Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwszy etap budowy Monopolis wkracza w fazę końcową. Otwarcie jeszcze w tym roku

Piotr Jach
Piotr Jach
Wideo
od 16 lat
Choć monumentalny budynek główny dawnego Monopolu Wódczanego przy ul. Kopcińskiego całkowicie przesłania plac budowy za nim, prace w powstającym kompleksie Monopolis idą pełną parą, a można powiedzieć nawet, że zbliżają się do zakończenia.

MONOPOLIS ŁÓDŹ

– Najważniejszą część robót mamy już za sobą – mówi Krzysztof Witkowski, prezes firmy Virako, inwestora Monopolis, który wczoraj zaprosił łódzkich dziennikarzy na zwiedzenie placu budowy. – Zakończyły się wszelkie najistotniejsze prace konstrukcyjne. Mamy wszystkie dachy. Budynki są teraz zamykane. Montujemy okna i drzwi. Rozpoczęliśmy prace wykończeniowe.

Widać już ogromne zmiany, jakie zaszły w kompleksie dawnej wytwórni alkoholi z 1902 r. Za budynkiem głównym powstała równoległa do niego, długa na 100 metrów promenada biegnąca 4 metry poniżej poziomu gruntu i fundamentów otaczających je zabudowań. Przylegający do niej budynek (stojący równolegle do głównego) bez ruszania go z miejsca wsparto na nowych podporach, wygospodarowując pod nim przestrzenie, których przed remontem w ogóle tam nie było.

Teraz znajdzie się w nich m.in. zaplecze techniczne ulokowanego na poziomie gruntu teatru Kamila Maćkowiaka. Do jego drzwi wieść będzie kładka przechodząca nad promenadą. W tym samym budynku, w pomieszczeniu dawnej kotłowni, w której zachowane zostało leże kotła, znajdzie się jedna z restauracji Monopolis.

Wykop promenady umożliwił otwarcie podziemnych magazynów budynku głównego. Boczną ścianę rozebrano, zastępując ją taflami szyb. Powstały kolejne lokale z wyjściem na deptak Monopolis.

Jak podkreśla prezes Witkowski, wszystkie prace przeprowadzono z największym szacunkiem dla zabytkowej tkanki achitektonicznej. Cegły ścian, które wymagały wymiany, wymieniano ręcznie. Tam, gdzie uszkodzenia ścian trzeba było uzupełnić nowymi, wyraźnie różnią się od tych zabytkowych, ale to efekt zamierzony.

– Wszystko, co stare, zostaje stare, a nowe jest wyraźnie nowe. Nie oszukujemy. Chcemy, żeby to wszystko ze sobą współgrało. A chociaż te mury mają ponad 100 lat, wprowadzamy do nich najnowocześniejsze technologie i instalacje niezbędne przyszłym najemcom – zaznacza prezes Virako.

Kompleks Monopolis jest już w 70 procentach skomercjalizowany. Gros jego powierzchni użytkowych zajmą biura, ale w na dolnych kondygnacjach budynków (a powstaną jeszcze dwa nowe biurowce) mieścić się będą m.in. wspomniany teatr z salą widowiskową (i składaną widownią), park kieszonkowy, plac zabaw dla dzieci, biblioteka, galeria, muzeum produkcji wódki, basen z salami fitness i siłownią, przedszkole, klub dla dzieci i świetlica środowiskowa oraz restauracje, kawiarnie i winiarnie. Monopolis chce przyciągać łodzian ofertą kulturalno-rozrywkową i tym chce się różnić od Manufaktury, do której – dość nietrafnie z uwagi na brak sklepów – bywa porównywana.

– Robimy wszystko, żeby późną jesienią tego roku do tej zabytkowej części Monopolis wprowadzili się pierwsi użytkownicy i by pierwsi łodzianie mogli nas wtedy już odwiedzić – zadeklarował Krzysztof Witkowski.

Budowa całego Monopolis ma się zakończyć w 2021 r. Zgodnie z planem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany