Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwszy na polskim rynku test genetyczny w kierunku raka jelita grubego Sprawdź. Na rynek wprowadza go łódzka firma Salve FILM

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Wideo
od 16 lat
Test jest badaniem nieinwazyjnym. Badaniem do analizy jest stolec pacjenta w którym obecny jest materiał genetyczny pacjenta. Dzięki badaniu w laboratorium genetycznym sprawdzany jest status metylacji w genach z użyciem reakcji qPCR co umożliwia wykrycie komórek rakowych.

Pierwszy test genetyczny w kierunku jelita grubego

Test COLOTECT™ to pierwszy dostępny w Polsce testem DNA z próbek kału, umożliwiającym diagnostykę w kierunku raka jelita grubego z komórek nabłonka tego narządu. Jego czułość to aż 88%. Jest to badanie nieinwazyjne i w pełni bezpieczne. Materiałem do analizy jest stolec pacjenta (znajduje się w nim materiał genetyczny badanego). W laboratorium genetycznym sprawdzany jest cyt. (...) status metylacji w genach z użyciem reakcji qPCR co umożliwia wykrycie komórek rakowych(...).
Jego czułość dla zmian rakowych wynosi 88 proc. dla zmian rakowych i 46 proc. dla zmian wczesnych przedrakowych.
Wprowadzenie testu na polski rynek to efekt współpracy łódzkiej spółki Salve z firmą BGI Genomic, jednym z największych na świecie ośrodków zajmujących się genomiką.

od 16 lat

Test COLOTECT™
- Test powstał w wyniku pracy specjalistów i naukowców wokół celu, jakim jest zastosowanie najnowszych rozwiązań genetyki w badaniach rutynowych, e diagnostyce chorób rzadkich czy medycynie spersonalizowanej - mówił Michał Ogonowski, przedstawiciel firmy BGI Genomic. - Chcemy, aby każdy człowiek miał możliwość skorzystania z takich testów. Taka możliwość otwiera się teraz przed polskim pacjentem.

Coraz więcej zachorowań na raka jelita grubego
Rak jelita grubego to trzeci co do częstości zachorowań rak w Polsce wśród mężczyzn i drugi wśród kobiet, a jeśli chodzi o śmiertelność odpowiednio jest drugą i trzecią przyczyną zgonu. Na świecie jest to trzeci - jeśli chodzi o częstość występowania - nowotwór i drugi jeśli chodzi o śmiertelność.

Jego wykrycie, także zmian przedrakowych, umożliwia kolonoskopia. Ale pacjentów na całym świecie przed tym badaniem powstrzymuje fakt, że wśród pacjentów ma opinię bolesnego (w Polsce takie badanie w ramach NFZ może być wykonane w bezpłatnym znieczuleniu) oraz wymaga przygotowania polegającego na oczyszczeniu jelita grubego. I z tych powodów nigdy nie wykonywała jej jeszcze co najmniej połowa dojrzałych Polaków.

Nowy test genetyczny nie zastąpi kolonoskopii

- Kolonoskopia jest wciąż złotym standardem jeśli chodzi o diagnostykę jelita grubego - jest to metoda bardzo dobra, o wysokiej czułości - odpowiada dr Katarzyny Bąbol-Pokora, Koordynatorka Merytoryczna Laboratorium Genetycznego Salve Medica, Kierownik Pracowni Immunopatologii i Genetyki na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi.

Jak mówi doktor Bąbol-Pokora dotychczas dostępne testy umożliwiają wykrywanie krwi utajonej w kale albo oznaczaniu markera rakowo-zarodkowego we krwi. Są mało swoiste (takie markery wykrywane są w wielu chorobach, nie tylko raku jelita grubego) i mniej czułe. Trzecią metodą jest obecnie test Colotect, test wykrywający metylację DNA (zahamowanie/supresję funkcji genu).
Jeśli wspomniane zahamowanie dotyczy onkogenu, to ma korzystne skutki. Jeśli jednak dotyczy genu, który naturalnie hamuje progresję nowotworu, to wówczas powoduje rozrost nowotworu.

Hipermetylacja zaczyna się bardzo wcześnie, na etapie gdy jesteśmy zupełnie zdrowi, a nasze jelita pracują prawidłowo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany