Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pełnia Superksiężyca już dziś! Wyjątkowe zjawisko na niebie. Super Księżyc zaświeci najjaśniej w tym roku. O której spojrzeć w niebo?

a.w.
Superksiężyc dał o sobie znać już w nocy z poniedziałku na wtorek. Jednak największy i najjaśniejszy superksiężyc możemy zobaczyć już dziś i to wcale nie w nocy. Superksiężyc na niebie pojawi się już we wtorkowe popołudnie. Nie przegap tej niepowtarzalnej okazji na obserwację. Superksiężyc zachwyci każdego.

Superksiężyc będzie widoczny na całym świecie. Obserwatorzy amatorzy i profesjonaliści będą mogli go podziwiać w poniedziałek i wtorek, 18 i 19 lutego. W te dni możemy mieć wrażenie, że księżyc wydaje się większy i jaśniejszy. To nie wrażenie, to fakt. Zdjęcie agencji kosmicznej NASA (poniżej) dokładnie pokazuje porównanie. Nie bez przyczyny zjawisko, które będziemy mogli zobaczyć na niebie nazywa się superksiężyc.

Superksiężyc: kiedy oglądać?

W Polsce moment kulminacyjny, w którym superksiężyc pokaże się w pełnej okazałości nastąpi we wtorek, 19.02.2019, dokładnie o 16:53

Superksiężyc / wtorek 19 lutego/ 16:53

Czy każdy może zobaczyć superksiężyc?

Skoro księżyc będzie największy i najjaśniejszy w całym roku to wydawać by się mogło, że każdy będzie miał okazję zobaczyć to niezwykłe zjawisko. Specjaliści oceniają jednak, że nie każdy zobaczy różnicę pomiędzy zwykłą pełnią księżyca a superpełnią. Dostęp do teleskopu na pewno będzie pomocny. Takie sprzęty udostępniają szkoły i inne placówki edukacyjne a także centra nauki np. Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Warto zaplanować oglądanie superksiężyca, ponieważ następna tego typu okazja będzie dopiero za rok, a dokładnie w nocy z 7 na 8 kwietnia 2020 roku.

Superpełnia księżyca: jak to się dzieje?

Jak to się dzieje, że księżyc w jednym momencie w roku jest największy a w innym najmniejszy? Co wpływa na rozmiar księżyca lub wrażenie, że jest większy lub mniejszy? Jak to się dzieje, że dzisiaj możemy podziwiać superpełnię księżyca? Odpowiedź jest dość prosta, wrcamy po nią do lekcji przyrody w pierwszych latach edukacji szkolnej. Żeby księżyc wydawał się większy lub mniejszy w jednym czasie muszą zbiec się ze sobą dwa wydarzenia:

  • pełnia księżyca
  • maksymalne zbliżenie Księżyca do Ziemi.

Kiedy Księżyc, Ziemia i Słońce ustawiają się w jednej linii (syzygium), a Księżyc znajduje się w najmniejszej odległości od naszej planety mamy do czynienia z superpełnią. To wyjątkowe wydarzenie, którego nie można przegapić.

Perseidy czy flawonoidy? Czy wiesz, co widzisz na niebie? Test wiedzy astronomicznej [QUIZ]

Superpełnia i inne zjawiska na niebie

Dzisiaj po południu na niebie zobaczymy superpełnię księżyca, ale to inne jedyne zjawisko, które można oglądać. W ciągu roku jest co najmniej kilka ciekawych okazji do tego, żeby spojrzeć w niebo. Do takich amatorskich obserwacji nie zawsze trzeba mieć specjalistyczny sprzęt.

Kiedy oglądać zjawiska na niebie?

  • marzec - Pełnia Robaczego Księżyca (od śladów pozostawionych przez robaki na rozmarzającej ziemi – nazwa nadana przez rdzennych Amerykanów)
  • kwiecień - Pełnia Różowego Księżyca (od kwitnących na różowo kwiatów)
  • maj - Pełnia Kwiatowego Księżyca
  • czerwiec: Pełnia Truskawkowego Księżyca
  • lipiec**: **Pełnia Koźlego Księżyca (w tym miesiącu zaczyna odrastać samcom sarny zrzucone poroże)
  • sierpień - Pełnia Księżyca Jesiotrów
  • wrzesień - Pełnia Księżyca Plonów
  • październik - Pełnia Księżyca Myśliwych
  • listopad - Pełnia Bobrzego Księżyca lub Szronowa Pełnia
  • grudzień - Pełnia Zimnego Księżyca.

Gdzie oglądać nocne niebo w Polsce? Tu zanieczyszczenie świa...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany