PIT 2015: Podarunek podatników ma ludzki wymiar i sens

Jadwiga Jenczelewska
Hospicjum Cordis należy do ścisłej dziesiątki organizacji, które najchętniej wspieramy 1 procentem ze swojego rocznego podatku
Hospicjum Cordis należy do ścisłej dziesiątki organizacji, które najchętniej wspieramy 1 procentem ze swojego rocznego podatku Lucyna Nenow
W 2014 roku ofiarowaliśmy organizacjom 68 mln zł z podatków. Najczęściej wybieraliśmy Fundację Dzieciom "Zdążyć z pomocą"

Zostało nam tylko 10 dni na rozliczenie się z podatku dochodowego za 2014 rok. Kto jeszcze tego nie zrobił, może przy okazji podarować 1 procent z kwoty podatkowej na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego (OPP).

Na tej operacji podatnik nie zyskuje nic, ani też nic nie traci, bo ofiarowana kwota zamiast do budżetu państwa, trafia do konkretnej osoby lub organizacji. Ale zyskują właśnie organizacje, które wykonują niezwykle ważną pracę, często zastępując państwo w opiece nad chorymi i potrzebującymi.

- W PIT-ach za 2013 rok, czyli składanych w ubiegłym roku, podatnicy z województwa śląskiego przekazali na OPP 68 mln zł - mówi Michał Kasprzak, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Katowicach. - Ten 1 procent podatku trafił na konta ponad 3.700 różnych organizacji.

Na pytanie o hojność mieszkańców poszczególnych miast naszego regionu, rzecznik podaje następujące zestawienie według wielkości sumy wpłat: Katowice - 6,5 mln zł; Częstochowa (wraz z powiatem) - 4,6 mln zł; Bielsko-Biała (wraz z powiatem) - 5,7 mln zł; Gliwice (z powiatem) - 5,2 mln zł; Rybnik (z powiatem) - 3,4 mln zł; Sosnowiec - 2,9 mln zł; Zabrze - 2,4 mln zł; Będzin (z powiatem) - 2 mln zł; Tychy (z powiatem bieruńsko-lędzińskim) - 3,6 mln zł; Ruda Śląska - 2 mln zł; Bytom - 1,9 mln zł.

Najpopularniejszymi organizacjami wśród mieszkańców całego woj. śląskiego były: Fundacja Dzieciom "Zdążyć z pomocą" - 263.957 podatników wpłaciło łącznie 16.535.495 zł; Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym "Słoneczko" - 34.422 podatników i 2.203.869 zł wpłat; Fundacja Iskierka - 24.903 podatników i 1.523.907 zł wpłat; Avalon - Bezpośrednia Pomoc Niepełnosprawnym - 22.822 podatników i 1.474.620 zł wpłat; Fundacja "Rosa" - 34.983 podatników i 1.291.445 zł wpłat; Społeczne Towarzystwo "Hospicjum Cordis" - 17.719 podatników i 1.173.510 zł wpłat.

- Co roku zwiększa się grupa podatników przekazujących 1 proc. podatku, a także łączna przekazywana kwota - mówi Michał Kasprzak. - W PIT-ach za 2007 rok przekazaliśmy organizacjom pożytku publicznego 35 mln zł, zaś łączna kwota 1 proc. podatku przekazana w ubiegłym roku była niemal dwukrotnie wyższa i wyniosła 68 mln zł. Powoli spada natomiast dynamika wzrostu. W 2014 roku na przekazanie 1 proc. podatku zdecydowało tylko 50 tys. podatników więcej niż dwa lata temu.
Być może wynika to z faktu, że ten 1 procent najłatwiej jest przekazać tym, którzy sami wypełniają swoje rozliczenie podatkowe, więc nie ma w tej grupie najhojniejszych - emerytów i rencistów rozliczanych automatycznie przez ZUS.

Ekspert podpowiada: Możesz komuś oddać 1 procent

"Dziennik Zachodni" od lat wspiera ideę dzielenia się podatkiem. Dzięki temu - za pośrednictwem organizacji pożytku publicznego - pomagamy ludziom w potrzebie: chorym i pokrzywdzonym przez los. Wspieramy też cenne inicjatywy, jak fundowanie stypendiów dla uzdolnionej młodzieży czy twórców kultury.

Osoby, które chcą się dowiedzieć, jak przekazać 1 procent podatku, mogą uzyskać wszelkie niezbędne informacje na stronach internetowych Ministerstwa Finansów, a także na portalu szybkiPIT.pl

W serwisach internetowych Ministerstwa Finansów można też znaleźć wszystkie niezbędne informacje potrzebne do tego, by prawidłowo wypełnić zeznanie podatkowe. Osoby, którym potrzebne są informacje o tym, jak przekazać 1 procent podatku, otrzymają też pomoc bezpośrednio w urzędach skarbowych.

Aktualna lista organizacji pożytku publicznego dostępna jest na stronach internetowych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: http://www.pozytek.gov.pl

Pamiętajmy, aby jeszcze przed przystąpieniem do rozliczenia sprawdzić, czy organizacja, której chcemy przekazać darowiznę, jest organizacją, o której mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Są tam wymienione np. fundacje, stowarzyszenia, spółdzielnie socjalne, szkoły publiczne, kluby sportowe. Lista jest długa, ale jak podajemy - strona resortu finansów ułatwia szukanie odpowiadającej nam organizacji i celu, który ona realizuje.

Nasze pieniądze możemy przeznaczyć m.in. na pomoc osobom w trudnej sytuacji życiowej, ochronę i promocję zdrowia, działalność wspomagającą rozwój gospodarczy, rozwój techniki, innowacyjność, na cele nauki, szkolnictwa, kultury, sztuki.

Można także wesprzeć organizacje pożytku publicznego i przekazać 1 procent podatku, wysyłając zeznanie podatkowe z wykorzystaniem wstępnie wypełnionego zeznania rocznego. Mechanizm wypełniania zeznania po pobraniu wstępnie wypełnionego zeznania rocznego (PFR) nie różni się od wypełniania zeznania przez system e-Deklaracje. Wystarczy w części I (Wniosek o przekazanie 1 proc. należnego podatku na rzecz OPP) wpisać numer KRS wybranej organizacji, a system sam obliczy i wpisze tę kwotę. Nadal można też wskazać cel szczegółowy. Dla niezdecydowanych formy elektroniczne mają duże udogodnienie - listę wszystkich uprawnionych organizacji pożytku publicznego, spośród których podatnik może wybrać tę, której chce przekazać swój 1 procent.

Bardzo ważne jest właściwe podanie danych organizacji, której chcemy pomóc finansowo. Błąd, szczególnie w numerze KRS organizacji, sprawi, że pieniądze nie trafią na konto organizacji, a korekta tych danych może okazać się niemożliwa. (JJ)


*Koszmarny wypadek w Bytomiu na autostradzie A1. Mężczyzna jechał pod prąd [ZDJĘCIA]
*Egzamin gimnazjalny 2015: PYTANIA + ARKUSZE + ODPOWIEDZI
*Potężny wstrząs w kopalni odczuwalny na Śląsku i Zagłębiu: Akcja ratunkowa trwa
*Nowe becikowe: 1 tys. zł przez 12 miesięcy ZASADY + DOKUMENTY
*Śląsk Plus. Zobacz nowe wydanie interaktywnego tygodnika o Śląsku

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Materiał oryginalny: PIT 2015: Podarunek podatników ma ludzki wymiar i sens - Dziennik Zachodni

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

B
Basia
Popieram akcję. Ja już przekazałam swój 1% - Fundacji Alivia
Dodaj ogłoszenie