MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podsumowanie egzaminów zawodowych 2023. Ile osób zdawało? Który egzamin był najtrudniejszy? Oto raport CKE

Magdalena Ignaciuk
Magdalena Ignaciuk
Jak w 2023 uczniom i absolwentom poszedł egzamin zawodowy? Wyniki lepsze niż rok wcześniej.
Jak w 2023 uczniom i absolwentom poszedł egzamin zawodowy? Wyniki lepsze niż rok wcześniej. Marzena Bugala/Polskapresse
Egzaminy zawodowe 2024 rozpoczną się w styczniu. A jak wyglądały w 2023 roku? Który zawód najtrudniej, a który najłatwiej było zdobyć? Centralna Komisja Edukacji opublikowała sprawozdanie z osiągnięć zdających egzamin zawodowy w 2023 roku. Jak wypadli absolwenci techników i szkół zawodowych? Gdzie były lepsze wyniki? Prezentujemy najciekawsze dane z raportu CKE.

Spis treści

Egzamin zawodowy 2023 – ilu było zdających?

Egzaminy przeprowadzono w 446 kwalifikacjach – dla uczniów szkół branżowych I stopnia oraz techników, słuchaczy szkół policealnych i branżowych II stopnia, absolwentów szkół, eksternów oraz osób, które ukończyły kwalifikacyjne kursy zawodowe (kursanci). Do części pisemnej egzaminu zawodowego przystąpiło 406 767 osób, część praktyczną zdawało 426 593 osoby. Część pisemną zdało 88,81 proc. piszących, natomiast część praktyczna zakończyła się sukcesem dla 80,30 proc. zdających.

Statystyki zdających egzamin zawodowy 2023.
Statystyki zdających egzamin zawodowy 2023. zrzut ekranu/CKE

Certyfikaty kwalifikacji zawodowych oraz świadectwa potwierdzające kwalifikacje w zawodzie otrzymało w kraju 78,48% zdających spośród wszystkich, którzy przystąpili do obu części egzaminu.

Żeby zdać egzamin, trzeba było uzyskać:

  • co najmniej 50 proc. punktów możliwych do uzyskania (na 40 punktów) z części pisemnej
    oraz
  • co najmniej 75 proc. punktów możliwych do uzyskania (na 100 punktów) z części praktycznej.

Wysoka zdawalność egzaminów w 2023 roku

Taką zdawalność miały osoby, które podchodziły do egzaminów pisemnych oraz praktycznych.
Taką zdawalność miały osoby, które podchodziły do egzaminów pisemnych oraz praktycznych. zrzut ekranu/CKE

Osoby podchodzące do egzaminów zawodowych i egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie w 2023 roku dobrze poradziły sobie z zadaniami. W sesji zima 2023 do egzaminów przystąpiły 171 124 osoby, a wynik pozytywny otrzymały 129 234 osoby. W maju 2023 r. egzamin zdawało 1 169 osób i wszystkie zakończyły go pozytywnie. Latem 2023 do egzaminu przystąpiło 213 286 osób, a zdały go 172 202 osoby.

W placówkach publicznych lepsze wyniki niż w prywatnych

Lepsze wyniki osiągnięto w placówkach publicznych.
Lepsze wyniki osiągnięto w placówkach publicznych. zrzut ekranu/CKE

Choć zwykle placówki niepubliczne uznawane są za te, które osiągają lepsze wyniki, w tym przypadku możemy zauważyć odwrotną tendencję. Uczniowie i absolwenci szkół publicznych mieli prawie 76 proc. zdawalności, natomiast absolwenci i uczniowie szkół niepublicznych niemal 69 proc.

Te zawody naprawdę trudno zdobyć

Choć szkoły branżowe i technika umożliwiają szybsze rozpoczęcie pracy w zawodzie, nie tak łatwo jest otrzymać potwierdzenie posiadania odpowiednich kwalifikacji do wykonywania danej pracy. Znamy szczegółowe wyniki osób podchodzących do egzaminu w sesji lato 2023.

  • Egzamin z prowadzenia produkcji rolniczej zdało 100 proc. osób, podobnie było w przypadku zakładania i prowadzenia
    upraw ogrodniczych.
  • Natomiast egzamin z organizacji i nadzorowania produkcji rolniczej zdało jedynie 33,33 proc. osób zdających cały egzamin (część pisemną i praktyczną), część wyłącznie praktyczną zdało jedynie 15,38 proc. osób.
  • Bardzo niską zdawalność odnotowano w przypadku montażu i eksploatacji systemów komputerowych, urządzeń peryferyjnych i sieci (w zawodzie technik informatyk) – zaledwie 12,50 proc. w przypadku całego egzaminu, podobnie było z programowaniem, tworzeniem i administrowaniem stronami internetowymi i bazami danych – zdawalność na poziomie 22,22 proc.

W tych zawodach wielu nowych specjalistów

Nie jest tajemnicą, że w Polsce brakuje wykwalifikowanych pracowników w różnych zawodach. Optymistyczną wiadomością jest to, że w sesji letniej 2023, do niektórych egzaminów przystąpiło wielu uczniów i absolwentów (większość egzaminów zdawały pojedyncze osoby).

Latem 2023 bardzo aż 2892 osoby zdawały egzamin pisemny w zawodzie fotografa i technika fotografii, do części praktycznej przystąpiły 2954, a 77,52 proc. osób, które przystąpiły do obu części, otrzymało pozytywny wynik. Jeszcze więcej chętnych zdawało egzamin z wykonywania robót murarskich i tynkarskich – 3053 egzamin teoretyczny, 2998 egzamin praktyczny. Zdawalność obu egzaminów była na poziomie 91,35 proc.

Montaż, uruchamianie i konserwacja instalacji, maszyn i urządzeń elektrycznych to egzamin w zawodzie technik elektryk, do którego przystąpiło prawie 5200 osób (w części pisemnej i praktycznej). 75,41 proc. osób, które zdawały egzamin pisemny i praktyczny, otrzymało pozytywny wynik. Również w zawodzie technik ekonomista było wielu zdających. Do egzaminu z prowadzenia dokumentacji w jednostce organizacyjnej podeszło 6582 (do obu części), a zdało 91,17 proc.

Oznacza to, że z każdym rokiem w Polsce jest coraz więcej wykwalifikowanych pracowników.

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Podsumowanie egzaminów zawodowych 2023. Ile osób zdawało? Który egzamin był najtrudniejszy? Oto raport CKE - Strefa Edukacji

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany