Plaga kradzieży opraw typu LED

Lila Sayed
Światła LED-owe włączają się, gdy ktoś pojawi się na piętrze.
Światła LED-owe włączają się, gdy ktoś pojawi się na piętrze.
Aż 35 kradzieży nowych opraw oświetlenia ledowego dokonali złodzieje w budynkach Pabianickiej Spółdzielni Mieszkaniowej w ciągu ostatnich kilku miesięcy.

Z bloku przy ul. Brackiej 11/13 złodziej ukradł 4 oprawy.

Spółdzielnia zgłosiła policji 35 kradzieży nowych opraw oświetlenia LED Były niedawno wymienione Do kradzieży dochodziło w środku nocy.

Łączną wartość łupu spółdzielnia oszacowała na kilka tysięcy złotych. Jak dotąd nie ustalono, kto kradnie mienie PSM. Nie wiadomo też, czy za plagą kradzieży stoi jedna osoba.

- Z pewnością złodziej zbija na tym zyski. Może odsprzedaje oprawy...? - zastanawia się Sławomir Urbańczyk z Pabia-nickiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Koszt jednej oprawy to ok. 100 zł. Nigdy jednak nie ginęły pojedyncze egzemplarze, tylko od 2 do 4 sztuk.

- W większości przypadków oprawy znikały z klatek schodowych w porach nocnych, głównie z bloków mieszczących się na Bugaju, m.in. przy ul. Bugaj, ul. Waltera-Janke, ul. Mokrej, ul. Grota- Roweckiego oraz w centrum- m.in. przy ul. Skłodowskiej-Curie - informuje kom. Joanna Szczęsna, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Pabianicach.

Ostatnio złodzieje grasowali na Bugaju. Zdemontowali 4 oprawy (o łącznej wartości 360 zł) z piwnicy bloku przy ul. Grota Roweckiego. 2 oprawy zniknęły także z pobliskiego budynku przy ul. Brackiej 11/13.

- Nie mam pojęcia, jak w środku nocy złodziej dostaje się do bloku. Ja bym nigdy nie otworzyła! - mówi pani Anna, mieszkanka bloku przy ul. Brackiej.

Wymiana opraw oświetleniowych na energooszczędne typu LED w budynkach PSM trwa od 2015 roku. Dotychczas wymieniono je w 109 spółdzielczych blokach i wieżowcach. W zeszłym roku zamontowano oprawy na LED-y w 58 budynkach, rok wcześniej - w 51 blokach. Jak zapowiada Urbańczyk, w 2017 roku spółdzielnia wymieni oświetlenie w kolejnych 65 budynkach.

- Przedsięwzięcie będzie trwało 5 lat i zakończy się w 2019 roku - mówi Urbańczyk. - Rocznie spółdzielnia rezerwuje na ten cel ok.400-450 tys. zł.

Energooszczędne żarówki LED
Oświetlenie LED, które PSM montuje w pabianickich budynkach, włącza się za pomocą detektorów ruchu. Na każdym piętrze jest osobny czujnik. Jedynie w piwnicach żarówka LED nie uruchamia się automatycznie. Podobne oświetlenie montowane jest przed wejściem do klatki.

Przepis na pyszne faworki
Przepis na kruche chrusty
UCHO PREZESA 5. ODCINEK KTO ODWIEDZIŁ PREZESA W 5. ODCINKU?UCHO PREZESA 5. ODCINEK KTO ODWIEDZIŁ PREZESA W 5. ODCINKU?

[ZOBACZ JAKA BĘDZIE POGODA (autor x.news/TVN Meteo)

](http://www.expressilustrowany.pl/ "ZOBACZ JAKA BĘDZIE POGODA (autor x.news/TVN Meteo)