Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pogoda długoterminowa na kwiecień, maj, czerwiec. Jak będą wyglądać najbliższe miesiące? 10.04.22

oprac.: Anna Nowak
W połowie maja należy spodziewać się lekkich przymrozków oraz opadów deszczu
W połowie maja należy spodziewać się lekkich przymrozków oraz opadów deszczu Anna Kaczmarz
Rozpoczęła się kalendarzowa wiosna, a wraz z nią nastąpił wzrost temperatury. Jak przewidują meteorolodzy, najbliższe miesiące mogą być naprawdę ciepłe. Zdarzą się jednak chwilowe ochłodzenia i burze.

Pogoda długoterminowa na najbliższe trzy miesiące

Meteorolodzy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikowali eksperymentalną, długoterminową prognozę pogody na najbliższe miesiące. Wynika z niej, że już niebawem będziemy mogli cieszyć się naprawdę wysokimi temperaturami i cieszyć się zbliżającym się latem.

Pogoda długoterminowa: kwiecień

W kwietniu temperatury będą utrzymywać się na podobnym poziomie jak w marcu. Początek miesiąca nieco chłodniejszy, jednak z czasem słupki termometrów będą rosły do około 18 stopni Celsjusza. Co ciekawe, może dojść d sytuacji, której nie było w Polsce od ponad 30 lat. Wszystko wskazuje na to, że średnia miesięczna temperatura powietrza w kraju przekroczy normę z lat 1991-2020, co jest dość nietypowe jak na ten miesiąc. Wiatr będzie wiał z prędkością od 9 do nawet 25 km/h. Suma opadów atmosferycznych pozostanie w normie. Pod koniec kwietnia mogą pojawić się burze z piorunami.

Pogoda długoterminowa: maj

W maju sytuacja powinna wyglądać dość podobnie, chociaż zwiększy się suma opadów. Początek miesiąca przywita nas deszczem. Obniży się nieco temperatura - słupki będą wskazywać ok. 12 stopni Celsjusza. Wiatr będzie wiał z podobną prędkością jak w kwietniu. W połowie maja możliwe lekkie przymrozki.

Pogoda długoterminowa: czerwiec

Jak przewidują meteorolodzy - w czerwcu temperatury powinny mieścić się w granicach normy z lat 1991-2020. Powyżej niej natomiast będą sumy opadów atmosferycznych, zwłaszcza we wschodniej części kraju. Słupki termometrów powoli będą zbliżać się do 20 stopni Celsjusza. Porywy wiatru powinny być nieco mniejsze niż w kwietniu i maju.

Co oznaczają pojęcia „powyżej normy", „poniżej normy" i „w normie"?

W IMGW, podobnie jak w innych ośrodkach meteorologicznych na całym świecie, średnią miesięczną temperaturę powietrza/miesięczną sumę opadów atmosferycznych dla danego miesiąca prognozuje się w odniesieniu do normy wieloletniej przyjmowanej za okres 1991-2020. Wartości średniej miesięcznej temperatury/miesięcznej sumy opadów z tego 30-letniego okresu sortuje się od najniższej do najwyższej, 10 najniższych wartości wyznacza średnią temperaturę/sumę opadów w klasie „poniżej normy”, 10 środkowych „w normie”, a 10 najwyższych „powyżej normy”.

Gdy przewidywana jest średnia temperatura/suma opadów:

  • powyżej normy można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie cieplejszy/bardziej mokry od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020,
  • poniżej normy można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie chłodniejszy/bardziej suchy od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020,
  • w normie można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie podobny do typowych 10 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020.

Jak interpretować pojęcia „powyżej normy” i „poniżej normy”?

Należy pamiętać, że prognozowana średnia temperatura odnosi się do średniej temperatury całego miesiąca, do temperatury notowanej zarówno za dnia, jak i w nocy. Prognoza sumy opadów „powyżej normy” nie oznacza, że zdarzać się będą intensywne opady deszczu lub śniegu, równocześnie prognoza "poniżej normy" nie odrzuca możliwości wystąpienia takich zjawisk. Prognozowana suma opadów odnosi się do sumy opadów ze wszystkich dni w miesiącu. W prognozach nie jest określany rodzaj opadu (śnieg lub deszcz).

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pogoda długoterminowa na kwiecień, maj, czerwiec. Jak będą wyglądać najbliższe miesiące? 10.04.22 - Gazeta Krakowska

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany