Paradoks otyłości. W te mity na temat nadwagi i zdrowia...

  Paradoks otyłości. W te mity na temat nadwagi i zdrowia wierzymy wszyscy. Czy słusznie?

  DW

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Paradoks otyłości. W te mity na temat nadwagi i zdrowia wierzymy wszyscy. Czy słusznie?
  1/11

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Pxhere.com

  Czy nadwaga może być przyczyną chorób lub nawet skrócić życie? Psycholog żywienia Traci Mann udowadnia, że nie jest to takie oczywiste...
  Publikacja Traci Mann, profesor na Uniwersytecie Minnesoty, pt. „Bzdiety. Czego nie powie ci dietetyk” ukazała się na polskim rynku wydawniczym w 2017 roku. Kolorowa okładka i atrakcyjny tytuł sugerują, że książka jest kolejnym radosnym poradnikiem, który uczy jak schudnąć bez zbytnego wysiłku.

  Twoja dieta cię rozczaruje


  Tymczasem Mann, uzbrojona w wyniki własnych badań oraz setek (!) przeprowadzonych przez inne zespoły badawcze, obala w książce większość popularnych teorii na temat otyłości i odchudzania. Czy wnioski z lektury książki są optymistyczne? Dla osób odchudzających się – niespecjalnie.
  94% osób będących na diecie nie osiąga wymarzonej masy ciała. Znakomita większość z nich do wagi pierwotnej powróci po skończeniu diety. W badaniu przeprowadzonym na ponad 45 tys. kobietach (1999 r.) okazało się, że ponad 80% z nich było na diecie w ciągu czterech lat, 40% było więcej niż raz, a 25% straciło ponad pięć kilogramów masy ciała przynajmniej trzy razy w ciągu tego okresu. Mann udowadnia, że odchudzanie za pomocą diet jest nieskuteczne, rozczarowujące i niezdrowe.

  Otyłość to nie wyrok  Mann odnosi się również do epidemii otyłości w krajach rozwiniętych, polemizując z nagłówkami twierdzącymi, że otyłość niesie większe zagrożenia dla zdrowia niż głód. Według badań Instytutu Żywności i Żywienia (2017 r.) 62% mężczyzn i 50% kobiet w Polsce ma nadwagę lub jest otyłych. Badaczka odnosi się do przerażających danych i uspokaja – twoja nadwaga nie skróci ci życia. W badaniach biostatystycznych na temat długości życia dowiedziono, że osoby z lekką nadwagą mają nawet nieco niższe ryzyko zgonu niż osoby o wadze normalnej. Jedyną przebadaną grupą, w której ryzyko zgonu było wyższe od przeciętnej, była grupa uczestników u osób o II klasie otyłości (BMI 35-40) i wyższej, którzy dodatkowo mieli więcej niż 65 lat. Chudość zdrowotnie nie popłaca. A jakie inne mity na temat otyłości obala Mann? Przejdź do galerii, aby dowiedzieć się więcej.

  Czas się poruszać! Jakie zajęcia fitness powinnaś wybrać? My wiemy! QUIZ

  Czytaj treści premium w Expressie Ilustrowanym Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Odchudzanie

  Martyna (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Ja jestem pewna, ze gdyby nie to iż zastosowałam podczas odchudzania Foreverslim, to na pewno moja waga bu nie spadła o 14 kilo i to w 3 miesiące.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Odchudzanie ze Slimunox

  Krystyna (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Mi akurat jeżeli chodzi o odchudznaie, to bardzo pomogło zastosowanie tabletek Slimunox. Jestem pewna, ze bez nich na pewno bym nie dała rady

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo