Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Park Helenów - salon Łodzi przełomu XIX/XX wieku. Zobacz jak tam było...

Mirosław Malinowski
Mirosław Malinowski
Archiwum Polska Press
Władze Łodzi chcą by park Helenów odzyskał wygląd z końca XIX w. Był on wówczas „salonem”, do którego wstęp był płatny i przychodziła „śmietanka” miasta.

Park Helenów powstał w 1881 r. z inicjatywy Ludwika, Zenona i Fryderyka Anstad­tów, spadkobierców założyciela pobliskiego browaru Karola Anstadta. Swoją nazwę zawdzięcza pięknej żonie Ludwika Anstadta Helenie. Gdy otwierano park w 1885 r. miała 24 lata. Wstęp do parku był płatny. Ponieważ ceny biletów były wysokie odwiedzała go śmietanka towarzyska ówczesnej Łodzi. „Ogród pana Anstadta” był modnym miejscem, w którym należało się pokazywać. W 1895 roku zorganizowano w nim wystawę przemysłową na której zaprezentowało się 120 kupców i rzemieślników z Łodzi, Warszawy i okolicznych miast. W parku były m.in. cukiernia, wieża widokowa, pawilon teatralny, hala sportowa, korty tenisowe oraz nowoczesny tor kolarski. Znajdował się tam również zwierzyniec, w którym oglądano m.in. niedźwiedzie, tresowanego szympansa, jelenie, daniele, sarny, dziki, foki, antylopy, wydry oraz lemura wari z Madagaskaru. Zbudowano wodotrysk i kamienną kaskadę. W parku była również muszla koncertowa i grota zbudowana z tufu wulkanicznego. Na stawach w parku pływały łodzie.

To w parku Helenów odbył się pierwszy w historii Łodzi lot balonem. 5 sierpnia 1889 r. Charles Leroux, amerykański aeronauta i spadochroniarz wzniósł się balonem na wysokość ok. 1500 m i oddał skok na spadochronie własnej konstrukcji (był to jeden z jego ostatnich pokazów, bo niecały miesiąc później w Tallinie zginął oddając swój 239 skok w karierze). W 1890 roku Liga Sportowa zorganizowała na terenie parku „Gry Olimpijskie” i padł wówczas rekord Polski w skoku o tyczce. Świetność parku trwała do I wojny światowej. W czasie okupacji niemieckiej został bowiem zdewastowany, wycięto część drzew. Po 1918 r. wschodnia część została przekazana klubowi sportowemu.
Po II wojnie światowej, park przeszedł na własność miasta. Nadano mu nazwę im. 19 Stycznia dla upamiętnienia wkroczenia do Łodzi Armii Czerwonej.

Trąba powietrza uszkodziła około 23 budynków w Kaniowie w woj. śląskim:

Źródło:
TVN

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany