Po raz czwarty Śniadanie Daje Moc uczniom w polskich szkołach!

Informacja prasowa
Czy wiesz, że 8 listopada w ramach Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania obchodzony jest w Polsce „Dzień Śniadanie Daje Moc”? Już czwarty rok z rzędu, w tym dniu mówimy o zdrowym odżywianiu i roli śniadania w żywieniu dzieci. Zadbajmy o wprowadzanie zdrowych nawyków u najmłodszych i szczególnie w tym dniu nie zapominajmy o tym najważniejszym posiłku. W ponad 7 000 szkół w całej Polsce, 142 000 uczniów przygotowało i zjadło razem drugie śniadanie. Z tej okazji ponad 12 500 uczniów podjęło wyzwanie bicia Rekordu Guinnessa w największej lekcji gotowania zdrowego śniadania.

Bicie Rekordu Guinnessa odbyło się 7 listopada 2014 roku w ramach IV edycji programu edukacyjnego Śniadanie Daje Moc, którego organizatorem jest koalicja: Partnerstwo dla Zdrowia. To pierwsze takie wydarzenie w Polsce!Zadaniem wszystkich zgłoszonych szkół było zrealizowanie dokładnie tego samego scenariusza lekcji, podczas której uczniowie przy wsparciu nauczycieli i rodziców przygotowali smaczne potrawy śniadaniowe.

Jak pokazują wyniki badania , przeprowadzonego przez Partnerstwo dla Zdrowia, motywacją do wzięcia udziału w programie Śniadanie Daje Moc jest przekonanie o potrzebie i konieczności dostarczania dzieciom wiedzy z zakresu zdrowego żywienia. Pedagodzy uczestniczący w projekcie są zadowoleni zarówno z zawartości merytorycznej programu jak i jego przydatności w ich rozwoju zawodowym. Nauczyciele klas 0-3 szkół podstawowych oceniają program niezmiennie bardzo wysoko. Średnia ocena to 5.2 (w skali ocen szkolnych).

Jak mówi jeden z wychowawców klasy biorącej udział w programie: Śniadanie Daje Moc powinno stać się akcją stałą, wpisaną w kalendarz każdej szkoły. Myślę że byłoby to korzystne dla każdej placówki edukacyjnej. Wiedza odświeżana na kolejnych poziomach nauki jest przydatna. Dzieci są narażone na pokusy w stylu chipsów, niezdrowej żywności i dlatego jest to potrzebne, a nawet powinno być wpisane w obowiązkowy program zajęć.

Ponadto program Śniadanie Daje Moc przyczynił się do zwiększenia zaangażowania rodziców w prawidłowe odżywianie dzieci. Aż 56% nauczycieli biorących udział w akcji zauważyło pozytywną zmianę w postawie rodziców względem żywienia dzieci, podczas gdy w pozostałych klasach tylko 32% miało takie obserwacje. Program sprawia również, że wychowawcy coraz częściej decydują się na indywidualne rozmowy z rodzicami oraz z dziećmi nt. prawidłowego odżywiania.

_Już od 4 lat Partnerstwo dla Zdrowia przy wsparciu nauczycieli i rodziców, edukuje uczniów w kwestiach prawidłowego żywienia. Wiemy, że aż 80% nauczycieli biorących udział w programie Śniadanie Daje Moc oceniło pozytywnie poziom opracowanych materiałów i ich przydatność w prowadzeniu zajęć. Pedagodzy bardzo cenią także Dzień Śniadanie Daje Moc, który w wielu klasach wpisał się na stałe w kalendarz szkolnych wydarzeń. Cieszy nas, że dzięki naszej inicjatywie zwiększyło się zaangażowanie w kwestie prawidłowego żywienia dzieci nie tylko wśród nauczycieli, ale również rodziców najmłodszych uczniów. Dzięki temu wspólnie możemy uczyć dzieci zdrowych nawyków żywieniowych._– mówi Ewa Gayny, przedstawicielka Partnerstwa dla Zdrowia.

Program Śniadanie Daje Moc w skrócie:

Celem programu jest:
1.Zwiększanie świadomości nt. zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka;
2.Przyczynianie się (pośrednio) do obniżania poziomu niedożywienia dzieci w Polsce – poprzez edukację oraz promocję prawidłowego żywienia;
3.Edukację najmłodszych przez zaangażowanie rodziców i nauczycieli w kwestie prawidłowego żywienia dzieci.

Patroni honorowi: Ośrodek Rozwoju Edukacji, Rzecznik Praw Dziecka.

Patroni regionalni programu: Lubuski Kurator Oświaty, Zachodniopomorski Kurator Oświaty, Opolski Kurator Oświaty, Świętokrzyski Kurator Oświaty, Wielkopolski Kurator Oświaty, Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty, Mazowiecki Kurator Oświaty

Inicjatorem programu Śniadanie Daje Moc jest Partnerstwo dla Zdrowia, koalicja firm: Danone, Lubella, Biedronka oraz Instytutu Matki i Dziecka, zawiązana w celu przeciwdziałania niedożywieniu dzieci w Polsce oraz propagowania wśród najmłodszych zdrowych nawyków żywieniowych. Program „Śniadanie Daje Moc” i Dzień Śniadanie Daje Moc mają edukować najmłodszych i zaangażować zarówno rodziców, jak i nauczycieli w kwestie prawidłowego żywienia dzieci.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.