Pierwsze świeckie kobiety w Polsce mogą rozdawać komunię. Abp Grzegorz Ryś pobłogosławił nadzwyczajne szafarki Komunii Świętej ZDJĘCIA

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Po raz pierwszy w Polsce komunii mogą udzielać także kobiety świeckie. Jedną nadzwyczajnych szafarek komunii świętej archidiecezji łódzkiej została pani Katarzyna Bednarska-Szczepaniak z Łodzi (na zdjęciu)
Po raz pierwszy w Polsce komunii mogą udzielać także kobiety świeckie. Jedną nadzwyczajnych szafarek komunii świętej archidiecezji łódzkiej została pani Katarzyna Bednarska-Szczepaniak z Łodzi (na zdjęciu) Ks. Paweł Kłys/Archidiecezja Łódzka
W archidiecezji łódzkiej są trzy pierwsze w Polsce świeckie kobiety, które mogą rozdawać komunię św. Błogosławieństwo abp. Grzegorza Rysia otrzymały w sobotę, od niedzieli pełnią już posługę w swoich wspólnotach.

Pierwsze w Polsce świeckie szafarki komunii św. są w Łodzi

W sobotę (20 maja) w łódzkiej katedrze arcybiskup Grzegorz Ryś ustanowił nowych nadzwyczajnych szafarzy komunii świętej. Szafarze to osoby świeckie, które mogą rozdawać komunię podczas mszy św., a także samodzielnie zanosić ją do domów osób chorych i starszych. Do tej pory nadzwyczajnymi szafarzami w Polsce byli tylko świeccy mężczyźni oraz bracia i siostry zakonne,. Teraz do tego grona dołączyły trzy świeckie kobiety z Łodzi.

Wśród nich jest pani Katarzyna Bednarska-Szczepaniak z parafii św. Kazimierza na Starym Widzewie w Łodzi. Jak tłumaczyła w rozmowie z portalem archidiecezji łódzkiej w pewnym momencie poczuła powołanie do tej posługi.

- Czuję w sercu, że Jezus posyła mnie do osób chorych, którzy nie mogą co tydzień przyjmować Jego Ciała Eucharystycznego i uczestniczyć we Mszy Świętej. Czuję, że to właśnie tam - przy nich - jest moje miejsce w każdą niedzielę – wyjaśniała przy okazji uroczystości.

Dwie kolejne panie szafarki związane są z łódzkimi wspólnotami religijnymi: ekumeniczną Chemin Neuf oraz jezuicką Mocni w Duchu.

Aż sześć nowych nadzwyczajnych szafarek Eucharystii to zakonnice z diecezji łódzkiej. Wśród nich jest pochodząca z Indii siostra Jessie. Jak wyjaśniła teraz będzie nosiła Pana Jezusa do chorych. - To dla mnie wielki zaszczyt - podkreślała zakonnica.

72 nowych nadzwyczajnych szafarzy komunii św. w diecezji łódzkiej. Co będą robić?

Podczas sobotniej liturgii abp. Grzegorz Ryś pobłogosławił w sumie 72 nowych szafarzy. Większość z nich przyszła na uroczystość z bliskimi - małżonkami, dziećmi, rodzicami. Aby zostać nadzwyczajnymi szafarzami musieli wykazać się wzorową postawą w życiu religijnym, rodzinnym, a nawet zawodowym, a też przez pół roku przygotowywać się na specjalnych kursach z wiedzy biblijnej, teologicznej pastoralnej i psychologicznej.

Podczas kazania abp Grzegorz Ryś przypomniał, że w wielu parafiach są puste ławki po osobach bardzo wiekowych i schorowanych.

- We wszystkich naszych parafiach, we wszystkich naszych wspólnotach mamy ludzi, którzy sami nie przyjdą do kościoła, na których nie wystarczy poczekać, żeby przyszli – dla bardzo prostej przyczyny – bo już nie mogą - mówił arcybiskup. Podkreślał, że oprócz ludzkiego wsparcia Kościół może im zanieść Jezusa i w tym mogą pomóc właśnie szafarze.

Ks. Paweł Kłys, rzecznik prasowy archidiecezji łódzkiej podkreśla, że w archidiecezji łódzkiej nowi świeccy szafarze i szafarki będą udzielać komunii świętej w nadzwyczajnych sytuacjach.

- Ich głównym zadaniem będzie zanoszenie komunii świętej do chorych, którzy nie mogą sami przyjść do kościoła. Osoby chore mogą wysłuchać mszy św. w radiu lub w telewizji, a komunie doniosą im właśnie świeccy szafarze - wyjaśnia ks. Kłys. Jak dodaje szafarze mogą też rozdawać komunię w czasie mszy św., jeśli np. jest jeden ksiądz a wiernych przystępujących do komunii wielu.

W polskim Kościele jest coraz więcej nadzwyczajnych szafarzy komunii świętej. Wynika to głównie z mniejszej liczby powołań kapłańskich, co wiąże się ze zmniejszeniem liczby kapłanów w poszczególnych parafiach. Jednocześnie Kościół coraz bardziej docenia więc rolę świeckich, wprowadzając ich w nowe obszary swojej pracy, np. wyświęcając, także w Łodzi, żonatych mężczyzn na diakonów stałych. Z drugiej społeczeństwo się starzeje i coraz więcej jest chorych, którym komunię trzeba zanosić do domów.

Rzeczniczka SG o filmie "Zielona granica" Holland

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany
Dodaj ogłoszenie