Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podświetlą budynki na fioletowo - ten kolor, to międzynarodowy symbol chorób zapalnych jelit. Będą bezpłatne badania.

(MAL)
Podświetlony na fioletowo most w Bydgoszczy.
Podświetlony na fioletowo most w Bydgoszczy. Dariusz Bloch
W sobotę, 19 maja, o godz. 21 kilka budynków w Łodzi m.in. hotel DoubleTree by Hilton, Teatr Wielki, Teatr Muzyczny, Zatoka Sportu zostanie podświetlonych na fioletowo. Ten kolor, to międzynarodowy symbol chorób zapalnych jelit, a 19 maja to Światowy Dzień Nieswoistych Zapaleń Jelita. O godz. 21.15 przed budynkiem UMŁ pacjenci wypuszczą do nieba sto fioletowych balonów

Rano, w godz. 9.00-11.00 w Hotelu Ibis (ul. Piłsudskiego 11) odbędą się z wykłady dotyczące m.in. nowych możliwości terapeutycznych i uprawnień osób z niepełnosprawnością.

W godz. 11.30 - 14. w Centrum Medycznym Szpitala Św. Rodziny (ul. Wigury 19), będzie można skorzystać z bezpłatnych konsultacji z gastroenterologami, gastroenterologiem dziecięcym, dietetykiem, pielęgniarką stomijną, psychologiem i Rzecznikiem Osób Niepełnosprawnych. Chęć udziału w konsultacjach należy zgłosić mailowo na adres: [email protected].

– Cechą charakterystyczną dla chorób z grupy nieswoistego zapalenia jelit (NZJ) jest to, że – choć to bardzo ciężkie, jak dotąd nieuleczalne schorzenie, które w wysokim stopniu utrudnia normalne funkcjonowanie – jest właściwie niewidoczne, dlatego o NZJ mówi się „ukryta niepełnosprawność”. Większość ludzi nie ma pojęcia, że w ich otoczeniu jest wiele osób zmagających się nie tylko z fizycznymi ograniczeniami, jakie niesie NZJ, ale i z całą gamą problemów natury psychicznej, związanych z chorobą: silny stres, problemy z samoakceptacją, depresja – mówi Monika Leder – Jankowska, wiceprezes Stowarzyszenia „Łódzcy Zapaleńcy”.

Na świecie na NZJ cierpi 5 milionów ludzi. W Polsce jest ok. 50 tys. chorych, z których co czwarty to dziecko. Ponad 70 proc. chorych to ludzie przed 35 okiem życia. Objawy towarzyszące chorobie często utrudniając pracę zawodową, wchodzenie w związki, funkcjonowanie w grupie rówieśniczej. Do najczęstszych objawów należą m.in: ból, biegunki, gorączka, krwawienia
z przewodu pokarmowego prowadzące do anemii, niedożywienia i wyniszczenia organizmu oraz wielokrotnych operacji zakończonych wyłonieniem stomii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany