Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Plaga komarów 2020! W ciągu ostatnich dni kłujących owadów przybyło - jak odstraszyć komary?

Karolina Brózda
Karolina Brózda
Fot. Tomasz Holod / Polskapresse
Mieszkańcom Łodzi coraz mocniej zaczynają dokuczać komary.

– Odwiedziłem mamę, która mieszka na Złotnie – opowiada pan Waldemar. – Była ładna, słoneczna pogoda, więc postanowiliśmy, że obiad zjemy w ogrodzie. Musieliśmy jednak dość szybko zmienić plany, bo gdy tylko na dłuższą chwilę zatrzymaliśmy się przy ogrodowym stole i zaczęliśmy rozkładać krzesła, wokół pojawiła się chmara komarów, która natychmiast nas obsiadła. Trzeba było uciekać do domu.

Do tej pory te kłujące owady nie były dokuczliwe, można było zaobserwować najwyżej pojedyńcze osobniki. Od kilku dni jednak sytuacja znacznie się pogorszyła i komary pojawiają się nawet tam, gdzie spotykało się je rzadko, czyli na przykład w mieszkaniach na wyższych piętrach bloków.

W tym roku przeżywamy prawdziwą inwazję komarów. Nie da się wyjść z domu i nie zostać pogryzionym. Można jednak próbować walczyć z tą plagą, przede wszystkim unikając tego, co przyciąga te insekty. Zobaczcie koniecznie, czego unikać, by uniknąć pogryzienia przez komary.Aby przejść do listy, przesuń zdjęcie gestem lub naciśnij strzałkę w prawo.

To przyciąga komary. Jeśli nie chcecie zostać pogryzieni, le...

– Wiosna była chłodna i sucha, jednak teraz zrobiło się dość ciepło i wilgotno, stąd nagły przyrost uciążliwych owadów – mówią specjaliści. – Tempo ich rozwoju zależy od temperatury otoczenia. Optymalną jest od 20 do 25 stopni Celsjusza. Rozwój pokolenia trwa wówczas od 10 do 14 dni, podczas gdy przy niższej temperaturze może wydłużać się do 3-5 tygodni.

Żeby odstraszyć komary, farmaceuci polecają różnego rodzaju repelenty, które aplikuje się na odzież lub bezpośrednio na skórę. Zwykle działają przez kilka godzin. Opakowanie kosztuje od kilku do kilkunastu złotych. Jeśli chcemy w spokoju posiedzieć w ogrodzie, warto zaopatrzyć się w specjalne spirale lub świece. Podczas spalania się wydzielają one zapachy, które zniechęcają owady. Za jedną spiralę trzeba zapłacić około 13 zł, świeczkę kupimy w przedziale od 3,5 do 12 zł.

Jeśli zależy nam na bardziej naturalnych sposobach walki z komarami, możemy w ogrodzie posadzić kocimiętkę, lawendę, pelargonie, mirt i żeniszek. Te owady nie lubią też tymianku, mięty, bazylii i rozmarynu. Dobrym pomysłem będzie również zaproszenie do swojego ogrodu lub na balkon ptaków (zwłaszcza jerzyków) i nietoperzy, które zawzięcie polują na komary. Zwierzęta skorzystają z zaproszenia, jeśli zawiesimy dla nich budki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany