reklama

Płatne biblioteki? Będziecie z nich korzystać?

MR
Gdyby wprowadzono obowiązkowy abonament, z bibliotek korzystałoby znacznie mniej czytelników niż obecnie.
Gdyby wprowadzono obowiązkowy abonament, z bibliotek korzystałoby znacznie mniej czytelników niż obecnie. Maciej Stanik
Na opłaty za korzystanie z miejskich bibliotek publicznych w Łodzi nie byłoby stać większości ich czytelników. Tak zgodnie twierdzą łódzcy bibliotekarze, biorąc pod uwagę konsekwencje ewentualnego wprowadzenia międzynarodowej umowy ACTA.

Gdyby wprowadzono obowiązkowy abonament, z bibliotek korzystałoby znacznie mniej czytelników niż obecnie.

Przewiduje ona m.in. wypłacanie tantiem autorom książek udostępnianych przez wypożyczalnie. Oznaczałoby to wprowadzenie bibliotecznych abonamentów.
- 60 procent czytelników naszej biblioteki to osoby niepracujące, emeryci i renciści. Gdyby opłaty stały się obowiązkowe, zapewne zrezygnowaliby z wypożyczania książek - mówi Alina Szwanke, kierownik filii nr 9 dla dorosłych Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Brzeźnej.

Korzystanie z bibliotek jest ustawowo bezpłatne. Jednak niektóre placówki wprowadziły opłaty, np. za wydanie bibliotecznej karty elektronicznej.
- Przyjmujemy też dobrowolne darowizny na zakup nowości książkowych - informuje Alicja Mularczyk, kierownik Miejskiej Biblioteki Publicznej Łódź-Górna.

FLESZ: Elektryczne samoloty nadlatują.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 14

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

k
kiuyn_maupy

stanowczo sprzeciwiam się spekulacji na temat praw autorskich dla ukrycia istoty sprawy - sprzeciwiam się kontroli i cenzurze pod pretekstem ochrony praw wyzyskiwanych autorów, artystów i twórców, bo to zagraża naszej wolności i twórczości - sprzeciwiam się podważaniu własności materialnej przez amerykańską pseudo "własność intelektualną" pod pretekstem, że myśl może być przedmiotem własności, bo to zagraża naszemu systemowi prawa i prowadzi do anarchii - sprzeciwiam się zasadzie wynagrodzenia bez pracy pod pretekstem tzw. "własności intelektualnej", bo to oznacza grabież naszego mienia - sprzeciwiam się tworzeniu ustawowych monopoli na zasadach tzw. "własności intelektualnej", bo to hamuje rozwój naszej wiedzy i myśli, gdyż monopole wykluczają uczciwość i etykę, równość prawa, konkurencję, demokrację i wszelkie swobody obywatelskie... - sprzeciwiam się niedemokratycznej arogancji i hipokryzji władzy - żądam usunięcia z polskiego prawa tej amerykańskiej pseudo "Intelectual Proprety"...

k
kiuyn_maupy

musimy jak najszybciej wymyśleć inny, nie taki złodziejski jak tzw. "własność intelektualna", sposób finansowania pracy autorów, artystów, filmowców i wszelkiej maści komików..., i polityków - powinni otrzymywać wynagrodzenie za pracę, jak my wszyscy,

wcale nie sprzeciwiam się słusznemu prawu wynagradzania autorów, artystów i wszelkich twórców (jakimi wszyscy jesteśmy) za ich cenną pracę i wkład w rozwój naszej cywilizacji i nie sprzeciwiam się też uczciwości, etyce, wolności, równości prawa, uczciwej konkurencji, demokracji, ani swobodom obywatelskim i nie podważam prawa własności materialnej - przeciwnie, chcę i żądam, by te wartości były honorowane przez polityków i władze państwa demokratycznie przez nas wybrane...,

STOP american IP legislation in Europe !!!

M
Mikołaj

Za co mam niby płacić. Jak chcę wypożyczyć konkretny tytuł to akurat go nie ma bo został wypożyczony. Ostatnio pytałem o 3 książki i żadnej z nich nie było. Lepiej kupić porządny czytnik ebooków, większość książek jest dostępna w sieci...

A
Anna

Ja już dawno przestałam korzystać bo na Górnej są niby ,,dobrowolne,,wpłaty ale jak nie zapłacisz to szanowna bibliotekara odmawia wypożyczenia połowy książek,bo jak mówi ,,to kupione ze składek,,Więc pożegnałam panią grzecznie acz serdecznie niech fra.je.ró.w szukają gdzie indziej.

B
BOGDAN

Komputer nigdy nie dorówna prawdziwej książce.Opłata w bibliotekach to śmierć kultury.Gratulacje dla " władzy ".

P
Placek

Biblioteki i tak nie spełniają oczekiwań, warto pomyśleć o rozpowszechnieniu literatury w internecie za darmo. Materiał się nie niszczy a zwiększa się chęć czytania młodych użytkowników. Zniszczone materiały nie zachęcają do czytania, powyrywane kartki i notatki na stronach, to nie materiał !

d
df3

Będzie analfabetyzm.

....

oczywiście że duzo osub przestało by korzystac z bibliotek

e
ejjjj

opłat nie będzie bo ACTA tez nie bęzie ogarnijta sie tam na dole

n
no to gwardys wreszcie

bedzie musial placic za grzanie sie na gdanskiej !

B
Bonisiu

No to zacznijmy je likwidować i tak nikt nie przyjdzie.

a
adsenior

Skoro teraz już często muszę wybierać żywność-lekarstwa, to dodatkowe obciążenie za bibliotekę nie wchodzi w grę, po prostu zrezygnuję. No niech tak dalej naciągają strunę, to może powtórzy się Wiosna Ludów!

G
Gość

'

G
Gdańska

Wreszcie w Bibliotece na Gdańskiej nie będzie tych świrów typu gwardys i reszty bezdomnych chamów ze wsi

Dodaj ogłoszenie