Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pijesz te napoje? Zwiększasz ryzyko demencji. Tego koniecznie powinieneś unikać. Zobacz szczegóły!

Piotr Paszelke
Piotr Paszelke
Mózg jest niezwykle cennym, a jednocześnie wrażliwym organem. Negatywnie wpływa na niego nie tylko wiek, ale również i styl życia, jaki prowadzimy. Niezwykle duże znaczenie mają spożywane przez nas napoje. Słodzone, sztuczne trunki potrafią wyraźnie wpłynąć na zwiększenie ryzyka udaru. Istnieje też ryzyko, że realnym problemem stanie się zarówno demencja starcza, jak i demencja w młodym wieku. Jakie napoje mogą być szczególnie problematyczne?
Mózg jest niezwykle cennym, a jednocześnie wrażliwym organem. Negatywnie wpływa na niego nie tylko wiek, ale również i styl życia, jaki prowadzimy. Niezwykle duże znaczenie mają spożywane przez nas napoje. Słodzone, sztuczne trunki potrafią wyraźnie wpłynąć na zwiększenie ryzyka udaru. Istnieje też ryzyko, że realnym problemem stanie się zarówno demencja starcza, jak i demencja w młodym wieku. Jakie napoje mogą być szczególnie problematyczne? Pixabay
Mózg jest niezwykle cennym, a jednocześnie wrażliwym organem. Negatywnie wpływa na niego nie tylko wiek, ale również i styl życia, jaki prowadzimy. Niezwykle duże znaczenie mają spożywane przez nas napoje. Słodzone, sztuczne trunki potrafią wyraźnie wpłynąć na zwiększenie ryzyka udaru. Istnieje też ryzyko, że realnym problemem stanie się zarówno demencja starcza, jak i demencja w młodym wieku. Jakie napoje mogą być szczególnie problematyczne? Sprawdźcie!

Spis treści

Zobacz wideo: Akcyza na alkohol i papierosy w górę

od 16 lat

Schorzenia neurodegeneracyjne są naturalnym efektem zarówno starzenia się człowieka, jak i rozmaitych chorób, które mu towarzyszą. Okazuje się również, że zła dieta może wyraźnie wpłynąć ryzyko demencji. Najnowsze badania pokazują, że niektóre napoje regularnie spożywane przyśpieszają degenerację mózgu.

Demencja - co to jest za choroba?

Demencja jest określana również mianem otępienia. Pod tym pojęciem rozumie się stopniowe, postępujące osłabienie sprawności mózgu w ogólnym zakresie. Podstawowym powodem pojawiania się tego problemu jest starzenie się organizmu. Bardzo często demencja ostatecznie przeradza się w chorobę Alzheimera. Szacuje się, że około 50-60% przypadków demencji kończy się tą chorobą. Co więcej, pierwsze oznaki choroby nie są tak oczywiste. A co sprawia, że faktycznie rozwija się demencja?

Demencja - czynniki ryzyka według WHO

Światowa Organizacja Zdrowia przedstawiła główne czynniki ryzyka, które sprzyjają rozwijaniu się demencji. WHO wskazało tu przede wszystkim:

  • niską aktywność intelektualną,
  • brak aktywności fizycznej,
  • cukrzycę,
  • depresję,
  • izolację społeczną,
  • nadciśnienie,
  • nadmiar alkoholu,
  • nieprawidłowe odżywianie się,
  • palenie papierosów,
  • otyłość,
  • wysoki cholesterol.

Napoje dietetyczne - jak wpływają na nasz mózg?

Według badań pojawiających się w uznanych czasopismach istnieje prawdopodobieństwo, że spożywanie napojów dietetycznych może zwiększyć ryzyko rozwoju demencji. Według badań naukowców codzienne spożywanie takich napojów może sprzyjać trzykrotnemu zwiększeniu takiego prawdopodobieństwa. Badacze porównali tu wyniki z osobami sięgającymi po takie napoje rzadziej niż raz w tygodniu. Jednak sami badacze wskazują, że ich badanie nie stanowi pełnego dowodu na istnienie takiego związku przyczynowo-skutkowego, choć istnieją wyraźne sugestie, że pewna zależność jest widoczna. Pewne jest jednak to, że zamienniki cukru używane w napojach mają negatywny wpływ na mózg!

Demencja w młodym wieku - kiedy są jej wczesne objawy?

Z zasady uznaje się, że demencja starcza nie dotyka osób młodszych. Jak sama nazwa wskazuje, ryzyko zapadnięcia na nią wzrasta w podeszłym wieku. Z reguły wiek graniczny ustala się na 65. rok życia. Coraz częściej jednak wyróżnia się możliwość popadnięcia w otępienie u osób młodszych. Tu choroba ta zazwyczaj ma inny przebieg, a także inne objawy. Demencja w młodym wieku może w swoich objawach przypominać naturalne reakcje na stres, a także i menopauzę. Przede wszystkim pierwsze ataki mogą się rozpocząć już w okolicach czterdziestego roku życia. Sygnałem mogą być m.in. konkretne zmiany, jakie wywołuje demencja. Jak zdiagnozować tę chorobę? Demencja o wczesnym początku jest podatna na dziedziczenie, a wiele osób nie ma długotrwałych schorzeń. Jednak z zasady symptomy mogą dotyczyć:

  • specyficznej reakcji na stres,
  • początków menopauzy,
  • problemów z pamięcią
  • utraty zahamowań,
  • zwiększenia impulsywności,
  • pojawienia się apatii w kontaktach z innymi ludźmi,
  • problemów z koncentracją,
  • zmniejszenia empatii,
  • obsesyjności zachowań.

Demencja u nastolatków a napoje?

Co do zasady nastolatkowie nie są wprost narażeni na demencję. Jednocześnie jednak pewne cechy osobowości mogą stanowić sygnał, że w przyszłości choroba ta będzie się w ich przypadku rozwijać. Co do zasady to spokojni, dojrzali licealiści mają mniejsze ryzyko na zachorowania na demencję. Jednocześnie częste spożywanie napojów dietetycznych, zawierających sztuczne słodziki może wyraźnie sprzyjać pojawieniu się w przyszłości demencji. Podobnie ryzykowne jest spożywanie zwykłych napojów gazowanych zawierających duże stężenie cukru. Niezdrowa dieta, której towarzyszą takie trunki, może faktycznie stanowić czynnik ryzyka dla przyszłej demencji. W przypadku nastolatków jest to istotny problem, gdyż ci zazwyczaj piją właśnie takie napoje.

Przeciwdziałanie demencji - co warto robić? ZOBACZ GALERIĘ!

Skuteczna walka z demencją wymaga odpowiedniej diety, w której nie może zabraknąć również odpowiednich napojów!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Pijesz te napoje? Zwiększasz ryzyko demencji. Tego koniecznie powinieneś unikać. Zobacz szczegóły! - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany