Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Park im. Poniatowskiego w Łodzi. Najciekawszy park w mieście. Dlaczego?

Mirosław Malinowski
Mirosław Malinowski
Park im. Poniatowskiego ma najcieka­wszą historię spośród miejskich parków. Jeździły po nim bryczki, uprawiano ziemniaki, jest prezydencka willa i cmentarz.

W 1902 roku przez lasy w zachodniej części Łodzi poprowadzono linię kolei warszawsko-kaliskiej. Łódzki magistrat podjął decyzję, by część po stronie miasta przekształcić na park. Zgodnie z planami warszawskich planistów: Teodora Chrząńskiego i Walerego Kronenberga wycięto część drzew, posadzono nowe gatunki (by się przyjęły nawożono je materiałem z rzeźni) oraz wytyczono szerokie aleje spacerowe, po których miały jeździć dorożki (do 1923 r.). Aby uniknąć potrącenia pieszych, wyznaczono dla nich osobne węższe aleje, oddzielone od tych dla powozów, szpalerami drzew.

Przed I wojną światową

W 1910 r. plaga dzikich królików spustoszyła park i został on ogrodzony. W czasie I wojny światowej i powszechnego głodu w mieście uprawiano zamiast kwiatów uprawiano ziemniaki. Po wojnie, około roku 1925 w środku parku wybudowano służbową willę dla prezydenta miasta, ogródek jordanowski, plac zabaw dla dzieci, mostek i altankę przy stawie. Rok przed wojną na głównej osi parku stanął pomnik Stanisława Moniuszki, który został zniszczony przez Niemców rok później.

W czasie okupacji

W czasie II wojny światowej Niemcy zamknęli park dla Polaków i Żydów, nadali mu nazwę Hitlerjugendpark i wybudowali korty tenisowe. W parku były też schrony dla ludności – jeszcze przed wojną była tam szczelina przeciwlotnicza, a w czasie okupacji wybudowano dwa kolejne schrony.

Pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej

Pamiątką po wojnie są dwa cmentarze żołnierzy radzieckich i polskich, którzy zginęli w Łodzi lub zmarli od ran w 1945 r. W parku 18 listopada 1945 r. został odsłonięty Pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej (stanął na miejscu pomnika Moniuszki), który już 11 lutego 1946 r. wysadzono w ramach akcji sabotażowej przeprowadzonej przez Korpus Obrony Narodowej. Szybko został odbudowany i stał aż do 1992 r., kiedy to zdemontowano go, a szczątki 8 radzieckich oficerów spoczywające pod nim przeniesiono na pobliski cmentarz.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany