Artur Bogacki
Facebook
Rywalizacja łyżwiarzy szybkich na 10 000 m na igrzyskach olimpijskich w Pjongczangu zakończyła się triumfem Teda-Jana Bloemena (Kanada).

Tym samym na zawodach w Korei Południowej przerwana została złota seria reprezentantów Holandii, którzy wygrali wszystkie wcześniejsze konkurencje. Z drugiej strony, Bloemen pochodzi z... Holandii. Tam się urodził i wychował, startował nawet w reprezentacji. Miał jednak problem z wywalczeniem miejsca w seniorskiej drużynie narodowej. W 2014 roku zmienił barwy (jego ojciec jest Kanadyjczykiem); 31-latek teraz mieszka w Calgary.

Przeprowadzka mu posłużyła. Największe sukcesy w karierze odnosił już w ekipie "Klonowego Liścia". W tym roku zanotował olimpijski debiut, a w dorobku ma już dwa medale. Na torze w Gangneung na 5000 m metrów był 2., nieznacznie przegrywając z gwiazdą panczenów Svenem Kramerem. Na "królewskim" dystansie 10 km był już najlepszy, przy okazji poprawiając rekord olimpijski. Uzyskał czas 12.39,77 min i o 2,21 s wyprzedził broniącego tytułu Holendra Jorrita Bergsmę. Pozostali nie liczyli się w rywalizacji o złoto.

Sporą niespodzianką jest to, że w tej walce zabrakło wspomnianego Kramera. Najbardziej utytułowany zawodnik ostatnich lat, jadący w czwartek w ostatniej parze, zajął dopiero 6. miejsce, tracąc do zwycięzcy aż 21,25 s. W dorobku ma 8 medali olimpijskich, lecz na tym dystansie złota nie zdobył (ma tylko srebro z Soczi).