Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piłka nożna. Duże zmiany na futbolowej mapie Polski. Derby Łodzi mają swoją markę

Bartosz Kukuć
Bartosz Kukuć
grzegorz gałasiński
Już całkiem niedługo rozpocznie się piłkarski sezon 2023/2024 na szczeblu centralnym. Chyba nikt się nie dziwi, że kibice wiążą z nim spore oczekiwania. Rzecz jasna, w tym gronie nie brakuje zagorzałych sympatyków dwóch łódzkich zespołów, czyli zarówno ŁKS, jak i Widzewa. W połowie każdego roku zmienia się futbolowa mapa Polski, choć od pewnego czasu formuła rozgrywek centralnych (ekstraklasa, pierwsza oraz druga liga po osiemnaście klubów) pozostaje ta sama.

Po minionych rozgrywkach korekty układu sił są jednak znaczące. Dodajmy, że dla okręgu łódzkiego oznaczają postęp. Choćby dlatego, że po raz pierwszy od sezonu 2011/2012 będą rozgrywane derby Łodzi Widzew - ŁKS. Tylko Poznań zachował przywilej dwumeczu na najwyższym szczeblu między Lechem i Wartą.

Od tego roku ligowa rywalizacja 54 klubów na szczeblu centralnym nie obejmuje jedynie województwa lubuskiego (kujawsko-pomorskie opuściło tę „krótką listę” po powrocie do II ligi Olimpii Grudziądz). W rozgrywkach ekstraklasy uczestniczą zespoły z dziesięciu województw

Dla okręgu pomorskiego brzemienny w skutki był tegoroczny spadek Lechii Gdańsk. Aż dziw bierze, że ten klub z pięknym stadionem był czwarty przed rokiem i grał w Lidze Konferencji Europy. A przecież nie tak dawno Trójmiasto było areną walki w ekstraklasie między Lechią i Arką (teraz gdynianie nawet nie zdołali awansować do pierwszoligowych baraży). Starsi kibice pamiętają, że przed laty postrachem tuzów ekstraklasy były konfrontacje z Bałtykiem Gdynia. W drugiej lidze grać będą zdegradowana Chojniczanka oraz Radunia Stężyca.

Zwracają uwagę postępy piłkarstwa województwa śląskiego, które w najbliższym sezonie będzie miało najwięcej drużyn szczebla centralnego - aż jedenaście. Tę listę otwiera kwartet ekstraklasy: Raków Częstochowa, Piast Gliwice, Górnik Zabrze i beniaminek Ruch Chorzów. Cała czwórka ma tytuły mistrza Polski! W pierwszej lidze zagrają: Podbeskidzie Bielsko-Biała, GKS Katowice, Zagłębie Sosnowiec i GKS Tychy, czyli czwórka w przeszłością w ekstraklasie. Śląską trójkę drugoligowców tworzą: GKS Jastrzębie, beniaminek Polonia Bytom (dwukrotny mistrz kraju) oraz Skra Częstochowa (spadkowicz z I ligi).

Okręg mazowiecki nie zdołał utrzymać trzyklubowego potencjału w ekstraklasie, w której grać będą Legia i Radomiak. Zdegradowana Wisła Płock nie będzie jedynakiem z Mazowsza w I lidze, bo awansowały na ten szczebel Polonia Warszawa (były dwukrotny mistrz kraju) oraz Znicz Pruszków. Ten wykaz uzupełnia drugoligowa Pogoń Siedlce.

Dla małopolskich kibiców szokiem jest brak powrotu do grona najlepszych Wisły Kraków (13 tytułów mistrzowskich). Inna legenda, Cracovia, nie będzie jednak osamotniona, po sensacyjnym i historycznym awansie Puszczy z podkrakowskich Niepołomic. W pierwszej lidze rywalizować będą wielcy przegrani baraży: krakowska Biała Gwiazda i Bruk-Bet Nieciecza. W drugiej lidze zagra Sandecja (spadkowicz z Nowego Sącza) oraz inny były klub ekstraklasy, Hutnik Kraków.

Mimo spadku Miedzi Legnica, wysoką pozycję w polskim futbolu utrzymało województwo dolnośląskie. W ekstraklasie będą walczyć byli mistrzowie kraju: Zagłębie Lubin i Śląsk Wrocław. W pierwszej lidze wystąpią wspomniana Miedź oraz Chrobry Głogów, a drugoligowcami będą rezerwy lubińskiego Zagłębia

Wielkopolska ma nadal w ekstraklasie poznański duet byłych mistrzów Polski: Lecha i Wartę (nadal występującą jako gospodarz w Grodzisku Wielkopolskim) oraz duet drugoligowców KKS Kalisz i grające we Wronkach rezerwy Lecha.

Szóstym województwem z dwoma klubami na najwyższym szczeblu rozgrywek jest łódzkie, w stolicy którego grać będą także byli mistrzowie: Widzew i ŁKS (jako beniaminek). Z drugiej ligi zdegradowany został m.in. Śląsk II, ale zastąpiły go rezerwy ŁKS i dzięki temu na szczeblu centralnym występować będzie nadal 6 zespołów z 3 klubów

Listę okręgów z jedną drużyną w ekstraklasie otwiera podkarpacki OZPN. Na tym szczeblu gra były mistrz Stal Mielec, w I lidze rzeszowski duet Stal i Resovia oraz w II lidze Stal Stalowa Wola, czyli beniaminek z przeszłością w ekstraklasie XX wieku.

Zachodnio-pomorskie ma w ekstraklasie Pogoń Szczecin (z nowym stadionem) oraz drugoligową Kotwicę Kołobrzeg.
„Rodzynkami” w dwóch województwach są dwa kluby ekstraklasy: Jagiellonia Białystok (w Podlaskiem) oraz Korona Kielce (w Świętokrzyskiem).

Lubelskie marzy o powrocie do grona najlepszych grających w pierwszej lidze Górnika Łęczna oraz Motoru Lublin (beniaminek), a w drugiej lidze występować będzie nadal Wisła Puławy.

Opolskie ma pierwszoligowca, który grał aż 22 sezony w ekstraklasie, czyli Odrę Opole.

W województwie warmińsko-mazurskim mają siedzibę dwaj drugoligowcy: Stomil Olsztyn (z przeszłością w ekstraklasie) i Olimpia Elbląg.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany