Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pan Tadeusz, Noce i dnie na maturze z polskiego 2022. Człowiek w centrum uwagi w tematach wypracowań

Magdalena Jach
Magdalena Jach
Matura z języka polskiego w XXVI LO - 4 maja 2022
Matura z języka polskiego w XXVI LO - 4 maja 2022 Krzysztof Szymczak
Egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym rozpoczęła się 4 maja sesja maturalna. Po pierwszym egzaminie młodzież wychodziła zadowolona.

„Pan Tadeusz”, „Noce i dnie”...
Człowiek w centrum uwagi na maturze z polskiego

Czym dla człowieka może być tradycja w oparciu o lekturę „Pana Tadeusza” Mickiewicza i Kiedy relacja z drugim człowiekiem może być źródłem szczęścia w odniesieniu do fragmentu „Nocy i dni” Dąbrowskiej – na takie tematy wczoraj pisali wypracowania tegoroczni maturzyści. Analizować i interpretować mogli też wiersz Józefa Barana „Najkrótsza definicja człowieka”. Oprócz wypracowań, zdający musieli rozwiązać zadania w arkuszu z tekstami źródłowymi, dotyczącymi szeroko pojętych zagadnień kultury. Od języka polskiego na poziomie podstawowym rozpoczęła się majowa sesja egzaminów dojrzałości. W Łodzi przystępuje do niej 5769 tegorocznych absolwentów liceów i techników, w całym naszym województwie – 17545. To też ostatni absolwenci gimnazjów, zlikwidowanych reformą oświaty PiS. Za roku już maturę zdawać będą ci, którzy jako pierwszy rocznik skończył ośmioklasową podstawówkę.
Zdający nie kryli zaskoczenia doborem lektur, bo spodziewali się raczej na zagadnień, związanych z „Dziadami” Mickiewicza czy „Weselem” Wyspiańskiego, na nawet z „Lalką” Prusa, która pojawia się na maturach prawie co roku. Okazało się, że nie mogło jej zabraknąć – ale tym razem w części testowej, gdzie znalazł się jej fragment do rozpoznania.
Wypracowania poruszały istotne zagadnienia dotyczące człowieka.
- Wybrałyśmy temat drugi, podobnie chyba jak większość osób u nas – mówią Martyna i Laura, absolwentki klasy sportowej XLVII Liceum Ogólnokształcącego. - Ten temat wydawał nam się łatwiejszy do zrealizowania. Wystarczyło odnieść się do zawartego w arkuszu fragmentu „Nocy i dni” oraz do dowolnie wybranych tekstów.
Także na ten temat zdecydował się Ignacy, absolwent klasy humanistycznej XXVI LO.
- Wprawdzie nie omawialiśmy tej lektury na lekcjach, ale fragment i didaskalia były wystarczające, by go rozwinąć – powiedział zadowolony. - Mnie ten temat odpowiadał, ale z tego, co słyszałem większość osób wybierała jednak „Pana Tadeusza”.
Według Marka Szymańskiego, dyrektora Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi, pierwszy dzień matur przebiegł bez zakłóceń.
- Nie dotarły do nas żadne niepokojące informacje ze szkół – zapewnił.
- Nikt się nie spóźnił i wszyscy spokojnie pisali, a wychodzili zadowoleni – powiedział Wojciech Ulatowski, dyrektor XLVII LO, gdzie zdawało ponad 70 tegorocznych absolwentów.
Język polski jest jednym z trzech obowiązkowych egzaminów maturalnych, które trzeba zdać na poziomie podstawowym na minimum 30 procent. Przeprowadzane są one w trzech pierwszych dniach sesji – dziś o godz. 9. przed maturzystami „królowa nauk” – matematyka, a jutro – języki obce – o godz. 9. angielski, a o godz. 14. - pozostałe: francuski, niemiecki, hiszpański, rosyjski, włoski. Matematyka dla młodych ludzi stanowi zwykle największe wyzwanie, a do języków obcych podchodzą chyba najspokojniej.
Tegoroczna matura ma jeszcze „popandemiczny” charakter. Decyzją resortu edukacji – ze względu na to, że pandemia ograniczyła uczniom dostęp do stacjonarnej nauki – zostały nieco obniżone wymagania. Nie ma obowiązku zdawania egzaminów ustnych, a prócz pisemnych obowiązkowych na poziomie podstawowym, abiturienci mają jeszcze podejść do jednego egzaminu z wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Jego wynik nie wpływa jednak na otrzymanie świadectwa dojrzałości. Najpopularniejsze przedmioty, wybierane przez młodzież to: angielski (wybrało go 4483 osób w Łodzi, 12376 w Łódzkiem), matematyka (odpowiednio 1900 i 5369 osób), geografia (1359 i 4381), język polski (1460 i 4377), biologia (1078 i 2863). Na kolejnych miejscach znalazły się: chemia, fizyka, historia i wiedza o społeczeństwie.

Tematy CKE – Język polski poziom podstawowy 4 maja 2022

Temat 1.
Czym dla człowieka może być tradycja? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Pana Tadeusza, całego utworu Adama Mickiewicza oraz do wybranego tekstu kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 wyrazów.

Temat 2.
Kiedy relacja z drugim człowiekiem staje się źródłem szczęścia? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Nocy i dni Marii Dąbrowskiej oraz do wybranych tekstów kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 wyrazów.

Temat 3.
Zinterpretuj podany utwór. Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 wyrazów. Józef Baran Najkrótsza definicja życia

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany