MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Po kielichu za kierownicą

(mr)
Nietrzeźwi kierowcy stanowią obecnie ok. 1 procent wszystkich kierujących, a spowodowane przez nich wypadki to ok. 8 procent wszystkich zdarzeń na drogach. Liczba osób siadających za kierownicą po wypiciu alkoholu w ostatnich latach zmniejszyła się – tak wynika z danych Komendy Głównej Policji.

W ubiegłym roku policjanci przeprowadzili ponad 8,9 mln kontroli stanu trzeźwości kierowców. 1,1 proc. z nich było po „jednym głębszym”. Natomiast w 2012 roku złapano 1,4 procent takich prowadzących, a rok wcześniej 2 procent.
Sklepy w Boże Ciało
Od 2001 roku spada też liczba wypadków z udziałem pijanych kierowców. Dane KGP wskazują, że w ubiegłym roku wzięli oni udział w 4028 wypadkach drogowych (11,2 proc. ogółu wypadków). Zginęły w nich 523 osoby (15,5 proc. ogółu ofiar), natomiast spowodowali 8,4 proc. ogółu wypadków drogowych, w których zginęło 12,7 proc. wszystkich ofiar wypadków. W 2012 roku liczba wypadków z udziałem nietrzeźwych użytkowników dróg spadła o 9,8 proc., a liczba ofiar śmiertelnych o 10,4 proc.

Najbardziej zmniejszyła się liczba wypadków z udziałem nietrzeźwych kierowców w grupie wiekowej 19-31 lat.
Finał Ligi Mistrzów
Zdaniem ekspertów Instytutu Transportu Samochodowego takie wyniki udało się osiągnąć dzięki polityce prewencyjnej, nadzór nad przestrzeganiem prawa, edukacja przyszłych kierowców, kampanie społeczne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany