Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Pierwsza komunia w kościele na Widzewie. W maseczkach, z rodzicami siedząc w osobnych ławkach w oddaleniu

Mirosław Malinowski
Mirosław Malinowski
W parafii pw. Matki Boskiej Jasnogórskiej przy ul. Gogola na Widzewie odbyły się pierwsze w tym roku pierwsze komunie święte dzieci klas III. Uroczystość miała charakter rodzinny – dzieci przyjmujące komunię po raz pierwszy siedziały w ławkach wraz z rodzicami, kolejne dzieci z rodzicami siedziały dwie ławki dalej, po to by zachować 2 metry odległości nakazane przepisami związanymi z epidemią koronawirusa. Czytaj, zobacz ZDJĘCIA na kolejnych slajdach
W parafii pw. Matki Boskiej Jasnogórskiej przy ul. Gogola na Widzewie odbyły się pierwsze w tym roku pierwsze komunie święte dzieci klas III. Uroczystość miała charakter rodzinny – dzieci przyjmujące komunię po raz pierwszy siedziały w ławkach wraz z rodzicami, kolejne dzieci z rodzicami siedziały dwie ławki dalej, po to by zachować 2 metry odległości nakazane przepisami związanymi z epidemią koronawirusa. Czytaj, zobacz ZDJĘCIA na kolejnych slajdach Krzysztof Szymczak
W parafii pw. Matki Boskiej Jasnogórskiej przy ul. Gogola na Widzewie odbyły się pierwsze w tym roku pierwsze komunie święte dzieci klas III. Uroczystość miała charakter rodzinny – dzieci przyjmujące komunię po raz pierwszy siedziały w ławkach wraz z rodzicami, kolejne dzieci z rodzicami siedziały dwie ławki dalej, po to by zachować 2 metry odległości nakazane przepisami związanymi z epidemią koronawirusa. Dzieci nie podchodziły do ołtarza przyjąć komunię, a to księża podchodzili do nich rozdając im komunie „na rękę”.

Pierwsza komunia święta

W ten sposób na mszy o godz. 12. do sakramentu Pierwszej Komunii Świętej przystąpiła m.in. Maria Górkiewicz, uczennica III klasy szkoły podstawowej nr 34 im. Wisławy Szymborskiej.
- Nie chciałam tak ważnego sakramentu odkładać na jesień. Wszystko było przygotowane i wcześniej ustalone, więc nie było powodu tego zmieniać – mówi Marysia.
Po komunii Marysia z rodzicami poszli do domu na uroczysty obiad z tortem na deser. Przy stole mieli się spotkać sami domownicy – kilka osób.
- To była nasza wspólna decyzja, by córka przystąpiła do komunii teraz. Oczywiście jest pewna obawa związana z epidemią, ale coraz częściej mówi się, że prawdziwy szczyt epidemii będzie dopiero jesienią, więc myślę, że komunia teraz jest nawet bezpieczniejsza niż we wrześniu, czy październiku – mówi Aneta Górkiewicz, mama Marysi.

W tę niedzielę do pierwszej komunii w parafii na Widzewie na jednej mszy przystąpiło 8 dzieci, a zostały odprawione trzy msze „pierwszokomunijne”. Ze względu na epidemię bukietami białych kwiatów i taśmą z koronką wyznaczono przestrzeń, w której siedzieć miały tylko dzieci i ich rodzice. Pozostali wierni siedzieli w oddaleniu, w sąsiednich ławkach. Nie było też procesji z darami, które zwykle niosły dzieci pierwszokomunjne oraz śpiewania przez nie psalmów.

- Dziękuję wam dzieci za świadectwo wiary, że zdecydowałyście się przystąpić do pierwszej komunii już teraz. Sam się zastanawiałem, czy nie przenieść komunii na jesień, ale to właśnie prośby wasze i waszych rodziców przekonały mnie do tego, że należy to zrobić teraz. Mnie, starszemu człowiekowi łza się zakręciła w oku jak jeden z was powiedział po spowiedzi, że teraz jest szczęśliwy, że przyjmie Jezusa do swojego serca. Dziękuję wam za to – mówił na zakończenie mszy ks. proboszcz Grzegorz Jędraszek.

Prawdopodobnie nie były to jedyne pierwsze komunie w parafii pw. Matki Boskiej Jasnogórskiej, bowiem proboszcz dał możliwość rodzicom dzieci z klas III szkoły podstawowej nr 33 i 12 by zgłaszali się swoje dzieci do rodzinnej komunii na niedziele 17 maja i 24 maja. Wspólna komunia tych dzieci, które nie przyjmą jej teraz, jest zaplanowana na jesień i odbędzie się prawdopodobnie w październiku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany