Pięknieje ul. Roosevelta 17. Trudny remont bez wyprowadzki lokatorów i Domu Literatury

Piotr Jach
Piotr Jach
Zaktualizowano 
Remont kamienicy przy ul. Roosevelta 17 jest mniej więcej na półmetku. Piotr Jach
Pełnię architektonicznej urody odzyskuje właśnie remontowana w programie rewitalizacji kamienica przy ul. Roosevelta 17, w której oprócz mieszkań komunalnych mieści się także Dom Literatury.

W przeciwieństwie do większości rewitalizacyjnych remontów ten prowadzony przy ul. Roosevelta 17 nie jest generalny. Zakres prowadzonych prac obejmuje renowację elewacji zewnętrznych, prześwitu bramowego, klatki schodowej, wymianę stolarki drzwiowej i okiennej oraz zagospodarowanie podwórza.

– Bardzo bogaty w detale architektoniczne jest front budynku utrzymany w stylistyce barokowej z dwoma wykuszami i podtrzymującymi je konsolami. Są właśnie poddawane pracom renowacyjnym. Budynek powróci do pierwotnej, jasnobeżowej kolorystyki. Badania konserwatorskie dowiodły, że taki był oryginalny kolor fasady – mówi Rafał Michaś z Zarządu Inwestycji Miejskich.

Równocześnie trwają prace na elewacjach od strony podwórza i w bogato zdobionym prześwicie bramowym, gdzie oprócz detali zdobiących ściany boczne na odtworzenie czekają malowidła na sklepieniu. W częściach wspólnych dawny blask odzyska drewniana boazeria, posadzka oraz malowidła ścienne. Wyremontowane zostaną także schody oraz ozdobna krata w wejściu do bramy.

– Nie jest to remont łatwy, bo w budynku mieszkają lokatorzy a Dom Literatury też nieprzerwanie działa. Wiele prac trzeba ustalać z najemcami – przyznaje kierownik robót Dariusz Grzelewski. – Jakoś sobie jednak radzimy i prace idą zgodnie z harmonogramem.

Niestety, remont kamienicy pociągnie za sobą likwidację muralu, który pokrywa wschodnią ścianę budynku. To dzieło łódzkiego artysty Gregora Gonsiora, powstałe w 2013 r., roku Juliana Tuwima i temu poecie dedykowane. Wkrótce zniknie pod warstwą tynku cementowo-wapiennego.

Przy krótkiej ul. Roosevelta remont Domu Literatury nie jest jedynym obecnie prowadzonym. Naprzeciwko, pod numerem 16, fasadę kamienicy remontuje wspólnota mieszkańców, a pod numerem 9 trwa przebudowa kamienicy prowadzona przez prywatnego inwestora. W planach jest też remont budynku dawnego banku pod nr 15 (własność Zarządu Nieruchomości Województwa Łódzkiego). Jeśli dodać do tego dwa nowe biurowce Off Piotrkowska Center, czyli odnowioną "Sepię" i nowy "Teal", można powiedzieć, że na ul. Roosevelta sporo się dzieje. Smuci jedynie wygląd niszczejącej prywatnej kamienicy pod numerem 5.

polecane: Komentarze ze sztabów wyborczych po ogłoszeniu wyników sondażowych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 3

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

m
mietek
11 października, 15:52, mietek:

Brawo 3!

Łódź się rozwija i pięknieje

11 października, 17:11, mietek:

Jak gdzieś na tych zdjęciach widzisz piękno, to znaczy, że powinieneś zdecydowanie ograniczyć picie...

Nie podszywaj się psychiczny zwyrodnialcu

m
mietek
11 października, 15:52, mietek:

Brawo 3!

Łódź się rozwija i pięknieje

Jak gdzieś na tych zdjęciach widzisz piękno, to znaczy, że powinieneś zdecydowanie ograniczyć picie...

m
mietek

Brawo 3!

Łódź się rozwija i pięknieje

Dodaj ogłoszenie