Po jakich kierunkach studiów w Łodzi zarabia się najwięcej w rok po dyplomie? Badanie z 2021 r. na podstawie danych absolwentów z 2019 r.

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Po jakich studiach z oferty łódzkich uczelni zarabia się najwięcej? Ministerstwo Edukacji i Nauki w lipcu 2021 roku opublikowało najnowszą edycję swojego raportu o Ekonomicznych Losach Absolwentów (ELA). To wskazówka, co warto studiować, dla tych, którzy chcą się szybko dorobić... >>> Czytaj dalej przy kolejnej ilustracji >>>
Po jakich studiach z oferty łódzkich uczelni zarabia się najwięcej? Ministerstwo Edukacji i Nauki w lipcu 2021 roku opublikowało najnowszą edycję swojego raportu o Ekonomicznych Losach Absolwentów (ELA). To wskazówka, co warto studiować, dla tych, którzy chcą się szybko dorobić... >>> Czytaj dalej przy kolejnej ilustracji >>>archiwum DŁ
Po jakich studiach z oferty łódzkich uczelni zarabia się najwięcej? Ministerstwo Edukacji i Nauki w lipcu 2021 roku opublikowało najnowszą edycję swojego raportu o Ekonomicznych Losach Absolwentów (ELA). To wskazówka, co warto studiować, dla tych, którzy chcą się szybko dorobić...

Czym jest system ELA i jak bada losy absolwentów?

System ELA ruszył w 2016 r. i obecnie monitoruje już około dwóch milionów absolwentów polskich szkół wyższych. Autorzy ELA dane pozyskują z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS pobiera składki od wynagrodzeń - zatem zna ich wysokość).

Do bazy ELA właśnie dołączyli absolwenci z 2019 roku. Dowiedzieliśmy się, ile wynosiła ich pensja w rok od ukończenia studiów. Na podstawie badania ELA można uszeregować kierunki według mediany średnich miesięcznych wynagrodzeń ze wszystkich źródeł (mediana to wartość, która dzieli absolwentów na dwie części – połowa z nich zarabia więcej niż wynosi mediana, a połowa uzyskuje zarobki mniejsze).

Co warto studiować, jeśli młody człowiek myśli o wysokiej pensji tuż po dyplomie? Przyjrzeliśmy się, jak w najnowszej odsłonie ELA wypadły kierunki uczelni z województwa łódzkiego. Dla większej przejrzystości, pod uwagę wzięliśmy tylko kierunki prowadzone w trybie stacjonarnym – stopnia pierwszego, drugiego oraz jednolite magisterskie (w studiach stacjonarnych co najmniej połowa programu kształcenia jest realizowana w postaci zajęć dydaktycznych wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich i studentów – inne formy są niestacjonarne: najczęściej płatne i prowadzone w weekendy).

Najwyższe pensje w rok od obrony: kierunki studiów z Łodzi

W pierwszej dziesiątce tak ułożonego zestawienia zdecydowanie dominują kierunki techniczne. Ale jest w niej zaskoczenie z dziedziny nauk humanistycznych...

Najwyższą pensję w pierwszym roku po dyplomie – 6493,63 zł (wszystkie kwoty podajemy brutto) – według badania ELA, otrzymują absolwenci drugiego stopnia automatyki i robotyki na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki (EEIA) w Politechnice Łódzkiej (taką medianę uzyskało tam 18 wychowanków PŁ, którzy obronili „magisterkę” na tym kierunku w 2019 r.).

Ogółem PŁ ma w pierwszej dziesiątce kierunków, które przynoszą najlepsze wynagrodzenia, aż sześciu przedstawicieli. Dwóch – Uniwersytet Łódzki, po jednym: Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi oraz Uniwersytet Medyczny w Łodzi.

Aż połowa najlepiej wycenianych kierunków to informatyki (wykładane jako studia pierwszego lub drugiego stopnia na różnych wydziałach dwóch łódzkich uczelni).

Podium dopełniają właśnie dwie z informatyk (drugiego stopnia). Po wykładanej na Wydziale Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej (FTIMS) w PŁ wynagrodzenie to 6201,48 zł (mediana dla 81 absolwentów). Natomiast po informatyce Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Łódzkiego – 5901,41 zł (mediana dla 34 absolwentów).

Czwarte miejsce to niespodzianka. Z badania ELA wynika, że zajmuje je politologia (drugiego stopnia) wykładana w Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi z wynagrodzeniem 5896,53 zł (mediana dla 19 absolwentów z 2019 r.).

Miejsce piąte to kolejna informatyka: drugiego stopnia na wydziale EEIA w PŁ – z pensją 5651 zł.

Szóste miejsce to znów informatyka – wykładana na wydziale FTIMS w PŁ. W zestawieniu wyróżnia się tym, że do uzyskiwania pensji na poziomie 5388,13 zł w rok po dyplomie wystarczy sam tytuł inżyniera – a nie magistra – bo tym razem mowa o studiach pierwszego stopnia.

Siódmą pozycję zajmuje kierunek biznesowy. Ukończenie anglojęzycznych studiów drugiego stopnia economics and international business na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ daje 5350,51 zł.

Swojego przedstawiciela w pierwszej dziesiątce ma też Uniwersytet Medyczny w Łodzi. Wynagrodzenie po pielęgniarstwie drugiego stopnia to 5323,68 zł.

Tę dziesiątkę dopełniają dwa kolejne kierunki z wydziału EEIA PŁ. Elektronika i telekomunikacja z wynagrodzeniem 5298,14 zł – oraz informatyka pierwszego stopnia: z pensją 5200 zł.

Szczepienia w szkołach wciąż za mało popularne

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie