Wyszukiwarka wyborcza

Wybory Parlamentarne

Sprawdź wyniki wyborów w Twoim okręgu

Planowano zamach na słynny kościół Sagrada Familia

Aleksandra Gersz AIP
archiwum Polskapresse
Komórka terrorystyczna odpowiedzialna za ataki w Barcelonie i Cambrils planowała zamach na słynny kościół Sagrada Familia. Szyki pokrzyżowała im niespodziewana eksplozja w domu, w którym terroryści konstruowali ładunki wybuchowe. Szefem siatki był zradykalizowany imam z Ripoll.

We wtorek w sądzie w Madrycie zeznawało dwóch z czterech zatrzymanych członków siatki: Driss Oukabir, którego brat Moussa został zabity przez policję w Cambrils i na którego nazwisko wypożyczono van użyty w Barcelonie, oraz Mohamed Houli Chemlal. Obaj są oskarżeni o przynależność do siatki terrorystycznej i zabójstwo. Trzeci z mężczyzn, występujący jako Aallaa, to domniemany właściciel samochodu użytego do ataku w Cambrils. Został on wypuszczony za kaucją, jednak musi stawiać się w sądzie co poniedziałek. Czwarty zatrzymany, Salah al-Karib, prowadził kafejkę internetową w Ripoll, którą grupa wykorzystywała do przesyłania pieniędzy do Maroka. Mężczyzna zostanie w areszcie przez kolejne 72 godziny.

Pozostałych ośmiu członków dwunastoosobowej komórki nie żyje: pięciu zostało zastrzelonych podczas zamachu w Cambrils, dwóch zginęło w eksplozji w Alcanar, a kierowcę auta w Barcelonie, Junesa Abajakuba, w poniedziałek zastrzelono podczas pościgu. Wszyscy to młodzi mężczyźni północnoafrykańskiego, głównie marokańskiego pochodzenia. Większość z nich mieszkała w Ripoll w Katalonii. To tam w meczecie do niedawna pracował imam Abdelbaki Es Satty, którego cała czwórka zatrzymanych wskazała na swojego lidera i mózg ataków w Hiszpanii. Marokańczyk, który mial przestępczą przeszłość i był podejrzewany przez europejskie służby o fundamentalizm, miał zradykalizować pozostałych członków komórki.

We wtorek Houli Chemlal powiedział przed sądem, że grupa planowała większe zamachy. Jak wyznał, wiedział o nich od co najmniej dwóch miesięcy. Grupa planowała ataki na zabytki i obiekty turystyczne w Barcelonie, m. in. słynną Sagradę Familię - kościół zaprojektowany przez Antoniego Gaudiego i symbol stolicy Katalonii. Budowę światyni, która wciąż trwa, rozpoczęto w 1882 r. Każdego dnia Sagradę Familię podziwiają tysiące osób. Chemlal powiedział, że siatka musiała zmienić swoje plany po wybuchu gazu w Alcanar - domu, w którym terroryści konstruowali bomby. W wybuchu zginął m.in. Es Satty. Dzień po eksplozji postanowili oni wypożyczyć samochód i wjechać w tłum na Rambli w Barcelonie, potem to samo zrobili w Cambrils.

W atakach w Barcelonie i Cambrils zginęło łącznie 14 osób. 130 zostało rannych. Napastnicy zabili również kierowcę samochodu, który ukradli krótko po ataku w Barcelonie. Zamachy wstrząsnęły Hiszpanią - to największy atak terrorystyczny w tym kraju od serii ataków bombowych na pociągi w Madrycie w 2004 r. Zginęło wtedy 191 osób. Za zamach odpowiedzialna była Al-Kai'da.

](http://www.expressilustrowany.pl/ "ZOBACZ TEŻ FILM - Jaka dziś pogoda