Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Perłowe gody w pałacu Walewice

ei24/NR
Jolanta i Marek Świerczyńscy z Kraszewa w Gminie Dmosin świętowali w niej 30 – lecie swojego małżeństwa.
Jolanta i Marek Świerczyńscy z Kraszewa w Gminie Dmosin świętowali w niej 30 – lecie swojego małżeństwa.
Kaplica Pałacu w Walewicach otworzyła swoje podwoje. Jolanta i Marek Świerczyńscy z Kraszewa w Gminie Dmosin świętowali w niej 30 – lecie swojego małżeństwa.

Kaplice pałacowe były przed wiekami oznaką pozycji rodziny i właścicieli posiadłości. Nie inaczej było w Walewicach, gdzie tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości nabożeństwo celebrował tutaj nuncjusz apostolski Ambrogio Damiano Achille Ratti, późniejszy papież Pius XI.

- Chcemy przywrócić życie i romantyczną atmosferę temu miejscu, gdyż zasługuje na nią jak mało które. Wspomnienie krótkiego, lecz gorącego romansu Marii Walewskiej z Napoleonem Bonaparte zobowiązuje. Kto wie, może właśnie w zaciszu tej kaplicy słynni kochankowie składali sobie przyrzeczenie najtrwalszej miłości? – mówi Magdalena Szymańska – Topolska.

Dostojne wnętrza pałacu oraz nastrojowy charakter tego miejsca w sposób naturalny wpisują się w organizację urodzin, chrzcin, jubileuszy i innych uroczystości w gronie najbliższych. Kaplica udostępniana jest bezpłatnie zainteresowanym organizacją przyjęcia w pałacowej restauracji lub Piwniczce Napoleona. Goście mogą korzystać z uroków parku utrzymanego w stylu angielskim, przejażdżek bryczkami, jazdy konnej czy zwiedzania zabytkowego zespołu pałacowego. Wszystkie kwestie sakralne natomiast można ustalić indywidualnie z księdzem z parafii w Bielawach.

Jolanta i Marek Świerczyńscy odwiedzili Pałac Walewice już jakiś czas temu, podczas jednej z rodzinnych wycieczek. - Mój mąż oraz syn mają duże zacięcie do historii, zwłaszcza do tej lokalnej. Dlatego bardzo często wolny czas spędzamy na odkrywaniu bogactwa naszego regionu i poznawaniu historii tych ziem. Dopiero niedawno dowiedzieliśmy się, że w pałacowych wnętrzach można zorganizować rodzinne spotkanie połączone z mszą w kaplicy. Pałac Walewice trzeba zobaczyć, skorzystać z gościnności gospodarzy i … poczuć atmosferę tamtej epoki – mówi Jolanta Świerczyńska.

Klasycystyczny pałac w Walewicach został wzniesiony w 1783 roku dla Anastazego Collona-Walewskiego, szambelana Stanisława Augusta Poniatowskiego. Jego historia wiąże się z postacią Marii Walewskiej, metresy cesarza Napoleona Bonaparte. W Walewicach narodził się również syn pary kochanków, Aleksander Colonna-Walewski.

Historię Walewic można odkrywać w każdą sobotę i niedzielę od godz. 10.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany