Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pandemia koronawirusa zmieniła rynek pracy. "Powrotu do sytuacji sprzed COVID-19 nie ma"

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
4 marca 2020 roku uznawany jest za oficjalny początek pandemii koronawirusa w Polsce.
4 marca 2020 roku uznawany jest za oficjalny początek pandemii koronawirusa w Polsce. Grzegorz olkowski/ Polska Press
Właśnie minął rok od wybuchu pandemii koronawirusa w Polsce. Choć stopniowo maleje liczba osób obawiających się o utratę pracy, to 7 na 10 uważa, że pandemia wprowadziła nieodwracalne zmiany na rynku. - Jesteśmy coraz bardziej świadomi faktu, iż powrotu do sytuacji sprzed COVID-19 nie ma. Zmiany zostaną z nami na stałe, na dobre i na złe- komentuje ekspert.

4 marca 2020 roku uznawany jest za oficjalny początek pandemii koronawirusa w Polsce. Rok z pandemią niewątpliwie nieodwracalnie zmienił wiele sfer naszego życia – ze szczególnym uwzględnieniem życia zawodowego.

Rafał Nachyna z Pracuj.pl. powołując się na raport „Rok nowej normalności. Pracownicy i kandydaci o rewolucji na rynku pracy”, komentuje, że z jednej strony pracownicy coraz bardziej przyzwyczajają się do nowych reguł i zmienionych okoliczności, jednocześnie jesteśmy coraz bardziej świadomi faktu, iż powrotu do sytuacji sprzed COVID-19 nie ma. Zmiany zostaną z nami na stałe, na dobre i na złe

Choć wzrost bezrobocia rejestrowanego jest zdecydowanie niższy od prognozowanego na początku pandemii koronawirusa, nie pozostaje on niestety bez negatywnego wpływu na życie Polaków w pracy. Połowa respondentów deklaruje, że ich sytuacja zawodowa jest gorsza niż w marcu 2020 roku. Gospodarcze konsekwencje COVID-19 odbijały się na części pracowników w postaci m.in. obniżek pensji, większego napięcia zawodowego, niepewności.

Według autorów badania nieco ponad jedna czwarta zatrudnionych respondentów przyznaje, że ich obawy o wpływ pandemii na ich pracę są obecnie większe niż na początku „nowej normalności”. 33 proc. respondentów przyznało, że te obawy zmalały. Największa grupa (40,5 proc.) deklaruje natomiast, że poczucie niepewności utrzymuje się na stałym poziomie. Zatrudnieni badani częściej wyrażają obawę dotyczącą zmiany obecnych warunków zatrudnienia na gorsze, niż o bezpośrednią utratę pracy w konsekwencji pandemii.

Szczególnie ciekawe obserwacje przynoszą opinie wyrażane przez respondentów na temat przyszłości rynku pracy. Przede wszystkim należy zauważyć dość powszechną świadomość dotyczącą długofalowych konsekwencji pandemii, wykraczających poza najbliższą perspektywę. 7 na 10 badanych uważa, że po opanowaniu pandemii jeszcze przez kilka lat będzie ona wpływać na dostępne na rynku oferty pracy. W stosunku do pierwszych miesięcy pandemii pracownicy są bardziej świadomi złożonego wpływu roku z COVID-19 na gospodarkę.

- Z różnorodnych badań wynika, że pracownicy są świadomi nieodwracalnych zmian, które zachodzą w świecie pracy. Nie zawsze wiedzą jednak, jak się w nich odnaleźć. W tym zakresie istotną rolę mogą odegrać pracodawcy, zarówno obecni, jak i przyszli. To pracodawca może ułatwić przedłużającą się pracę zdalną lub przestrzeganie reżimu sanitarnego. Wiele firm podejmuje decyzje np. o umożliwieniu pracownikom pracy zdalnej w przyszłości także po pandemii, które nie tylko wpłyną na ich atrakcyjność jako pracodawcy, ale też będą miały długofalowe skutki dla całego rynku- komentuje Małgorzata Skonieczna, Grupa Pracuj.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pandemia koronawirusa zmieniła rynek pracy. "Powrotu do sytuacji sprzed COVID-19 nie ma" - Portal i.pl

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany