Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Papuga z ADHD. Nowi mieszkańcy w łódzkim zoo

(mr)
Papuga jest bardzo inteligentna, jest jej wszędzie pełno, uwielbia bawić się, broić, niszczyć.
Papuga jest bardzo inteligentna, jest jej wszędzie pełno, uwielbia bawić się, broić, niszczyć. Maciej Stanik
Do łódzkiego zoo przyjechali nowi mieszkańcy – papuga kea, ssak drapieżny binturong i kaczka piżmówka malajska. Papuga kea choć mieszka w wolierze od kilku dni – przyjechała z ogrodu z czeskiego Liberca - to już podbiła serca opiekunów.

- Przez pół dnia czuła się nieswojo, ale potem już siedziała mi na głowie – mówi Michał Sobczak z działu ptaków, który urządzał papudze tymczasową wolierę. Samica na stałe zamieszka w pawilonie Świat Ptaków z towarzyszem, który niebawem przyjedzie z zoo w Anglii.

A trzeba jej zapełnić czas zajęciami. Ten gatunek papug jest bardzo inteligentny, porównuje się ją z poziomem 4, 5-letniego dziecka do tego nadpobudliwego. Samica z łódzkiego zoo bawi się samochodzikiem, klockami, kluczami, potrafi wyciągać powkładane jeden w drugi kubeczki, przesuwać kule na liczydle. Ale szybko się nudzi. Wtedy dopada człowieka – siada na głowie, na ramieniu, skubie w szyję, w ucho, w palce, ciągnie za troczki od bluzy lub sznurowadła w butach.
Dlatego łódzkie zoo organizuje zbiórkę zabawek, można je przynosić do niedzieli i zostawić w kasach.
Oprócz inteligencji, wścibstwa, sprytu, spostrzegawczości, niszczycielskich wręcz zdolności cechą tych papug jest wszystkożerność, która je o mały włos nie zgubiła. Jedzą nie tylko warzywa i owoce, ale i mięso, nie gardzą owadami, małymi ssakami czy nawet padliną. W Nowej Zelandii, skąd pochodzą, siadały na grzbietach owiec i wyskubywały tłuszcz. Ludzie zaczęli je trzebić, za każdy dziób dostawali nagrodę. Doprowadziło to w XIX wieku niemal do wyginięcia gatunku. Dzisiaj kea są pod ochroną i stanowią dobro narodowe Nowej Zelandii, choć wciąż dają się we znaki jej mieszkańcom i turystom, którym potrafią rozmontować sprzęt fotograficzny, wyciągnąć wycieraczki i gumowe uszczelki z szyb w samochodzie.
W zoo nowymi lokatorami są także samiec binturonga o imieniu Tassilo, kaczka piżmówka malajska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany