ExpressIlustrowany.pl - aktualności Łódź, wiadomości Łódź

Po Łodzi już jeżdżą hybrydowe toyoty yaris do wynajęcia na minuty! Ile kosztuje? Jak wypożyczyć?

W kilkudziesięciu punktach Łodzi pojawiły się białe toyoty yaris z charakterystycznym granatowo-niebieskimi elementami graficznymi. To pierwsze w naszym

Krzysztof Spychała

Następne
Przeglądaj również za pomocą strzałek na klawiaturze [1/5] Następne

W kilkudziesięciu punktach Łodzi pojawiły się białe toyoty yaris z charakterystycznym granatowo-niebieskimi elementami graficznymi. To pierwsze w naszym mieście samochody współdzielone (tzw. carsharing), które wypożyczyć można na minuty.

– Dla Łodzi przygotowaliśmy na początek 50 aut z napędem hybrydowym, czyli spalinowo-elektrycznym – mówi Aneta Ogrodniczek, prezes zarządu Easyshare. – Ale docelowo ma ich być dwieście.
Tym samym Łódź dołącza do Warszawy, Poznania, Wrocławia czy Krakowa, gdzie funkcjonuje już wypożyczanie aut na minuty.
– Stawiamy na carsharing ekologiczny, stąd nasza flota składa się z aut hybrydowych, które w miejskim ruchu emitują nawet 60 procent mniej dwutlenku węgla. Chcemy przekonać mieszkańców do rezygnacji z podróży do i po centrum miasta swoim samochodem. Zwłaszcza że nierzadko są to 10-letnie lub starsze diesle.

Wypożyczenie i zwrot auta odbywa się oczywiście przy pomocy aplikacji w smartfonie. Musi on również obsługiwać bluetooth (niezbędny do otwarcia drzwi). Usługa jeszcze nie jest dostępna w całej Łodzi – obszar, gdzie można znaleźć i oddać samochód pokazuje aplikacja. Ale będzie rozszerzany, gdy przybędzie toyot. Po otwarciu auta wypożyczający ma 2 bezpłatne minuty na przygotowanie się do podróży i uruchomienie silnika. Jeśli w tym czasie nie zdąży, system naliczy mu 10 gr za minutę – jak za czas zaparkowania np. pod marketem w celu zrobienia zakupów.

Ile to kosztuje? Kliknij kolejny slajd

Polecamy