ExpressIlustrowany.pl - aktualności Łódź, wiadomości Łódź

Menu
POGODA na jesień, POGODA na zimę. Trwa złota, polska jesień,...

MR

2018-10-12 21:45

2018-10-12 21:50

2 Komentarze
Dodaj komentarz

POGODA na jesień, POGODA na zimę. Trwa złota, polska jesień, a zima zapowiada się ostra

MR

2018-10-12 21:45

Ponad trzydzieści st. C w słońcu wskazywały dzisiaj, w środę, termometry w Łodzi. Tak ciepłego i słonecznego października nie notowano od kilku lat. A dzieje się to za sprawą ciepłego powietrza napływającego z Afryki.
1/5

(© Grzegorz Gałasiński)

Wysoka jak na te porę roku temperatura, sięgająca około 20 st. C w cieniu, bezchmurne niebo mają utrzymać się co najmniej do połowy przyszłego tygodnia. Potem przyjdzie ochłodzenie, ale nadal, nawet do 1 listopada, utrzyma się korzystna aura.

Pogoda na jesień, pogoda na zimę


Można wstępnie przewidzieć, że we Wszystkich Świętych termometry wskażą ok. 10 st. C, a w nocy nie wystąpią przymrozki.
Przyroda serwuje niezwykły spektakl – złotą, polską jesień. Liście na większości drzew i krzewów mają już jesienne barwy – od żółtej, przez pomarańczową, czerwoną po rdzawą. A poza miastem można obserwować obfite i długie babie lato, czyli kłaczki pajęczyny unoszone przez wiatr albo zaczepione na krzewach i trawach.

Nietypowa jesień z temperaturami notowanymi latem sprawia, że niektóre rośliny zakwitły po raz drugi – maki, chabry, stokrotki polne, mniszek lekarski, bluszcz pospolity, krwawnik pospolity, cykoria podróżnik, a w ogrodach lwie paszcze, słoneczniczki. Co prawda większość ptaków odleciała, ostatnio pliszki siwe i gołębie grzywacze, ale pozostają jeszcze m. in. dzikie gęsi i szpaki. Ożywienie panuje u owadów – fruwają motyle, komary, osy i szerszenie. Ponadto latają jeszcze nietoperze.

Prognoza pogody na jesień, prognoza pogody na zimę 2018

W taką pogodę trudno myśleć o zimie, ale można pokusić się o pierwsze prognozy.

– Z wieloletnich obserwacji wynika, że po upalnym lecie i ciepłej jesieni, takich jak w tym roku, przychodzi ostra zima. W grudniu jeszcze zapowiada się łagodna, ale w styczniu chwyci mróz, choć nie syberyjski, obficie popada śnieg – przepowiada Zdzisław Cyganiak, obserwator przyrody. Wrzos zakwitł od góry, jest urodzaj na orzechy, kasztany i żołędzie. Tym przyroda daje znak, że taka właśnie przyjdzie zima.


Zobacz też:

Komentarze

(2)
Sortuj komentarze: zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

TO CHYBA ZART?

+1 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

PIOTREK (gość)  •

chyba to sa zarty??! w pazdzierniku MA byc jesien i zimno chlodno wietrznie pochmurno i deszczowo!!! ZEBYM JA SIE POCIL W PAZDZIERNIKU to jest kurJa jebana mac nie do pomyslenia!!! Jebana lampa tak naparza w oczy ze chce mi je wypalic leci ze mnie jak z kranu smierdzi potem ! KIEDY WRESZCIE PRZYJDZIE JESIEN I ZIMA??? JAK BEDE CHCIAL CIEPLO POJADE DO AFRYKI ! AA TERAZ CHYBA POPROSZE O AZYL NA GRENLANDII !

odpowiedzi (0)

skomentuj

To już 19 zima stulecia

+2 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Jorg (gość)  •

w tym stuleciu.

odpowiedzi (0)

skomentuj