Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pogoda na marzec 2021. Kiedy koniec zimy? Do kiedy utrzyma się mróz i śnieg? Czy w marcu przyjdzie wiosna? 21.02.21

Magdalena Rubaszewska
Magdalena Rubaszewska
Pogoda na marzec 2021. Kiedy koniec zimy? Do kiedy utrzyma się mróz i śnieg? Czy w marcu przyjdzie wiosna
Pogoda na marzec 2021. Kiedy koniec zimy? Do kiedy utrzyma się mróz i śnieg? Czy w marcu przyjdzie wiosna Grzegorz Gałasiński
Za niespełna ponad miesiąc, 20 marca zacznie się astronomiczna wiosna, a meteorologiczna za ponad dwa tygodnie 1 marca. I wszystko wskazuje na to, że właśnie dopiero w drugiej połowie marca nastanie prawdziwie wiosenna pogoda i ruszy wegetacja.

Kiedy koniec zimy 2021

Co prawda od poniedziałku 22 lutego taka aura właśnie się zapowiada, z temperaturą w Łodzi od 10 st. C do 14 st. C, od minus 5 st. C do 0 st. C w nocy, z topniejącym śniegiem, ale od 1 marca znowu ma powrócić chłód i są możliwe opady śniegu i śniegu z deszczem.

Pogoda na wiosnę 2021

Wiosna, ta astronomiczna, rozpocznie się 20 marca o godz. 10.37.
I najprawdopodobniej dopiero wtedy będzie ciepło, a aury nie powinny psuć już zimowe incydenty.

- Do 15, 17 marca temperatura nie zapowiada się za wysoka, nadal jest możliwa huśtawka pogodowa. W tej chwili nic nie wskazuje na to, by z Afryki miało dotrzeć ciepłe powietrze. Nie liczyłbym na wcześniejsze przedwiośnie – mówi Zdzisław Cyganiak, obserwator przyrody. - Tegoroczna zima jest odmienna od poprzednich, ciepłych i praktycznie bezśnieżnych. Mało kto spodziewał się napływu arktycznego powietrza, tak silnych mrozów i obfitych opadów śniegu – dodaje.

Na ciepłą, a nawet cieplejszą niż zwykle drugą połowę marca, wskazują także modele pogodowe opracowane przez Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

W przyrodzie wciąż zima

W drugiej połowie lutego 2020 roku panowało już przedwiośnie. Kwitły przebiśniegi, śnieżniki, leszczyny. W lutym 2021 roku przyroda jest w uśpieniu, a ogrody i działki są przysypane śniegiem. Co najwyżej kwitną oczary, ale jest to właściwa pora kwitnienia tych krzewów. Natomiast ożywienie zapanowało wśród ptaków, które coraz głośniej odzywają się w parkach, na skwerach, w miejskich lasach. Słychać sikory, wróble, kowaliki, kosy, gawrony, kawki, sroki, sójki. Na razie nie widać ptaków, które wróciłyby z ciepłych krajów, a pierwsze powinny przylecieć czajki, skowronki i pliszki. W podróż powrotną do Skandynawii nie szykują się jeszcze zimujące u nas myszołowy włochate.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany