zobacz, jakie będzie w tym roku [MAPA POGODY, zdjęcia]

Najwyższą temperaturę, czyli 40,2 st. C, odnotowano 29 lipca 1921 roku w Pruszkowie k. Opola.
A w Łodzi fala upałów przyszła w 1994 roku, np. 30 lipca temperatura wyniosła 37,3 st. C, a 1 sierpnia – 37,6 st. C. Łódzki rekord chłodu latem: 4,2 st. C wskazały termometry 6 lipca 1976 roku w Łodzi.
Najwięcej, bo 24 upalne dni, czyli z temperaturą powyżej 30 st. C, odnotowano latem 1994 roku.

A jednak do Bułgarii

Małgorzata Karwat, prezes łódzkiego oddziału Polskiej Izby Turystyki
– Pogoda zawsze miała wpływ na decyzję o tym, dokąd jechać na wakacje. Aura nad polskim morzem jest niepewna. Do tego wypoczynek nad Bałtykiem sporo kosztuje. Dlatego wielu łodzian jednak wybiera południową Europę bądź północną Afrykę, gdzie i pogoda jest gwarantowana, i koszty nie tak wysokie. Oczywiście, biura podróży oferują wczasy nad morzem, w górach bądź nad jeziorami. Jednak ze zorganizowanej formy wypoczynku, w tym także pobytów w sanatoriach, korzystają głównie starsze osoby. Młodzi ludzie organizują wakacyjne wyjazdy we własnym zakresie. Jeśli chodzi o zagranicę, to do najpopularniejszych w tym sezonie krajów należą Bułgaria, Hiszpania, Chorwacja, Maroko, do łask wracają Egipt i Tunezja. Klienci są zainteresowani Sycylią i Wyspami Kanaryjskimi. W ostatnim czasie straszy się turystów uchodźcami z Afryki, którzy mają oblegać włoskie czy greckie plaże. Tymczasem ludzie ci nie są ani uciążliwi, ani agresywni wobec turystów, przebywają w izolacji. Do Grecji i do Włoch można więc wybrać się bez obaw.

Gorąco i deszczowo

Michał Kowalewski, klimatolog z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie
– W Polsce sezony letnie od 2006 do 2014 roku charakteryzowały się temperaturą powyżej normy, czyli wyższą od tych zanotowanych w ciągu ostatnich 30 lat, tzn. od 1981 do 2010 roku. Najcieplejsze lata przypadły w 2010, 2006, 2002 roku i w dość odległym w czasie, ale bardzo gorącym 1992 roku. Ostatni bardzo gorący lipiec w 2010 roku w Łodzi charakteryzował się średnią miesięczną temperaturą powietrza wynoszącą 21 stopni, wartość średnia wieloletnia została przekroczona o 3,3 stopnia. Najchłodniejszymi sezonami letnimi były 2003, 1984, 1978. Deszcze o tej porze roku mogą być bardzo intensywne. Zdarza się, że jednorazowo spadnie ich więcej niż w innym roku przez cały miesiąc. 15 czerwca 1980 roku opad wyniósł 98,8 litrów na metr kwadratowy, któremu możemy przeciwstawić całe lato 1983, kiedy to przez czerwiec, lipiec i sierpień spadło łącznie 80,5 litra. Intensywne burze są zjawiskiem lokalnym, w jednym punkcie spadnie ponad 100 litrów na metr kw., a w innym, oddalonym zaledwie o kilkanaście kilometrów, nie pada w ogóle. Miesięczne sumy opadów również tworzą skomplikowaną mozaikę. Pamiętnego 1997 roku, kiedy wystąpiła wielka powódź, w Łebie lato zostało zakwalifikowane jako skrajnie suche. Deszcz dał się we znaki także w 2009, 2010 i 2011 roku, ale już w 2012 w Bielsku było skrajnie wilgotno, a w Łebie skrajnie sucho.

A prezenter ma inne zdanie

Tomasz Zubilewicz, prezenter pogody w TVN Meteo Active
– Nie byłbym optymistą co do tegorocznego lata. Zapowiada się gorsze niż ubiegłoroczne. Nad Polską będą się przemieszczały niże, a to oznacza więcej dni pochmurnych z opadami deszczu niż słonecznych. Ale z drugiej strony, po prawie bezśnieżnej zimie wilgoć jest bardzo potrzebna. Wybrałem się do Puszczy Białowieskiej i tamtejsi leśnicy mówili, że w ciągu dwóch ostatnich lat poziom wód gruntowych obniżył się o metr.
Lato może okazać się również chłodniejsze niż poprzednie. Nie oznacza to jednak, że trzeba odwoływać wakacyjne wyjazdy. Jak dotąd to prognozy. Będę informował o pogodzie na bieżąco z Warmii i Mazur, gdzie tego lata wyjadę do pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany