ExpressIlustrowany.pl - aktualności Łódź, wiadomości Łódź

Menu
PIT-11 – najczęstsze błędy płatnika

Materiał informacyjny

2017-12-11 00:00

2018-02-11 23:48

PIT-11 – najczęstsze błędy płatnika

Materiał informacyjny

2017-12-11 00:00

PIT-11 jest jedną z pierwszych deklaracji PIT, które przygotowują między innym pracodawcy dla swoich pracowników po zakończeniu każdego roku podatkowego. Dokument przekazywany jest równolegle odpowiedniemu urzędowi skarbowemu oraz podatnikom (w tym przypadku pracownikom). Przed kolejną turą przygotowywania PIT-11 warto poznać najczęstsze pomyłki zdarzające się w tych deklaracjach podatkowych.
PIT-11 – najczęstsze błędy płatnika          PIT-11 – najczęstsze błędy płatnika
Przekroczenie terminów – nie zawsze do końca lutego
Ogólna zasada znana zarówno płatnikom i podatnikom statuuje, iż PIT-11 przekazywany jest do końca lutego każdego roku za poprzedni rok. Jednak od tej zasady istnieją wyjątki, ponieważ część płatników ma obowiązek złożenia zeznania do końca stycznia. Następuje to szczególnie w sytuacji, jeżeli płatnik jest uprawniony do złożenia dokumentu w formie tradycyjnej (papierowej). Dotyczy to z założenia pracodawców rozliczających nie więcej niż pięciu pracowników. Mogą oni jednak przesłać druk również w formie elektronicznej, przedłużając sobie termin do 28 lutego. Należy to więc rozumieć jako swoistego rodzaju wsparcie czy ułatwienie dla podmiotów najmniejszych, które mogą mieć wybór złożenia PIT-11 w wersji tradycyjnej we wcześniejszym terminie lub w wersji elektronicznej w późniejszym. Jednocześnie w tej jednej zasadzie widać od razu intencję ustawodawcy i jego próbę zachęcania wszelkich podmiotów do rozpoczęcia korzystania z e-deklaracji i e-administracji. Wszystkie podmioty używające opcji deklaracji tradycyjnych powinny więc przemyśleć, czy nie zmienić sposobu składania deklaracji.

Błędne informacje wynikające z braku komunikacji z podatnikiem
Część informacji wprowadzanych do PIT-11 może nie być znana płatnikowi niejako „z urzędu”. Dotyczy to przede wszystkim miejsca zamieszkania podatnika. Jeżeli podatnik nie zgłaszał miejsca zamieszkania innego niż miejsce zameldowania, warto upewnić się, że faktycznie pozostaje on aktualny. Ma to konkretne konsekwencje prawno-podatkowe. Ludzie często zmieniają miejsca pobytu z powodu różnych sytuacji, na przykład zmiany pracy czy zawarcia związku małżeńskiego. Z założenia płatnik nie będzie tutaj odpowiadać za nieprawidłowe dane podane przez podatnika, którego obowiązkiem jest aktualizowanie i sprawdzanie wprowadzanych informacji do PIT-11.

Stosowanie nieaktualnych formularzy
Większość płatników korzysta w chwili obecnej z możliwości technologicznych i pracy na komputerach. Nawet w przypadku wysyłania deklaracji w wersji tradycyjnej i tak są bardzo często przygotowywane lub chociaż drukowane z wersji elektronicznej. Jednocześnie duża ilość podmiotów korzysta ze specjalistycznych oprogramowań księgowo-podatkowych lub ściąga wzory i aplikacje z internetu. Oczywiście warto wspomagać się takimi formami pomocy, ale zawsze trzeba to robić rozsądnie. Niestety często popełnianym błędem jest korzystanie z nieaktualnych formularzy. Wynika to nie tylko z braku skrupulatności płatników, ale również ze zbytniego zaufania do oprogramowania komputerowego. W każdym wypadku przed wysłaniem jakiejkolwiek deklaracji, należy sprawdzić czy wypełniany formularz jest aktualny.

Czytaj treści premium w Expressie Ilustrowanym Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.