Pierwszy dzień na uczelni - jak się do niego przygotować?

Materiał informacyjny BaseCamp
Studia to nowy etap w życiu młodego człowieka, który budzi wiele obaw. Najczęściej wiąże się ze zmianą miejsca zamieszkania, poznaniem nowych ludzi i zupełnie innym modelem nauki. Pierwszy dzień na uczelni nie musi być jednak tak trudny, jakby się to mogłoby wydawać. Ważne, aby dobrze się do niego przygotować, aby ułatwić sobie wejście w nowe środowisko. Co w takim razie należy wiedzieć przed rozpoczęciem studenckiej przygody?

Plany zajęć, sal i przedmiotów

Przed rozpoczęciem pierwszego dnia na uczelni warto skupić się na poznaniu kwestii organizacyjnych. Pozwoli to zniwelować niejasności, doda odwagi i zapobiegnie zagubieniu w natłoku informacji. Zacznij od dokładnego przestudiowania planu zajęć oraz zlokalizowania sal wykładowych. Pamiętaj, że pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz, a im lepiej zaczniesz, tym łatwiej będzie zrobić kolejny krok. Przestudiuj harmonogram zajęć, zapoznaj się z topografią uczelni i przybliż sobie sylwetki wykładowców.

Nie poprzestawaj jednak jedynie na przeczytaniu nazw przedmiotów, a poznaniu zakresu materiału. Nie chodzi tu o dokładne przestudiowanie szczegółów, ale o przybliżenie tematu. Warto też przyjrzeć się wykładowcom – możesz przeczytać informacje dotyczące ich pracy i dorobku. Takie działanie pozwoli zbudować pewność siebie, bo wszystko, co nieznane budzi niepewność i kumuluje obawy. Zaplanuj też wcześniej drogę na uczelnię i sprawdź, gdzie dokładnie odbywają się zajęcia. Jeśli się spóźnisz, zwrócisz na siebie uwagę prowadzącego i grupy, co może spowodować niepotrzebne zamieszanie.

Forma zaliczenia, egzaminy, przygotowanie do zajęć

Na studiach zmienia się najczęściej sposób oceniania i zaliczania zajęć, a obowiązujące w szkole zasady przestają być aktualne. Uczelnie wyższe nadają przedmiotom różną wagę i dzielą je na kilka typów, których forma może się między sobą różnić. Jedne zajęcia muszą zakończyć się egzaminami, na innych wystarczy jedynie odpowiednia frekwencja. Dokładny kształt zaliczenia zależy najczęściej od indywidualnych wytycznych wykładowców, którzy pierwszego dnia dokładnie opiszą obowiązujące zasady. Dowiesz się, jaką formę będzie miało zakończenie procesu kształcenia w danym kierunku i co należy zrobić, aby się do niego przygotować. Główne przedmioty mają najczęściej formę egzaminu pisemnego lub ustnego. Często zdarza się też, że na zajęcia należy przygotować specjalny projekt w formie prezentacji, referatu lub pracy pisemnej. Zaliczenie może być pracą samodzielną lub wręcz przeciwnie – sumą działań większej grupy studentów.

Nowa sytuacja i mnogość informacji mogą sprawić, że nie wszystko uda się prawidłowo przyswoić. Przygotuj notatnik i coś do pisania, aby móc zrobić szczegółowe notatki - zanotuj skrupulatnie wszystkie warunki zaliczenia i wskazówki, które przekaże prowadzący. Dzięki temu w razie jakiejkolwiek niepewności możesz wrócić do zapisków i rozwiać swoje wątpliwości. Nie bój się też zadawać pytań, które pojawiają się w głowie. Lepiej znaleźć w sobie odwagę i porozmawiać z wykładowcą, niż postawić na błędne założenia.

Bądź otwarty, poznawaj nowych ludzi

Studiowanie to nie tylko nauka, zaliczenia i rozwój intelektualny. Pamiętaj, że to także możliwość na poznanie nowych znajomych, zawiązanie prawdziwych przyjaźni, a nawet znalezienie partnera na całe życie. Zmiana środowiska jest szansą na poszerzenie swoich horyzontów i otwarcie nowego rozdziału. Studenci zaczynający przygodę na uczelni muszą mierzyć się z wieloma wyzwaniami i problemami, a znacznie łatwiej będzie zrobić to w większej grupie, niż w pojedynkę. Dobrze jest mieć grono bliskich znajomych, z którymi porozmawiasz w przerwach między zajęciami, przygotujesz się do egzaminów lub spędzisz przyjemnie czas poza uczelnią.

Pierwszą okazją do poznania nowych osób, z którymi spędzisz kolejne lata studiów, jest początek zajęć. Przyjdź na uczelnię chwilę przed czasem, aby móc rozeznać sytuację i odnaleźć w tłumie przyjazne twarze. Nie zapomnij jednak o uśmiechu i przyjacielskiej postawie, które znacznie ułatwiają nawiązanie kontaktów. Być może już na początku złapiesz kontakt z kimś, kto okaże się towarzyszem na dłuższy czas. To jednak niejedyna forma zawiązywania pierwszych znajomości, już przed przyjazdem na uczelnie możesz poszukać w Internecie grup studenckich zawiązanych przy konkretnym kierunku lub wydziale. Pomoże to przełamać pierwsze lody i łatwiej wejść w nową rzeczywistość. Nie unikaj też wyjazdów adaptacyjnych oraz imprez integracyjnych, które będą świetną okazją na poznanie nowych osób.

Zaplanuj drogę na uczelnię

Decyzja o dostaniu się na studia to nie tylko konieczność dostarczenia wymaganych dokumentów i rozpoczęcie nauki. Ważne jest również to, gdzie będziesz mieszkać, dlatego najlepiej zdecydować o tym jak najszybciej, aby znaleźć idealnie miejsce blisko uczelni. Im bliżej do rozpoczęcia roku akademickiego, tym większe zainteresowanie tym tematem i mniejsza możliwość wyboru. Szukając miejsca, weź pod uwagę nie tylko budżet, którym dysponujesz, ale też odległość, którą trzeba pokonać, aby dotrzeć na zajęcia. Jeśli uczelnia będzie bardzo daleko, stracisz dużo cennego czasu i pieniędzy, które poświęcisz na długie dojazdy. Nie samą nauką żyje młody człowiek, dlatego nie bez znaczenia jest również to, czy w okolicy znajdują się kawiarnie, kluby i kulturalne atrakcje.

Ważna jest nie tylko okolica, w której zamieszkasz, ale i forma zakwaterowania. Możesz wynająć samodzielne mieszkanie lub zdecydować się na wynajęcie pokoju w akademiku. Ciekawą alternatywą jest prywatny akademik BaseCamp, który znajduje się w Łodzi przy ulicy Rembielińskieg. Wygodne pokoje wyposażone są aneksy kuchenne, a ich wnętrza zdobią designerskie meble, do każdego z nich przynależy też prywatna łazienka. Znajdziesz tu wygodne miejsce do relaksu, zadbasz o kondycję i poznasz nowych znajomych. Genialna lokalizacja, nowoczesne wnętrza i niezwykła atmosfera sprawiają, że BaseCamp jest miejscem idealnie dostosowanym do potrzeb studentów.

Dodaj ogłoszenie