Podwyżka biletów MPK!

Mirosław Malinowski
Za normalne bilety 20- i 40-minutowe zapłacimy o 20 gr więcej. Za 20 minut - 2,80 zł! Takie bilety będą ważne już tylko miesiąc.
Za normalne bilety 20- i 40-minutowe zapłacimy o 20 gr więcej. Za 20 minut - 2,80 zł! Takie bilety będą ważne już tylko miesiąc.
Rada Miejska w Łodzi miała wczoraj przyjąć uchwałę zmieniającą wysokość opłat za przejazdy komunikacją miejską w Łodzi. Dyskusja w tej sprawie trwała kilka godzin, do późnej nocy.

Dużo droższa jazda na gapę
W nowej tabeli opłat znacznie została zwiększona wysokość kar za jazdę bez ważnego biletu. Zamiast obecnych 200 zł będzie to 270 zł. Jednak jeżeli pasażer zapłaci karę w ciągu 7 dni od wystawienia mandatu, to wyniesie ona 162 zł (dziś jest to 70 zł).

Za spowodowanie zatrzymania pojazdu MPK lub zmiany jego trasy bez uzasadnionej przyczyny dotychczas trzeba było zapłacić 300 zł kary, teraz będzie to 450 zł.

Wpływy ze sprzedaży biletów w tym roku mają być o 30 mln zł wyższe niż rok wcześniej.

Uchwałą o podwyżce cen biletów radni zajęli się późnym wieczorem.

- Słuchaliśmy uważnie uwag mieszkańców i informacji urzędników. Jesteśmy przekonani, że zmiana cen jest niestety konieczna - mówi Mateusz Walasek, przewodniczący Klubu Radnych PO. - Ceny biletów nie były zmieniane od kilku lat. Rosną natomiast koszty transportu, paliwa oraz ubezpieczeń. Przygotowany projekt jest spójny i godny poparcia.

Nowa taryfa powinna wejść w życie na początku kwietnia (14 dni po publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa Łódzkiego). Bilet 20-minutowy ma kosztować 2,80 zł (dziś 2,60 zł), a 40-minutowy 3,60 zł (dziś 3,40 zł). Cena biletu 60-minutowego pozostanie bez zmian (4,40 zł). Zostanie zlikwidowany bilet 24-godzinny (obecnie kosztuje 12 zł), a zamiast niego będzie można kupić za 11 zł bilet jednodniowy, ważny od momentu skasowania do godz. 23.59 tego samego dnia.

Wprowadzone zostaną także dwa nowe rodzaje biletów: weekendowy i pięciodniowy. Bilet weekendowy (na okaziciela) ma obowiązywać od godz. 18 w piątek do godz. 3. w poniedziałek i będzie kosztował 10 zł. Z kolei bilet 5-dniowy (również na okaziciela) będzie ważny od momentu skasowania przez pięć kolejnych dni kalendarzowych i ma kosztować 33 zł. Zmienią się też ceny biletów okresowych. Za imienny 30-dniowy na wszystkie linie w Łodzi trzeba będzie zapłacić 90 zł (dziś 80 zł); 90-dniowy to koszt 225 zł (obecnie 192 zł). Spadnie za to cena biletu 12-miesięcznego na wszystkie linie w obrębie miasta. Dziś kosztuje on 900 zł, a po wejściu w życie nowej taryfy trzeba będzie za niego zapłacić już tylko 730 zł. Z taryfy został też usunięty bilet jednoprzejazdowy ­ umożliwiający jazdę jednym autobusem lub tramwajem (bez przesiadek).

- Nie chcemy przywracać biletów 10-minutowych w oparciu o założenia teoretyczne. Pierwszy okres obowiązywania nowych opłat, do 30 września, będzie pilotażem, w czasie którego - na podstawie liczby i rodzaju sprzedawanych biletów - można będzie rozważyć, czy są konieczne zmiany w zaproponowanej taryfie - mówi Sylwester Pawłowski, szef klubu radnych SLD.

PĄCZKI PRZEPIS, TŁUSTY CZWARTEK, PĄCZKI. JAK ZROBIĆ PĄCZKI, PYSZNE PĄCZKI
Faworki, kruche faworki, chrupiące faworki - przepis na pyszne faworki
ŚMIESZNE WIERSZYKI URODZINOWE, ZABAWNE SMSY NA URODZINY
AGENT GWIAZDY 2 KTO ODPADŁ Z ODCINKA 21. 02. 17? OSTATNI ODCINEK AGENTA KTO ODPADŁ

EUROWIZJA 2017: KASIA MOŚ - KIM JEST POLSKA GWIAZDA W KONKURSIE EUROWIZJI 2017
AGENT GWIAZDY 2 [UCZESTNICY] KTO ODPADŁ

[ZOBACZ FILM Tłusty czwartek. Jak spalić kalorie z pączka? (x.news/Agencja TVN)

](http://www.expressilustrowany.pl/ "ZOBACZ FILM Tłusty czwartek. Jak spalić kalorie z pączka? (x.news/Agencja TVN)